Foto: Ben Hershey na Unsplash

Ať už jde o hvězdného hráče NBA, který hned ze hřiště upaluje do posilovny, profesionálního hráče snookeru, který před mistrovstvím světa trénuje break building v obleku, nebo zkušeného hráče pokeru, který zpětně analyzuje svoji oblíbenou kasinovou hru, můžeme říct, že v každém oboru mají hráči své vlastní malé triky a tréninkové metody, které používají, aby se pokusili získat nad svým soupeřem výhodu. V tenise tomu není jinak, a proto se podíváme na zvláštní, úchvatné a přísně tajné metody, kterými se nejlepší hráči světa snaží ve své hře dominovat.

Andy Murray si rád trénink ozvláštňuje fotbalem

Vyhrát několik grandslamů a dosáhnout na post světové jedničky v éře naprosto špičkové kvality nelze bez toho, abyste v tréninku nenechali kámen na kameni. Když byl Murray na vrcholu, z jeho fyzické kondice šla hrůza. Zvládal kombinovat mistrovské returny s neúnavnou vůlí po vítězství. Kde k tomu přišel?

Murray sice denně trávil na kurtu hodiny a hodiny, ale není to tak, že by celou dobu běhal po kurtu sem a tam. Jeho tým proslul tím, že s tenisákem dávali fotbálek 2 na 2. Proč to bylo pro jeho úspěch tak důležité? Umožňovalo mu to se odreagovat a zároveň zůstat aktivní a taky to byla úleva od neustálého tlaku způsobeného věčným analyzováním své hry. Murray a jeho tým si uvědomovali, že je potřeba do tréninku vnést prvek zábavy, a to rozhodně se jim to dařilo!

Djokovič jako velký zastánce mluvení se stromy

Možná se vám teď na tváři objevil menší úsměv, ale pokud to dělá jeden z nejlepších hráčů historie, možná to přece jen stojí za pozornost. Ať už si o Novakových představách o zdraví a alternativních wellness prostředcích myslíte cokoli, jedno je jisté. Mysl má nezlomnou.

Djoker věří, že jako člověk dokáže růst právě díky spojení s prastarou moudrostí, kterou s ním dokážou sdílet pouze stromy. Používá ji jako palivo, které mu doplňuje duševní energii a zároveň mu umožňuje odpočinout si od neustálého stresu z elitní soutěže. Pokud najdete činnost, která na vás funguje stejně, pak jste na dobré cestě.

Federer při tréninku doplňuje palivo… vaflemi?!

Pokud nám nevěříte, podívejte se sami! Federer je milovníkem švýcarských vaflí a rád si je dává hned ráno. Taky jim vděčí za svoji „dlouhověkost“ a neustálou lásku k tréninku. Jeho výkonnosti zřejmě nedosáhnete jenom tím, že každý den spořádáte plný talíř vaflí, ale rozhodně je k zamyšlení vidět, jak jeden z elitních světových sportovců vyvažuje radosti s tvrdou práci, pokud jde o stravu a trénink. Kvalitní duševní potrava, viďte?

Nadal si zakládá na budování rituálů a konkrétních návyků

Ten, kdo viděl Nadalovu hru, asi nemůže pochybovat, jak moc důležitá je pro něj jeho rutina. Chce mít všechno naprosto stejné, do puntíku. To mu umožňuje stále dokola opakovat stejné vzorce a postupy. Někdo namítne, že je to posedlost, někdo, že je to geniální, ale s vitrínou, která je plná trofejí, se polemizovat nedá!

Agassi nedá dopustit na přitahování kladky vsedě

Jeden z nejlepších hráčů devadesátých let holdoval posilování dřív, než to bylo v módě, a nejradši měl přitahování kladky vsedě. Tréninkem těchto specifických tenisových svalů se Andre dokázal dostat do špičkové kondice a během své zářivé kariéry, která trvala bezmála dvě desetiletí, se vyhnout prakticky všem možným zraněním.

Sampras se ke slávě prospal 13 hodin v kuse…

Výbušná povaha Samprasovy hry byla pro obyčejného smrtelníka naprosto vysilující, a proto Pete během své profesionální hry proslul tím, že více než polovinu svého života prospal. Přesněji řečeno, spal 13 hodin denně. Možná si říkáte, že mu určitě utekla spousta famózních večírků, ale o něco nepřišel. A sice o sedm wimbledonských trofejí, kterými se zapíše do historie.

Co si můžete z těchto velikánů vzít?

Nezáleží na tom, v jaké fázi se vaše hra právě teď nachází, ale vždycky se můžete posunout o dalších 10 %. Stačí se inspirovat moudrostí těchto velikánů. Zamyslete se nad tím, jak by se daly některé z jejich nápadů začlenit do vaší rutiny… ať už je to více spánku, kombinovaný trénink, nebo efektivní přitahování kladky. Ani se nenadějete, a hned budete ve své hře o kus lepší.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015