Poškození vazivového a kostního závěsného aparátu zubů. Vedle zubního kazu je paradentóza nejčastější formou postižení chrupu. Z výzkumů vyplynuulo, že od 30. roku věku je paradentózou postiženo 80-90 % populace a že vysoké procento zánětu dásní se vyskytuje dokonce už u školáků.

Příčinou je stejně jako u zubního kazu plak, ve kterém se nachází bakterie. Ty při své činnosti vylučují sirné kyseliny, které rozpouštějí tvrdou vápníkovou a fosfátovou minerální matrici zubní skloviny. Dochází také k produkci metabolických enzymů, které rozkládají pojivové tkáně a dáseň reaguje zánětem.

Při zánětu dáseň zduří a má sklon ke krvácení. Čistění zubů je proto často bolestivé. Nemocná dáseň je většinou tmavší než zdravá. Při nedostatečné hygieně zasahuje plak až do dásňového žlábku, tam uvolňuje závěsný aparát a vede ke vzniku tzv. chobotů. Často zahnívají, což způsobuje nepříjemný pach z úst. Může dále dojít k vápenatění a tvorbě zubního kamene.

Na hrubém povrchu kamene se snadno zachytí další bakterie a zánět se prohlubuje.

Nemoc obvykle probíhá několik let bez bolestí, a proto také v prvních stádiích nebývá ošetřena. Prvním varovným příznakem je krvácení dásní při čistění zubů nebo při jídle. V pokročilém stádiu vznikají mezi zuby mezery a zuby se uvolňují a odhalují krčky zubů.

Na vzniku zánětu dásní se mohou podílet další faktory. Jedná se například o hormonální procesy během těhotenství, přečnívající okraje výplní a korunek, léky a různá onemocnění.

Je jasné, že prevence vzniku paradentózy je snadnější než její léčba.

Vždy je důležité správné čistění zubů. Zubní plak by měl být odstraňován nejméně dvakrát denně, ale nejlépe po každém jídle – nejdůležitější je večerní čistění zubů. A nezapomínejme na prostor mezi zuby – ty čistíme zubní nití nebo interdentálním kartáčkem.

Významnou roli hraje správná výživa. Vhodné jsou celozrnné a mléčné výrobky, syrová zelenina, ovoce. Nevhodný je cukr, živočišné tuky apod. Hlavním nepřítelem zubů je cukr, ze kterého vytváření bakterie plak. Zvlášť důležité je důkladné žvýkání, které posiluje závěsný aparát. Kartáček by se měl vyměnit minimálně 1× za 3 měsíce, když se jeho vlákna začnou třepit nebo po nemoci.

Glucosamine Star je pomocným prostředkem ke zmírnění zánětů a krvácivých stavů, obsahuje také Vilca Coru – peruánskou bylinu, která má účinky antibakteriální, antivirové a regenerující na pojivovou tkáň. Pro doplnění efektu si ústa ještě vypláchneme a dentální nit použijeme ještě v době, kdy je zubní pasta v ústech.

Tím umožníme, aby aktivní složky pronikly do prostoru mezi zuby a dostaly se tak do oblastí, které nejsou dosažitelné zubním kartáčkem. Po čistění deset minut nejíme a nepijeme, umožníme tím, aby kasein, glycerofosfát vápenatý a stabilizovaný oxid chlornatý dokončily svou remineralizační a ochrannou roli.

Foto: media.wikipedia.com

Komentáře