energetická růžicePodle staré čínské metody Astrologie devíti planet je vše na světě spojeno proudem energií. Energie je všechno. Vesmír je energie a vše ve vesmíru je energie v některé ze svých forem. Objevili jsme již energii magnetickou, elektrickou, chemickou, mechanickou, jadernou, gravitační, tepelnou a další.

Jiná je energie planet, jiná energie způsobuje, že se vrásní hory, jinou energii mají řeky ve vodopádech, jiná je energie chemicky vázaná ve tkáních rostlin a tělech živočichů, jiná ve tkáních člověka, odlišná v těle dítěte, ženy či muže, jiná na jaře, jiná na podzim, jiná ráno, jiná večer.

Tak bychom mohli pokračovat donekonečna a došli bychom k výroku, který dávno před námi vyslovil Herakleitos: „Panta rei" – vše plyne. Nic není trvalého. Co bylo před chvílí, není, je něco jiného. Nekonečné množství proměn v nekonečném čase a prostoru…

Moudří orientálci vnesli řád do tohoto zdánlivého chaosu. Jednou z metod je právě astrologie devíti planet, která vysvětluje proud energií pomocí energetické růžice, neboli kompasu života. Pochopit do důsledků tento obrázek znamená léta práce. Tak s chutí do toho!
 

diagram

Toto je schématem energetického programu organismu. Je schématem vztahů mezi dynamikou přírody a dynamikou lidského organismu. Šipky nám znázorňují, jak se prvky, se vším, co k nim patří, navzájem ovlivňují.


Podle tradice život začíná u prvku dřevo, který symbolizuje játra a žlučník. Také symbolizuje období jara, ve kterém lidé sejí – tedy počátek života. V tomto období bychom měli jíst vše, co játrům prospívá, a vynechat, co je ničí. Játra plní energeticky srdce, žlučník plní tenké střevo.

Přichází pozdní jaro, časné léto, které je obdobím maxima činnosti srdce a tenkého střeva. Období lásky, čas pěstování.
Patologická energie srdce narušuje játra, energie pozitivní naopak povzbuzuje komplex sleziny, slinivky a žaludku. Je to komplex pozdního léta, časného podzimu. V přírodě ho charakterizuje zrání, v lékařských ordinacích žaludeční vředy, neurózy a záněty slepého střeva.

Nastupuje pozdní podzim, čas úrody, čas komplexu plíce – tlusté střevo. Období chřipek, viróz, zánětů dýchací trubice, rým. Je to ale i doba depresí, protože je to čas smutku a sebepodceňování.
Zima je ve znamení vody, ledvin, močového měchýře, čas trávení zásob, čas strašidelných historek, protože tento komplex souvisí se strachem a úzkostí.

Takto komplex tvoří kladnou energii pro další komplex a opačným směrem ničí předchozí dvojici.

Co se týká vnitřních šipek, je to tzv. okruh ovládání neboli energetická hvězdice, ta nám demonstruje situaci, že vše souvisí se vším.

Například… žena, čekající na svého muže. Má strach o vztah (poškozuje si ledviny), zároveň si oslabuje srdce obavami a následně výbuchem vzteku, když se muž vrátí domů (játra, žlučník), nemůže mu to odpustit, je uražená (tlusté střevo, zácpa).

Růžice je jen částečná, doplním ji dalšími elementy, které k jednotlivým prvkům patří.

Dřevo

 

Orgány:

játra – žlučník

Barva:

zelená, modravá

Chuť:

kyselá

Projev:

hněv, zlost, vytrvalost, agrese, malichernost

Indikátor:

oči

Období:

jaro 15.2 až 14.5.

Smysl:

zrak

Klima:

vítr

Číslo:

3 a 4

Oheň

 

Orgány:

srdce – tenké střevo

Barva:

červená, oranžová

Chuť:

hořká

Projev:

obavy, radost, sadismus, koktání, smích, stagnace řeči

Indikátor:

jazyk

Období:

léto 15.5. až 14.7.

Smysl:

řeč, hmat

Klima:

teplo

Číslo:

9

Země

 

Orgány:

slezina, slinivka, žaludek

Barva:

žlutá, hnědá

Chuť:

sladká

Projev:

nervové napětí, přemýšlení, úzkost, odpovědnost, sympatie, puntičkářství

Indikátor:

ústa, rty

Období:

přechod léto – podzim 15.7. až 14.9.

Smysl:

chuť

Klima:

vlhko

Číslo:

2, 5 a 8

Kov

 

Orgány:

plíce – tlusté střevo

Barva:

bílá

Chuť:

pikantní

Projev:

sklíčený smutek, neklid, spravedlnost, urážlivost, plačtivost

Indikátor:

nos

Období:

podzim 15.9. až 14.11.

Smysl:

čich

Klima:

sucho

Číslo:

6 a 7

Voda

 

Orgány:

ledviny – močový měchýř

Barva:

černá, tmavě modrá

Chuť:

slaná

Projev:

strach, obavy, pýcha, moudrost

Indikátor:

uši

Období:

zima 15.11. až 14.2.

Smysl:

sluch

Klima:

chlad

Číslo:

1