Obezita je moderní pandemií vyspělých civilizací. Podle statistik má víc než polovina dospělých v rozvinutých zemích značnou nadváhu, a často přímo obezitu. Pravděpodobnost problémů v sexuálním životě zvyšuje hlavně extrémní nadváha z toho plynoucí strach se obnažit a stres ze samoty či neschopnost založit rodinu.

Z nedostatku lásky má žena chuť na sladké, které pomáhá zapomenout a které nastolí ten chybějící pocit blaha. Stává se z toho začarovaný kruh, z něhož není úniku.

To, že v moderních průmyslových společnostech přibývá jedinců s nadbytečnými kily, souvisí s přejídáním a nezdravým životním stylem, tedy hlavně s nedostatkem pohybu. Máme podobný osud jako naše domestikovaná zvířata. Nejsme na tom lépe, než naši domácí mazlíčci. Ostatně překrmené pejsky a kočičky často nacházíme v domácnostech jejich obézních paniček.

Sexuální problémy trápí podle odborníků asi polovinu extrémně obézních žen!

 

Ideál krásy

Asi největším problémem obézních dam je jistý konflikt mezi jejich vzhledem a panujícím ideálem krásy. Ten předepisuje jasný poměr mezi obvodem prsou, pasu a boků. Krása moderní ženy je v jakémsi „štíhlém oválu“, jak praví estéti. To pro dotyčné dámy představuje podobný problém jako je třeba kvadratura kruhu, tedy kulatý čtverec. Právě nespokojenost s vlastním tělesným vzhledem bývá příčinou jejich intimních problémů.

 

Ukládání tukové tkáně

Tuková tkáň se ženám ukládá zpravidla do podkoží. Některé ji mají rozloženou rovnoměrně po celém těle. Jiným se koncentruje do stehen a hýždí. Jen poměrně malá část se jí soustřeďuje do místa, kde je zvlášť rizikovou záležitostí, tedy do břišní dutiny.

Tuk v organismu ženy nevytváří jen zásobu energie. Je současně velice významným orgánem s vnitřní sekrecí. Představuje zásadní zdroj ženského pohlavního hormonu, estrogenu. Proto extrémní vyhubnutí, které pozorujeme třeba u anorexie, hrubě narušuje menstruační cyklus.

 

Nízký zájem o sex

Tím nejčastějším bývá nízký zájem o sex. Pokud se podaří účinnou léčbou hmotnost snížit, jejich potíže se upravují. Samozřejmě ne vždy a ne u všech. Záleží na partnerských vztazích a na individuálních předpokladech. Lepší vyhlídky na zlepšení mají ženy, které v minulosti fungovaly v sexuální oblasti úspěšně a bez problémů.

 

Neschopnost otěhotnět

Výrazná obezita ovlivňuje také jejich schopnost otěhotnět. Extrémně obézní dámy mívají nepravidelný menstruační cyklus a jejich plodnost je v mnoha ohledech nižší. Pokud jde o antikoncepci, musí jim gynekologové doporučovat jinou metodu než antikoncepční pilulky, které mohou do jisté míry podporovat obezitu.

Sama tloušťka a její mohutnost není ale rozhodujícím faktorem. Důležité bývá to, jak žena s mnoha nadbytečnými kily hodnotí a snáší svůj vzhled. Velikým nepřítelem uspokojivé sexuální funkce jsou samozřejmě depresivní nálady.

 

 

Některé podpůrné homeopatické léky (nejen pro ty korpulentnější):

ACINITUM NAPELLUS – Výrazný strach, úzkost a obavy provázejí každé onemocnění, byť nezávazné. Delirium se projevuje nešťastností, obavami, strachem, běsněním, zřídkakdy poruchou vědomí. Předtuchy a strachy. Bojí se smrti, ale věří, že brzy zemře, předpovídá datum. Sklon k lekání. Výrazná představivost, jasnozřivost. Nesnesitelné bolesti, přivádí jej k šílenství. Nesnese hudbu, vyvolává smutek (Ambra). Má dojem, že myšlenky vyvěrají ze žaludku — že části jeho těla jsou abnormálně silné. Má dojem, že to, co se událo, byl sen. Vagína suchá, horká, bolestivá. Menzes příliš hojné, s krvácením z nosu, příliš dlouhé, opožděné. Zuřivost na počátku menses. Potlačené ze strachu, chladu, u pletorických osob. Vaječníky zduřelé a bolestivé, ostré bodavé bolesti v pochvě. Bolesti po, se strachem a neklidem. Doplňkové léky: Coffea, Sulphur. Sulphur je považován za chronický Aconit. Často zakončuje léčbu započatou Acon. Neschopnost otěhotnět.

AGNUS CASTUS – Drmek obecný – Nejsilnější účinek má na sexuální orgány. Snižuje sexuální aktivitu, spolu s odpovídající depresí duševní a ztrátou energie. Vykazuje účinky na obě pohlaví, ale výrazněji působí na muže. Předčasně zestárlý vzhled v důsledku sexuálního přepínání. Sexuální melancholie. Strach ze smrti. Smutek s pocitem rychle se blížící smrti. Roztržitost, zapomnětlivost, nedostatek odvahy. Přeludy čichové — cítí herynky (ryby slanečky), muškát. Deprese a předtuchy. Mužské orgány: Žlutý výtok z močové trubice. Chybí erekce. Impotence. Genitálie studené, ochablé. Chybí touha (Selen., Con., Sabad.). Sporý výron bez ejakulace. Únik prostatické tekutiny při námaze. Kapavčitý výtok. Varlata studená, zduřelá, tuhá a bolestivá. Ženské orgány: Nehojná menstruace. Odpor k souloži. Ochablý genitál, s výtokem. Agalakcie, při smutku. Sterilita. Výtok, barví žlutě, průsvitný. Hysterické palpitace s krvácením z nosu. Neschopnost otěhotnět.

APIS MELLIFICAMá vliv na pojiva, vyvolává edém pokožky a sliznic. Neomylnou indikací k užití je charakteristický obraz včelího bodnutí. Zduření nebo opuchnutí různých tkání, edém, zarudnutí při senné rýmě, bodavé bolesti, rozbolavělý pocit, nesnášenlivost tepla a sebemenšího dotyku a odpolední zhoršení jsou některé z vedoucích příznaků. Apatie, lhostejnost, porucha vědomí. Neohrabaný, stále mu padají věci. Stupor, s náhlým ostrým křikem a škubáním. Má pocit, že umírá. Mdlý, nemůže jasně přemýšlet. Žárlivý, neklidně se vrtí, není snadné jej uspokojit. Náhlé vřískání, pronikavé ječení. Fňukání. Uslzený. Žárlivost, strach, běsnění, rozčilení, zármutek. Nedokáže se soustředit na čtení nebo studium. Ženské orgány: Edém stydkých pysků, úleva po studené vodě. Genitál bolavý, bodavé bolesti, zánět vaječníků, horší vpravo. Potlačená menstruace, s mozečkovými a centrálními příznaky, hlavně u mladých dívek. Dysmenorea, s prudkými bolestmi ve vaječnících. Hojné krvácení při menses, s tíží v břiše, mdlobami, bodavou bolestí. Pocit stažení. Tah dolů, jako by měla začít menstruace. Tumory vaječníků, metritis s bodavými bolestmi. Velká citlivost břicha a oblasti dělohy na dotek.

ARTEMISIA CINA – Pelyněk cicvárový –  Výborný dětský lék — velké, tlusté, červené, skrofulózní děti, které trpí podrážděním střeva, parazity a dalšími potížemi. Dítě je náladové, má střídavé chutě, skřípe zuby, objevují se i křeče, při kterých dítě ječí a prudce škube nohama a rukama. Pacient Cina je hladový, protivný, nehezký, většinou obézní, chce se houpat a kolébat. Nos neustále svědí, vrtá se v něm, až mu teče krev. Bolestivé šoky. Kůže citlivá na dotek. Ženské orgány: Děložní krvácení před pubertou.

AURUM METALLICUM – Deprese, které vedou až k dokonané sebevraždě. Pocit sebeodmítání a pocit hluboké vlastní bezcennosti. Hluboká malomyslnost, se zvýšeným krevním tlakem, s hlubokým znechucením životem a myšlenkami na sebevraždu. Mluví, že spáchá sebevraždu. Velký strach ze smrti. Nevrlý a prudký při sebemenším nesouhlasu. Strach z lidí. Duševní poruchy. Klade rychlé otázky jednu za druhou, aniž by počkal na odpověď. Nic mu není dost rychle. Přecitlivělost (Staph.) k hluku, rozrušení, zmatenost. Mužské orgány: Bolest a zduření varlat. Chronická indurace varlat. Trýznivé erekce. Atrofie varlat u chlapců. Hydrokele. Ženské orgány: Velká citlivost pochvy. Děloha zvětšená a pokleslá. Sterilita – neschopnost otěhotnět, vaginizmus.

BELLADONNA ATROPA – Pacient žije ve svém vlastním světě, obklopen přízraky a vidinami, lhostejný ke svému okolí. Zatímco jeho sítnice nevnímá skutečné předměty, navštěvují jej různé halucinační představy. Žije v pomateném světě subjektivních vidin a fantastických představ. Halucinace, vidí příšery, hrůzné obličeje. Delirium, děsivé představy, běsní, zuří, kouše, tluče, snaží se utéci. Ztráta vědomí. Nemá chuť hovořit. Zvrácenost, se slzami. Všechny smysly vybičované. Proměnlivost.Fobie ze psů. Mužské orgány: Varlata tuhá, retrahovaná, zanícená. Noční pocení genitálu. Výtok prostatické tekutiny. Ochablé pohlavní pudy.Ženské orgány: Nepříjemný tlak dolů, jako by vnitřnosti měly vyhřeznout genitálem ven. Suchost a horkost vaginy. Tah v tříslech. Bolest v kříži. Měsíčky silné, krvácení jasně červené, předčasné, silné. Krvácení horké. Rezavá bolest z kyčle do kyčle. Měsíčky a očistky velmi páchnoucí a horké. Porodní bolesti náhle začínají, náhle ustávají. Mastitida s bolestmi, tepání, zarudnutí, od bradavky se šíří zarudlé pruhy. Prsy těžké, zatvrdlé a zarudlé. Nádory prsů, bolest se horší vleže, odporně páchnoucí krvácení, tryská horká krev. Nehojné očistky.

BRYONIA ALBA – Posed bílý – Bryonia působí především na robustní osoby, které mají pevné vazy a tmavou pleť, sklon k hubnutí a podrážděnosti. Upřednostňuje pravou stranu, večer a čerstvý vzduch. V teplém počasí po chladných dnech se projevuje účinek léku nejsilněji. Děti nemají rády, když je někdo nosí nebo zvedá. Tělesná slabost, všeprostupující apatie. Obtíže se vyvíjejí pomalu. Mimořádně podrážděný pacient, vše mu kazí náladu. Delirium, chce jít domů. Hovoří o obchodech. Závrať, nevolnost, mdloby při vstávání, zmatenost. Pukavá, poltivá bolest hlavy, jako by se vše tlačilo ven. Jako by zevnitř tlouklo kladivo. Zhoršení pohybem, shýbáním, otevřením očí. Bolest hlavy se usazuje v zátylku. Tah v kostech směrem k jařmu. Bolest hlavy horší pohybem, dokonce i pohybem očí. Bolest hlavy v čele, postižení čelních dutin. Ženské orgány: Měsíčky předčasné, příliš silné, zhoršují se pohybem, s trhavými bolestmi v nohou. Potlačené, s vysilujícím výtokem nebo pukavou bolestí hlavy. Bodavá bolest ve vaječnících při hlubokém nadechnutí, velká citlivost na tlak. Bolest v pravém vaječníku, je jako utržený, šíří se do stehna (Lilium., Croc.) Laktační horečka. Bolest v prsou při menses. Prsy horké a bolestivé, tuhé. Absces mammy. Časté krvácení z nosu na počátku menses. Nepravidelnosti cyklu, se žaludečními obtížemi. Adnexitis. Intermenstruální bolesti, břicho a pánev velmi citlivé (Hamm.)

CALCAREA CARBONICA – Toto velké Hahnemannovo antipsorikum je konstituční lék par excelence. Jeho hlavní účinek je zaměřen na vegetativní oblast, klíčovým příznakem je zhoršení výživy, změny postihují především uzliny, kůži a kosti. Zvyšuje se místní i celkové pocení, zduření uzlin, skrofulózní a rachitické změny jsou častou příležitostí pro Calcareu. Počínající ftiza. (Ars. jod., Tuberculinum). Zahrnuje dráždivý kašel, stěhovavé bolesti na hrudi, nevolnost, překyselení a odpor k tučnému. Snadno se mu nedostává dechu. Stav přepracovanosti, duševní i tělesné. Abscesy v hloubi svalstva, polypy, exostózy. Porucha funkce hypofýzy a štítné žlázy. Vystupňovaná krevní koagulace (Strontium). Výtečný stimulant periostu. Hemostatikum. Snadné relapsy, narušená rekonvalescence. Skrofulózní typy, které snadno nachladnou, se zvýšenou slizniční sekrecí, obtloustlé děti, s vystouplým břichem, velkou hlavou, bledou pokožkou, křídového vzhledu, s tzv. leukoflegmatickým temperamentem, obtíže vyvolané prací ve vodě. Velká citlivost k chladu. Místní pocení. Děti zbožňují vajíčka, jedí hlínu a jiné nestravitelné věci, mají sklony k průjmům. Pacient Calcarea je tlustý, ochablý, souměrný, potí se po celém těle (zejména na hlavě), je mu zima, je vlhký a kyselý. Ženský genitál: Před menses bolesti hlavy, kolika, zimnice a výtok. Bodavé bolesti v děloze během menses. Menses předčasné, příliš silné, dlouhé, se závratí, bolestí zubů a studenýma, vlhkýma nohama, sebemenší příčina vyvolá návrat menstruace. Snadné vychýlení dělohy. Výtok, mléčný (Sepie). Pálení a svědění před a po menstruaci, u malých dívek. Zvýšená žádost, snadné otěhotnění. Horké zduření prsů. Prsy bolestivé a zduřelé před menses. Příliš mnoho mléka, dítěti to vadí. Nedostatečná laktace, s napjatými prsy u lymfatických žen. Zevní genitál se silně potí. Sterilita s hojnou menstruací. Děložní polypy. Neschopnost otěhotnět – vejcovody zateklé tukem.

CAUSTICUM HAHNEMANNI – Projevuje svůj účinek především u chronického revmatizmu, postižení kloubů a obrny. Ženské orgány: Děloha při porodu netečná. Měsíčky v noci ustávají, krvácení jen ve dne.  (Cycl, Puls.) Fluor v noci, s velkou slabostí. (Nat. mur.) Měsíčky opožděné, pozdní nástup menses. (Con., Graph., Puls.) Lék je indikován u trýznivých, škubavých bolestí ve svalech a vazech, s deformitami kloubů, při pokračující ztrátě svalové síly a kontrakturách vazů. Zhroucené senilní osoby. Katarální záněty dýchacích cest, největší účinek je patrný u lidí tmavých a s tuhými vazy. Noční neklid, se vrtavými bolestmi v kloubech a kostech, se ztrátou síly, jako by se o něj pokoušela mdloba. Tato slabost postupuje, až ústí do ochrnutí. Ložiskové obrny, obrna hlasivek, polykacích svalů, jazyka, víček, obličeje, měchýře a končetin. Děti se učí pomalu chodit. Kůže je špinavě nažloutlá, popelavá, posetá bradavicemi, hlavně v obličeji. Obezita, opuchlost. Hubnutí v důsledku nemoci, starostí a dlouhého stání. Pálení, škrábání a citlivost jsou charakteristikami léku.

COCA – Koka – Lék pro horolezce, ale také na melancholii. Melancholie, stydlivost, ve společnosti se cítí nesvůj, podráždění, cítí se nejlépe o samotě a v příšeří. Narušené vnímání dobra a zla. Bolesti hlavy, ztráta hlasu. Palpitace, se slabostí srdce a dusností. Mužské orgány: Diabetes, s impotencí (Phos. ac.)

COFFEA TOSTA – Pražená káva. Zvýšení pevných složek v krvi, tuku v séru a fibrinů v krvi. Krvácení z nosu, plic, dělohy a konečníku. Chodí nervózně sem a tam po místnosti, s úzkostným výrazem. Třese se, svalové záškuby. Škube s sebou (druhotný efekt). Reflexní kontrakce v téměř každé části těla, střídavě.  Bolestivé křeče ve stehnech, nohou, stěnách hrudníku a svalech jazylky, v noci. Neklidný, nemůže se soustředit na práci. Slabost. Zvláštní pocit, jako na omdlení. Pacientovi vadí čerstvý vzduch, který zhoršuje příznaky (sekundární efekt.).  Levá strana těla obecně ovlivněna.  Odvodnění, z mírného cvičení venku. Pohlavní orgány: Touha a energie ztracena; oslabení u mužů. Křečovitý pocit hluboko v děložní oblasti, jako by se něco pokusila stisknout směrem ven, ale nešlo to, protože to způsobilo křeče. Menstruace hojná a prodloužená. Svědění vulvy.

COLLINSONIA CANADENSIS – Portální a pánevní městnání, následné hemoroidy a zácpa, hlavně u žen. Pokles tepenného tlaku, celková atonie svalových vláken. Chronický zánět nosu, žaludku a hltanu, v důsledku jaterní obstrukce. Otoky při srdečních nemocech. Svědění v těhotenství, s hemoroidy. Zácpa u dětí při hypotonii střeva. Udává se, že má speciální účinek při podání před operacemi konečníku. Pocit závaží a svírání. Naběhlé žíly. Tupá bolest v čele, z potlačených hemoroidů. Chronický katar. Jazyk žlutě povleklý. Hořká pachuť (Coloc., Bry.). Ženské orgány: Dyzmenorea, svědění vulvy, výhřez dělohy, genitálie zduřelé a temně rudé, bolest v sedu. Membranózní dyzmenorea, se zácpou. Pruritus. Studený pocit na stehnech po menstruaci. Pocit zduření labií a klitorisu.

FERRUM PHOSPHORICUM – Raná stadia febrilních onemocnění. Stojí mezi stenickým obrazem Aconita a Belladonny a astenickou ochablostí Gelsemia. Typický jedinec Ferrum phos. není plnokrevný a robustní, nýbrž nervózní, senzitivní, chudokrevný, s falešnou pletorou a snadným zčervenáním Ferra. Výrazná schvácenost; obličej je živější, než u Gels. Povrchní zčervenání nikdy nedosahuje popelavého zbarvení Gels. Tep měkký a plovoucí; není zde úzkostný neklid Aconita. Náchylnost k dýchacím obtížím. Ženské orgány: Menses každé tři týdny, s pocitem závaží a bolesti na vrcholku hlavy. Vaginizmus. Vagina suchá a horká.

FOLLICULINUM – Ženský lék, který ovlivňuje především ženský hormonální systém. Horší než menstruace. Premenstruační syndrom. Premenstruační migrény. Zvýšení tělesné hmotnosti bez nadměrného jedení, ještě horší, než menstruace nebo během ovulace. Časté příznaky – ekchymóza, modřiny se dělají velmi snadno. Akné na obličeji a seborrhea z nosních dírek. Přecitlivělost vůči teplu, hluku a kontaktu. Městnavé bolesti hlavy, ať už se zarudnutím obličeje nebo naopak s bledostí, ale stále s pocitem mrazivosti na končetinách. Prsa obrovská, zvětšení prsou, oteklá, nemůže je unést, nesnáší pocit tlaku nebo dotyku. Bolest se zmírní nebo zmizí s menstruací. Městnavé mastitidy. Pruritus vulvy, ještě horší, než za menstruace. Malé ztráty krve během ovulace. Menstruace delší, zářivě červené krevní sraženiny. Menstruace bolestivá během prvních pár dní. Nažloutlý nebo nahnědlý výtok, někdy krev dvoubarevná, mezi menstruací, zvláště během ovulace. Děloha je vláknitá s metroragií. Kongesce, premenstruační bolesti.

CHAMOMILLA VULGARIS – Hlavní vedoucí příznaky, které indikují tento lék u mnoha afekcí, jsou obsaženy v mentální a emocionální rovině. Lék je velmi často a úspěšně užíván u dětí, které jsou popudlivé, neklidné, a u kterých se objevují koliky. Povaha klidná, mírná a jemná, pomalost a zácpa kontraindikují tento lék.Chamomilla je citlivá, podrážděná, žíznivá, horká a obluzená. Přecitlivělost po nadužívání kávy a narkotik. Bolesti jsou nesnesitelné, spojené s necitlivostí. Noční pocení. Ženské orgány: Krvácení z dělohy. Hojný výtok sražené, tmavé krve, se silnými bolestmi. Porodní bolesti křečovité, tlak směrem vzhůru (Gels.) Pacientka nesnáší bolest (Caui, Caust., Gels., Hyos., Puls.). Zanícené bradavky, citlivé na dotek. Citlivé prsy u kojenců. Žlutý, leptavý fluor (Ars., Sep., Sulph.).

GRAPHITES – Jako u všech látek, obsahujících uhlík, se jedná o mocné antipsorikum, které je nejúčinnější u pacientů spíše podsaditých, souměrných.Mají sklony ke kožním onemocněním a zácpě, tlustým, zimomřivým, a s obleněným zažívacím ústrojím, u žen majících v anamnéze opožděnou menstruaci a snadno nachladnou. Děti jsou drzé, zlobivé, při pokárání se smějí. Má mimořádný sklon vytvořit kožní fázi vnitřního onemocnění. Odstraňuje sklon k erysipelu. Anémie se zarudnutím obličeje. Sklon k obezitě. Oteklé genitálie. Vystřikující fluor. Pomáhá vstřebávání jizevnaté tkáně. Indurace tkání. Rakovina pyloru. Duodenální vřed. Ženské orgány: Měsíčky příliš pozdě, se zácpou; bledé a nehojné, se škubáním v epigastriu, předchází jim svědění. Chrapot, koryza, kašel, pocení a ranní nevolnost při menstruaci. Fluor, bledý, řídký, hojný, bílý, odírající, s velkou slabostí v zádech. Prsy zduřelé a tvrdé. Indurace vaječníků a dělohy a prsů. Bradavky citlivé, rozpraskané a s puchýřky. Výrazný odpor k souloži. Mužské orgány: Pohlavní zesláblost, se zvýšenou tužbou; odpor k souloži; předčasná ejakulace, nebo žádná; herpetický vysev na genitáliích.

IGNATIA AMARABob sv. IgnáceJeden z nejlepších léků na hysterii. Je vhodná zvláště pro temperamentní neurotické typy – ženy citlivé, které se snadno rozruší, tmavé konstituce, mírné povahy, které rychle chápou a jednají. Rychlé změny tělesných i duševních stavů, které se navzájem popírají. Výrazná rozporuplnost. Jedinci ve středu, nervózní, s předtuchami, rigidní, chvějící se, které mají akutní tělesné i duševní obtíže a jejichž problémy zhoršuje pití kávy. Velmi charakteristický je povrchní a nevyzpytatelný charakter jejich obtíží. Následky zármutku a starostí. Nesnese tabák. Bolesti v malých, ohraničených ložiscích. (Oxal. ac.) Soužení. Škytání a hysterické zvracení. Ženské orgány: Měsíčky černě, předčasné, příliš silné nebo naopak sporé. Velká ochablost při menses, s křečovitými bolestmi v žaludku a břiše. Ženská frigidita. Potlačení menses zármutkem. Neschopnost otěhotnět.

KURDLIPID – Lék na stařeckou aterosklerózu a obezitu. Ateroskleróza naruší metabolismus tuků v organizmu, načež dojde ke změně ve struktuře cévních stěn, což může způsobovat onemocnění věnčitých tepen, vysoký krevní tlak, cerebrovaskulární příhody, poruchy paměti a oslabení mentálního charakteru u starších lidí. Tento homeopatický lék zaměřený na přicházející aterosklerózu zpomaluje stárnutí. Cílem nově vytvořeného léku Kurdlipidu z ovčího loje je normalizace metabolismu tuků. Přitom se nejedná jenom o antiaterosklerotický efekt, ale i způsob léčby stimuluje výměnu lipidů, zvláště při obezitě. Pacient má těžkou hlavu a je opuchlý v obličeji. Zvýšená nebo snížená chuť k jídlu. Těžkost. Vytvoření příjemného pocitu plnosti. Touha po tuku nebo odpor k tukům. Muž: Slabá potence. Snížená sexuální touha. Žena: Opoždění nebo vymizení menstruace. Svědění hráze po potlačeném vzteku. Všeobecně: Obezita. Zhubnutí. Edém.

NATRUM MURIATICUM – Protrahované podávání přemíry soli způsobuje významné nutriční poruchy, a nejde jen o retenci soli a následné otoky a výpotky, ale také o krevní změny, jako je anémie a leukocytóza. Dochází také k retenci škodlivých látek ve tkáních a vzniká dna nebo dnavý revmatizmus. Velká vysílenost; nejslabší se cítí po ránu v posteli. Chlad. Hubnutí, především na krku. Silný sklon k nachlazení. Suché sliznice. Pocit sevření v celém těle. Velká ochablost a únava. Přecitlivělost ke všem vjemům. Hyperthyreóza. Struma. Addisonova choroba. Diabetes. Mužské orgány: Výron, i po souloži. Impotence s opožděným výronem. Ženské orgány: Nepravidelné měsíčky; většinou silné. Pochva suchá. Výtok leptavý, vodnatý. Bolestivá tíha; horší ráno (Sep.). Výhřez dělohy, s řezáním v močové trubici. Neúčinné porodní bolesti. Potlačené měsíčky.  (Pak podej Kali carb.). Horkost v průběhu menses. Psychogenní příčiny nemocí; následky zármutku, strachu, zloby atd. Deprese, především u chronických nemocí. Útěcha zhoršuje. Podrážděnost; vybuchuje kvůli maličkostem. Neohrabaný, zbrklý. Chce být sám a plakat. Slzy se smíchem.

NUX VOMICA – Kulčiba dávivá – je největším polychrestem, neboť ohromné množství jeho příznaků odpovídá podobností těm nejběžnějším a nejčastějším nemocem. Je to často první lék, který je indikován po množství alopatických léků, a má za úkol vyladit narušení a zmírnit chronické následky. Nux je především lékem pro mnoho stavů, které vyplývají z moderního života.Typickým pacientem je obézní podnikatel a workoholik. Dělá mnoho věcí najednou. Potřebuje stimulanty, v jídle spatlá všechno dohromady. Zažívací potíže. Nux především mužský lék. Typická je podrážděnost nervové soustavy, hypersenzitivita a vzrušení, které Nux zklidní a utiší. Je zvláště vhodný na zažívací obtíže, městnání v játrech a následné hypochondrické stavy. Křeče, se zachovaným vědomím; horší se dotekem a pohybem. Vznětlivá prudká povaha. Nux dostane snadno zimnici, vyhýbá se čerstvému vzduchu atd. Je stále rozladěný; disharmonické křečovité stavy. Mužské orgány: Snadno se vzruší. Ženské orgány: Měsíčky předčasné, trvají příliš dlouho; vždy nepravidelné, krev černá (Cycl.; Lach.; Puls.) se záchvaty mdlob. Výhřez dělohy. Dysmenorea, s bolestmi v kříži a stálým nucením na stolici. Neúčinné porodní bolesti; šíří se do konečníku, s nucením na stolici a častým močením (Lil.). Vzrušení příliš silné. Metroragie, s pocitem, jako že se střeva hýbou.

PHOSPHORICUM ACIDUM – U tohoto léku je velmi výrazná všeobecná „vyčerpanost“ kyselin, vyvolávající nervové vyčerpání. Mentální vyčerpanost na prvním místě; později následuje i tělesná. Živnou půdou pro aktivitu Phos. acid. jsou mladí lidé, kteří rychle vyrostli, kteří jsou přetažení, duševně nebo tělesně. Lék je žádán vždy, dojde-li k prudkému akutnímu onemocnění, excesu, zármutku či ztrátě tělesných tekutin. Pyróza, flatulence, průjem, diabetes, rachitida a periostální záněty. Neuróza v pahýlu, po amputaci. Krvácení u tyfoidních horeček. Lék ulevuje bolestem při rakovině. Mužské orgány: Výron v noci a při stolici. Zánět semenných váčků (Oxal. ac.). Chybí sexuální energie; varlata bolestivá a oteklá. Genitál ochablý při styku (Nux.) Prostatorea, i při odchodu měkké stolice. Ekzém šourku. Edém předkožky a zduření žaludu. Herpes předkožky. Sykotické výrůstky (Thuja.). Ženské orgány: Menses předčasné a silné, s bolestmi v játrech. Svědění; žlutý výtok po menses. Mléko nehojné; kojení oslabuje zdraví.

PLATINA – Jde převážně o ženský lék. Silný sklon k ochrnutí, anestézii, ohraničené necitlivosti a chladu. Hysterické spazmy; bolesti se pozvolna stupňují i ustupují (Stannum.). Roztřesenost. Mysl: Neovladatelný impulz zabít. Exaltovanost, povýšenost; opovrhuje druhými. Arogance, pýcha. Unavena vším. Vše se zdá jiné. Duševní poruchy, spojené s potlačením menses; tělesné příznaky mizí, jakmile se objeví menstruální krvácení. Ženské orgány: Hypersenzitivní. Zevně i uvnitř brní (Kali brom.; Orig.). Vaječníky citlivé a pálí. Měsíčky předčasné, příliš silné, tmavá sražená krev, se spazmy a bolestivým tahem směrem dolů, zimnici a citlivostí orgánů. Vaginizmus. Nymfománie. Nadměrný pohlavní vývin; vaginizmus. Pruritus vulvae. Zánět vaječníku s neplodností. Abnormální sexuální apetit a melancholie.

SEPIA OFF. – Má přednostní vliv na portální systém, s žilním městnáním. Stáza, která vede k ptóze vnitřních orgánů, pacient se necítí dobře, je unavený.Slabost, nažloutlá kůže, pocit tahu směrem dolů, hlavně u žen, na které má lék nejvýraznější vliv. Bolesti se šíří dolů do zad, zimomřivost. Sklon k potracení a neschopnost otěhotnět. Horké návaly v menopauze se slabostí a pocením. Symptomy směřují vzhůru. Snadné omdlení. Pocit „koule“ uvnitř. Sepie má nejlepší účinek na brunetky. Všechny bolesti jdou zezdola vzhůru. Jeden z nejdůležitějších uterinních léků. Tuberkulózní pacienti s chronickými jaterními obtížemi a děložními reflexy. Je jí zima i v teplé místnosti. Pulzující bolesti hlavy v mozečku. Mysl: Lhostejná k těm, které nejvíce milovala. Odpor k zaměstnání, k rodině. Podrážděnost; snadno dotčená. Má hrůzu ze samoty. Velmi smutná. Pláče, když vypráví o svých obtížích. Lakomá. Úzkost večer; netečnost. Mužské orgány: Genitálie chladné. Páchnoucí pocení. Kapavčitý výtok; výtok z uretry jen v noci; bez bolesti. Kondylomata kolem hlavy pyje. Obtíže ze soulože. Ženské orgány: Ochablé orgány v pánvi. Pocit tahu směrem dolů, jako by vše mělo vyhřeznout vulvou ven (Bell.; Kreos.; Lac. c; Lil. t.; Nat. c.; Pod.); musí zkřížit nohy, aby zabránila výhřezu, nebo si tisknout na vulvu. Fluor žlutý, nazelenalý; se silným svěděním. Měsíčky příliš pozdní a slabé, nepravidelné; předčasné a silné; ostré svíravé bolesti. Prudké píchání směrem vzhůru v pochvě, z dělohy k pupku. Výhřez dělohy a pochvy. Ranní nevolnost. Vagina bolestivá, hlavně při souloži.

STAPHYSAGRIA – Pacienti Staphysagria mají obvykle vysoký sexuální drajv. Jsou citliví, s živými, hlubokými city. Své silné emoce si drží v sobě a sex je uvolnění této emocionální energie. Sexualita a agrese mohou být spojeny. Agresivní prvek jejich osobnosti je potlačován a je převeden do sexuální sféry. Silná sexuální energie léku Staphysagria se může projevovat abnormálním způsobem. Jsou natolik uzavření nebo plaší, že se nemohou snadno kontaktovat nebo navazovat vztahy. Ženy: líbánková cystitida. Neustálé nucení na močení u mladých vdaných žen. Ženy, u kterých se vyvine cystitida pokaždé, když mají pohlavní styk, nebo zvláště po období abstinence, bývají Staphysagria. Pálení v uretře mimo močení patří mezi zvláštní klíčové symptomy cystitidy. Časté nucení na močení, syndrom dráždivého měchýře, prolaps močového měchýře, cystokéla – to všechno patří do obrazu tohoto léku. Muži: Impotence, zvláště po sexuálních excesech. Zvýšená touha, bolestivé noční erekce. Zvětšená prostata. Muži Staphysagria si mohou stěžovat na záněty prostaty, nádory varlat, zánět nebo atrofii varlat. Při zánětu prostaty se bolest šíří od konečníku podél uretry. Nakonec se mohou zhoršovat po koitu nebo masturbaci po sexuálních výronech, které vyvolávají slabost (Calc., skupina Kalia, Sil.). Alopecie ze smutku. Touha po sladkostech, mléku, chlebu, tabáku. Kolika z potlačené zlosti.

SULPHUR – Špinaví, nečistí jedinci se sklonem ke kožním onemocněním. Nechce se mýt. Tam, kde pečlivě vybrané léky nefungují, hlavně v akutních nemocech, často vyburcuje reaktivitu organizmu. Opakující se obtíže. Všeobecný zápach výměšků a výparů. Velmi rudé rty a obličej, snadno zčervená. Často velmi účinný na začátku léčby chronických případů a při ukončení akutních. Vlčí hlad. Lenost, sobeckost, nesnáší obchody, nemůže dlouho stát, raději se povaluje a vše kritizuje. Pacient je plný vody. Mužské orgány: Píchání v penisu. Nedobrovolný výron. Svědění genitálii, když jde do postele. Genitálie chladné, ochablé, bez síly. Ženské orgány: Hráz svědí. Vagína pálí. Páchnoucí pocení. Menses opožděné, krátké, sporé, a nepříjemné, nebo husté, černé, leptové, okolí bolavé. Menstruaci předchází bolest hlavy, nebo náhle ustává. Výtok, pálivý, odírající. Bradavky rozpraskané, pálí a jsou jako odřené.

 

 

Životní optimismus

Můj dědeček vždycky říkal, že velký zadek je základ rodinného štěstí. Něco pravdy na tom bude. Současný ideál ženské krásy – dlouhá bidla s jedinou větší boulí na kotnících nebo přeštíhlounké průsvitné modelky s přifouklými vnadami – to opravdu není průměrná česká žena po dvou dětech, stresu v práci a druhé směně večer doma. Ženské má být „kus“, aby tu horu práce a starostí ve zdraví zvládla.

Pokud si žena zachová životní optimismus a dokáže úspěšně zvládat svou hmotnost, nemusí dospět k žádným sexuálním potížím. Je velmi důležité, aby si podržela své elementární sebevědomí. Nepochybně jí pomáhá i to, když její partner „má svou boubelku upřímně rád a váží si jí.“

 

 

Literatura:

Boericke W. a O. – Homeopatická MM s repertoriem

Lockie A. – Encyklopedie homeopatie

A.Wauters – Homeopatie od A do Z

Novotný R. – Léčivé rostliny a drogy

Kent J. T. – Homeopatická MM

Allen H. C. – Klíčové symptomy homeopatické MM

R. Murphy – Homeopatická MM

David Peters – Moderní lékař

Komentáře