Recept je skutečně jednoduchý. Stačí se řídit následujícími řádky.

1. cvičit
2. stravovat se racionálně
3. používat dietní doplňky

Cvičení musí zahrnovat dvě základní aktivity:

a) vytrvalostní
b) silově vytrvalostní

   Vytrvalostní cvičení je určeno k prevenci aterosklerózy a k odstranění podkožního tuku na končetinách. Intenzita nesmí překročit 65 % maximální individuální tepové frekvence, zato musí trvat alespoň 40 minut a po dosažení určité úrovně fyzické zdatnosti by měla být realizována minimálně 2x týdně. Lze střídat jogging, chůzi, aerobik, kalanetiku a jízdu na kole.

   Silově vytrvalostní cvičení je určeno k nahrazení tuku svalovou hmotou. Pokud se jenom posiluje, většinou se nesnižuje tělesná hmotnost, což je "viděno s nelibostí" až do té doby, než dotyčná zjistí, že se zpevnila, že má méně centimetrů v pase.

   Oba dva základní typy cvičení lze realizovat i v domácím prostředí! Domácí bicyklový ergometr již není tak ekonomicky nedostupný, ribstol se šikmou lavičkou také ne, totéž platí i o jednoručních činkách.

   Cvičení, alespoň v jeho prvních obdobích, nesmí být provázeno zvýšeným příjmem energie, a to dokonce ani ne ve formě proteinů, například v podobě libového masa. V průběhu prvních několika měsíců po zahájení pravidelného cvičení je základní podmínkou změna způsobu stravování.

Konkrétní změny ve stravování lze formulovat do následujících doporučení:

   Pro kondičně či jen rekreačně nárazově cvičící ženy jsou vhodné pouze některé doplňky. Základní nutností je pravidelné použití polyvitamínových doplňků s obsahem minerálních látek. A to tím více, čím hůře se stravujete a čím jste starší případně i "nemocnější". Přestože konzumace většího množství vápníku vás nezachrání před osteoporózou samo o sobě, je mírně vyšší příjem nutný už i proto, že nebudete pít mléko a že je to prevence rakoviny tlustého střeva ( zdrojem vápníku je mák, semínka a ořechy ). Nemusíte mít obavy, že zvýšený příjem vitamínů skupiny B vede k tloustnutí. Není-li k tomu nezbytná energie, není z čeho tloustnout. Zvýšený pocit hladu je důkazem toho, že se stav organizmu normalizuje (směrem k lepšímu, pochopitelně).

   Poměrně zajímavé a účinné jsou látky, které se označují jako "spalovače tuku". Pro začátek je vhodný především ALOE VERA GEL a produkty obsahující látky, které spalují tuky a brání usazování nových. Jde o přípravek GARCINIA PLUS. Oba tyto produkty lze zakoupit v našem e-shopu.

   Často je nadváha způsobena ve tkáních zbytečně zadržovanou vodou. K jejímu odstranění lze použít lymfatickou masáž a "přírodní diuretika" – např. kombinaci čaje z březového listí s vyššími dávkami vitamínu C.

 • Přestaňte se stravovat jako váš partner, pokud se on stravuje neracionálně.
 • Prostudujte a realizujte opatření pro racionální výživu, především zkuste realizovat systém "stravování podle krevních skupin".
 • Zvyšte podíl syrové stravy – kromě přirozených výživových zdrojů zvyšte i konzumaci nezbytné vlákniny.
 • Zvyšte příjem neslazených tekutin.
 • Zaměňte minimálně polovinu bílkoviny obsahujících potravin živočišného typu za rostlinné – tím docílíte vyššího příjmu vlákniny.
 • Přestaňte pít mléko – konzumujte pouze zakysané mléčné produkty s co nejmenším množstvím tuku (např. zakysané podmáslí, "nastavené" netučným živým jogurtem) a snižte příjem tučných tvrdých i tavených sýrů.
 • Přestaňte jíst smažené pokrmy.
 • Přestaňte jíst čokoládu.
 • Přestaňte "mlsat" drobné sladkostí nebo sušenky.
 • Nejezte tukové pečivo a cukrářské produkty, kde je cukr a mnoho tuku.
 • Používejte doporučené potravní doplňky.
 • Není vhodné zcela vyloučit tuk – ten je však přirozeně obsažen v semínkách a ořechách. Malé množství kvalitního za studena lisovaného olivového oleje na salátech je postačující.
 • Jaké potravinové doplňky? K zvýšení metabolismu přispívají i mořské řasy s obsahem jódu KELP.

  Iva Hédlová


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015