Zubní bakteriální povlak (plak) nezpůsobuje jen zubní kaz a záněty dásní, ale také významně oslabuje tělesnou obranyschopnost a přispívá ke vzniku řady zdravotních komplikací ( arterioskleróza, srdeční infarkt,mozková mrtvice a jiné). Je prokázáno lékaři zabývajícími se preventivní stomatologií, že v zemích kde je rozvinutá prevence a národ si dobře čistí zuby, tím méně trpí výskytem zubního kazu. Nebuďme proto pohoršeni když nás lékař při prohlídce upozorní na nedokonalost našeho čištění a pokusí se nám správné metody vysvětlit. Většina z nás totiž na otázku „umíte si čistit zuby?“ odpoví : no..samozřejmě! Mezi lidmi panuje názor, že zuby si umí čistit každý, ale se zubním kartáčkem se nikdo z nás nenarodil a stejně jako řídit auto se musíme naučit správnému čištění zubů. Pokud chcete mít záruku, že zubní kaz u vás nemá šanci, svěřte se do péče zubního lékaře nebo dentální hygienistky, kteří z vás udělají experta na orální zdraví a budete mít šanci zachovat si celoživotně chrup a ještě se bude moci pochlubit svým známým. Nestačí dokonalou hygienu dutiny ústní provádět jen krátkou dobu, tato péče musí být trvalá a pravidelná.

    V ústech máme místa která zůstávají při běžném čištění nedotčená, pokud užíváte jen „běžný“ zubní kartáček a nikoliv malý kartáček k čištění každého zubu zvlášť a mezizubní kartáček nebo dentální nit.

    Právě v mezizubních prostorách není možné riziková místa vyčistit, dásně krvácejí, hromadí se zubní plak, který na konec silou chemických látek v něm vznikajících prolomí sklovinu a způsobí zubní kaz, dásně krvácejí v zánětlivé reakci na bakteriální infekci z plaku, která po čase může vyústit v paradentózu (lidově se takto onemocnění měkkých tkání kolem zubů všeobecně nazývá ). Mnoho lidí se domnívá, že občasná krvácivost dásní při běžném čištění zubů je normální. Zdravé dásně však štětinami klasického zubního kartáčku ani mezizubním kartáčkem nebo nití snadno neporaníme a krvácení se neobjeví. Krvácení je proto prvotním projevem onemocnění dásní a vyžaduje ošetření.

   Pro náš imunitní systém dlouhodobě znečištěný zub představuje trvalý zdroj infekce. Zánět dásní a tkání kolem zubu je tedy obranou reakcí našeho těla proti zdroji infekce a začne takový zub vypuzovat ven z čelisti, jako nějaké cizí nepřijatelné těleso. Proto neléčená parodontóza vede ke ztrátě vlastního zubu. Proto nepohlížejme na mentorování o správné hygieně zubů a úst jako zbytečné obtěžování a nespoléhejme jen na svojí přirozenou odolnost někdy zvýrazněnou i dědičně, proto že i v našem případě může již být pozdě.

autor : Doc.MUDr. Milan Machálka CSc.

Zdroj: www.zdravi4u.cz

Komentáře