Trhání zubů bez anestézie (umrtvení) by samozřejmě velmi bolelo,takže vám lékař před výkonem píchne anestetikum (znecitlivující látku), která umrtví oblast kolem extrahovaného zubu moudrosti.
Pokud máte velký strach nebo trpíte úzkostí, můžete požádat vašeho stomatologa o píchnutí sedativa (uklidňující lék). Tuto injekci vám zubař nebo chirurg píchnou nejčastěji do ramene.

Trhání (extrakce) zubů moudrosti patří mezi nejčastější stomatologické výkony prováděné v České republice. V tomto článku se dozvíte proč se tyto třetí stoličky (lidově zvané osmičky) trhají, co vás při tomto výkonu čeká a jak se po něm co nejrychleji zotavit.

Co jsou zuby moudrosti?
Chrup dospělého člověka má většinou 32 zubů, které se nachází v horní a dolní čelisti, ve čtyřech zubních obloucích (dvou dolních a dvou horních). Do začátku dospělosti má většina lidí jen 28 zubů, a to v každém oblouku po 2 řezácích, 1 špičáku, 2 zubech třenových a 2 stoliček.
Během dospívání nebo ve věku mezi 18 – 24 roky (někdy i dříve, ale někdy zase mnohem později) většině lidí vyrostou úplně na konci každého ze 4 zubních oblouků třetí stoličky a máme tak celkem 32 zubů.
Těmto posledním stoličkám se říká zuby moudrosti, protože se prořezávají až v pozdějším věku. Osmičky se jim říká proto, že jsou osmým a posledním zubem v každém zubním oblouku.

Prořezávání moudráků je často spojeno s bolestí a vzhledem k nedostatku místa se může stát, že se osmičky prořežou nakřivo nebo pouze částečně, protože nemají dostatek prostoru kam růst (ostatní zuby jsou již v té době prořezané a vyrostlé).
Nakřivo nebo neúplně prořezaným zubům moudrosti se říká zaklíněné nebo odborně impaktované.

Kdy navštívit zubního lékaře?
Pokud vás zub moudrosti začne bolet nebo máte problémy s jeho prořezáváním, měli byste vyhledat stomatologa, který vás vyšetří a doporučí extrakci (vytrhnutí) či jinou léčbu.
Nečekejte až na další termín pravidelné preventivní zubní prohlídky, ale pokud máte se zuby moudrosti problémy, objednejte se k zubaři co nejdříve.
Jestliže vám zubař doporučí extrakci, většinou vám ještě udělá rentgen zubů, aby měl lepší přehled o poloze vašich zubů a může vás také odeslat na předoperační vyšetření.

Proč se zuby moudrosti trhají?
Pokud máte zaklíněné zuby moudrosti, ale nezpůsobuje vám to žádné potíže, není obvykle jejich extrakce nutná. Studie jednoznačně přínos preventivní extrakce osmiček nepotvrdily a i když se jedná o poměrně malý výkon, existuje určité riziko komplikací.

Někdy, ale neúplně prořezané nebo zaklíněné zuby moudrosti mohou způsobovat potíže se zdravím ostatních zubů, protože se v jejich okolí zachycují zbytky potravy a baktérií, což může vést ke vzniku:
• zubního kazu – ten vzniká rozkládáním zubního plaku na povrchu zubů baktériemi a projevuje se tvorbou dutinek (děr) v zubech. Zubní plak se tvoří nejen na zubech moudrosti, ale na všech zubech a pokud je ho v blízkosti osmiček více, může kaz napadnout i sedmičky a další okolní zuby.

• onemocnění dásní (odborně gingividita, periodontální onemocnění, paradentóza nebo parodontóza) – k jeho vzniku dochází v důsledku uvolňování toxických látek při rozkladu zubního plaku, které dráždí dásně, způsobují jejich zčervenání, otoky a bolest.

Onemocnění dásní se ze zubů moudrosti může také rozšířit na okolní zuby.
• perikoronitidy – jedná se o zánět měkkých tkání v okolí zubní korunky.
• celulitidy – bakteriální zánět tváří, dutiny ústní, jazyka nebo hrdla.
• abscesu – nahromadění hnisu uvnitř zubu moudrosti a v okolních tkáních v důsledku bakteriální infekce
• cysta – velmi vzácné onemocnění, kdy v důsledku neúplného prořezání zubu moudrosti vznikne v dásni cysta (dutina vyplněná tekutinou).
Naštěstí lze většinu výše uvedených problémů úspěšně vyléčit antibiotiky nebo antiseptickými ústními vodami, takže trhání osmiček se doporučuje pouze tehdy, pokud ostatní léčba nefunguje.

Jak extrakce zubů moudrosti probíhá?
Zuby moudrosti vám vytrhne buď váš zubař nebo zubní chirurg na stomatologické klinice vaší nemocnice. V případě zdravotní indikace je výkon hrazen pojišťovnou, ale pokud si necháte extrahovat osmičky na vaši vlastní žádost, budete za to muset zaplatit. Ceny začínají zhruba na 1 500 Kč za extrakci jednoho zubu.
Před vlastním výkonem vám zubní lékař udělá rentgen zubů, aby zjistil přesnou polohu vašich zubů.

Anestézie
Trhání zubů bez anestézie (umrtvení) by samozřejmě velmi bolelo,takže vám lékař před výkonem píchne anestetikum (znecitlivující látku), která umrtví oblast kolem extrahovaného zubu moudrosti.
Pokud máte velký strach nebo trpíte úzkostí, můžete požádat vašeho stomatologa o píchnutí sedativa (uklidňující lék). Tuto injekci vám zubař nebo chirurg píchnou nejčastěji do ramene.
V extrémním případě se můžete nechat úplně uspat (celková anestézie), ale v takovém případě budete muset na výkon do nemocnice na operační sál a domů půjdete až několik hodin po výkonu (až odezní účinky celkové anestézie).
Vlastní extrakce zubu moudrosti
Pokud se zub moudrosti úplně neprořezal přes dáseň, lékař nejprve dáseň lehce skalpelem nařízne, aby se k němu dostal. Někdy zub moudrosti může zakrývat ještě malá část kosti, kterou je třeba také odstranit.
Pokud je zub příliš velký nebo se k němu dá jen obtížně dostat, nařeže ho lékař na menší kousky, které se snadněji vytahují a nebude tak nutné dělat velké řezy do dásní.

Vytržení zubu moudrosti je nebolestivé, jenom ucítíte lehký tlak, protože ho lékař musí před extrakcí vyviklat.
Pokud byste během výkonu cítili bolest, požádejte vašeho lékaře, aby vám přidal větší dávku anestetik.
Doba extrakce zubu moudrosti se značně liší. Někdy je celý výkon velice rychlý a trvá jen pár minut, ale v případě komplikací nebo obtížného přístupu může trvat i déle než 20 minut.

Jestliže lékař během operace musel naříznout dáseň, uzavře ránu vstřebatelnými stehy (někdy se používají i stehy nevstřebatelné, na jejichž vytažení budete muset absolvovat ještě jednu návštěvu lékaře). Pokud máte vstřebatelné stehy, obvykle se samy vstřebají během 7 – 10 dnů. U nevstřebatelných je potřeba za 7 – 10 dnů provést jejich vyjmutí.
Po operaci vám stomatolog nebo chirurg vloží mezi zuby mul a požádá vás, abyste skousli a nechali mul na místě po dobu zhruba jedné hodiny. Je to kvůli tomu, aby se usnadnila tvorba sraženiny v díře, která vznikne po vytržení zubu. Sraženina je důležitou součástí hojení a rozhodně se nesnažte se jí zbavit nebo do ní strkat jazykem a snažit se jí přesouvat.
Někdy vám lékař mul mezi zuby nedá a jen vás poučí, abyste nechali díru po zubu v klidu.

Někdy vám také lékař může předepsat antibiotika, zejména pokud se jedná o urgentní výkon z důvodu zánětu nebo bolesti.

Jak probíhá rekonvalescence?
Rekonvalescence po extrakci zubu moudrosti trvá zhruba dva týdny.
V průběhu 24 hodin po extrakci zubu moudrosti nesmíte:
• vyplachovat ústa ústní vodou ani jinými tekutinami
• pít alkohol či kouřit
• pít horké nápoje, jako jsou čaj nebo polévka
• vystavit se větší fyzické námaze
Navíc se během rekonvalescence mohou vyskytnout následující potíže:
• zánět a otok tváří či dásní – v prvních dnech po extrakci to bude horší, ale postupně se to zlepší. Pokud chcete zmírnit otok, přiložte na tvář studený obklad.
• ztuhlé čelisti a jejich otok – tento problém by měl odeznít za 7 – 10 dní. Na pokožce v okolí čelisti se také mohou objevit modřiny, které zmizí zhruba za dva týdny.
• bolest – čím komplikovanější výkon tím větší bolest. První dny po extrakci je bolest obvykle silnější, a pak odeznívá.
• pachuť v ústech
• brnění tváří, rtů nebo jazyka (vzácně)

V případě, že vás trápí silná bolest, krvácení nebo jiné neobvyklé příznaky, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Tipy a rady
Na zmírnění bolesti a urychlení hojení vám mohou pomoci následující tipy:
• na bolest užívejte analgetika (léky proti bolesti). Můžete užívat buď paracetamol (Paralen, Panadol, apod.) nebo nesteroidní antiflogistika (Ibuprofen, Brufen, apod.). Některé studie naznačují, že nejlepším lékem na bolest po extrakci zubu moudrosti je ibuprofen. Pečlivě čtěte příbalové letáky a užívejte tato léčiva výhradně se souhlasem a podle pokynů lékaře či lékárníka.
• několik dní po extrakci se vyhněte náročnějším fyzickým aktivitám
• na noc si více zvedněte hlavu (přidejte si jeden polštář)
• prvních 24 hodin po extrakci si ústa nevyplachujte, neplivejte, nepijte teplé nápoje ani nic jiného, co by mohlo narušit krevní sraženinu (koagulum), které se vytvořilo v díře po vytrženém zubu
• nepijte alkohol ani nekuřte
• prvních několik dní po vytržení zubu moudrosti jezte měkkou či tekutou stravu a kousejte ostatními zdravými zuby
• po uplynutí 24 hodin si lehce ústa vypláchněte antiseptickou ústní vodou a následně si ústa takto vyplachujte pravidelně po několik dní. Nečistěte si okolí místa po vytrženém zubu kartáčkem, abyste si ránu znovu neotevřeli. Namísto antiseptické ústní vody můžete ústa vyplachovat teplou vodou, do které přidejte 1 kávovou lžičku soli. Tím zmírníte otoky a zánět dásní.

Návrat do práce a řízení motorových vozidel
Po extrakci zubu moudrosti se běžně doporučuje zůstat jeden až dva dny v pracovní neschopnosti.
Pokud lékař během výkonu použil pouze místní anestézii, můžete řídit ihned po extrakci, jestliže jste si ale nechali píchnout sedativa, neměli byste řídit minimálně 24 hodin poté, co jste tyto léky užili. Pokud byl výkon proveden v celkové anestézii neměli byste řídit 48 hodin po extrakci zubu.

Návrat do normálu
Poté co se rána po vytrženém zubu moudrosti zahojí, zmizí i otok a modřiny a vaše ústa a tvář se vrátí zpět do původního stavu.
Během prvních 48 hodin po extrakci si zuby kartáčkem nečistěte, ale poté to již můžete pomalu a opatrně začít zkoušet.
Pokud vám lékař předepsal antibiotika, poctivě je doužívejte až do konce.
Po týdnu až dvou od extrakce vás lékař obvykle objedná na kontrolu, při které vám vyndá stehy (pokud byla rána zašita nevstřebatelným materiálem).
Někdy ale lékaři kontrolu nedělají a jenom vás vyzvou, abyste je okamžitě navštívili, pokud se vyskytne krvácení, bolest nebo jiný problém.

Možné komplikace
Stejně jako u všech ostatních chirurgických výkonů, i extrakce zubů moudrosti je spojena s určitými riziky a komplikacemi. Naštěstí je jejich výskyt velmi vzácný, ale je potřeba si o nich něco povědět.
Mezi nejčastější komplikace extrakce zubů moudrosti patří:
• suché lůžko – tento problém vzniká, pokud se v ráně po zubu nevytvoří krevní sraženina (koagulum) nebo pokud dojde k jejímu vypadnutí z rány
• poranění nervů – to může vyvolat dočasné nebo trvalé potíže, jako jsou bolest, brnění nebo necitlivost
• zánět – mezi hlavní projevy zánětu patří horečka, výtok žluté nebo bílé barvy z operační rány a přetrvávající bolest či otok
• krvácení
Pokud se výše uvedené potíže objeví, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc.

Suché lůžko
Alveolární osteitida neboli suché lůžko je jednou z nejčastějších komplikací spojených s extrakcí zubů moudrosti. Tento stav vzniká, pokud se nevytvoří krevní sraženina v místě po vytrženém zubu nebo pokud dojde k jejímu vypadnutí či přesunutí. Obvykle k tomu dochází do 3 až 5 dnů po extrakci zubu moudrosti.
Hlavními příznaky suchého lůžka jsou bodavá bolest v dásních a čelisti, která může být velmi silná až nesnesitelná. Častým projevem suchého lůžka je také nepříjemná pachuť v ústech či zápach z úst.
Pokud se do pusy podíváte, můžete namísto krevní sraženiny v ráně někdy vidět čelistní kost.

Vyšším rizikem suchého lůžka jsou ohroženi:
• Pacienti, kteří nedodržují pokyny lékaře
• Pacienti starší 25 let
• Kuřáci
• Pacienti, kteří tento problém měli i při předchozí extrakci zubů moudrosti
• Pacienti, u kterých se při trhání zubu moudrosti vyskytly komplikace nebo byla extrakce obtížná

V případě, že se domníváte, že se rána po vytržení zubu moudrosti hojí jako suché lůžko, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. Lékař ránu ošetří a vypláchne a vyplní výplní, která usnadní hojení a podle potřeby jí lze měnit až do úplného zhojení.

Poranění trojklanného nervu
Při extrakci zubu moudrosti může někdy dojít k poranění větví trojklanného nervu. To se projevuje bolestí, brněním či necitlivostí jazyka, dolního rtu, brady, zubů nebo dásní.
Většinou je poškození nervu dočasné a do několika týdnů či měsíců se stav upraví. V případě většího poranění trojklanného nervu ale může být poškození i trvalé.
Poranění nervů může podstatně narušit vaší schopnost provádět běžné denní činnosti, jako jsou pití nápojů nebo konzumace jídla.
Naštěstí je tato komplikace vzácná a nevyskytuje se často. Nicméně před extrakcí zubů moudrosti byste měli mít všechny informace i o rizicích a možných komplikacích a podepsat informovaný souhlas.

Celková anestézie
Pokud byla extrakce zubu moudrosti prováděna v celkové anestézii, jsou možné komplikace například nevolnost a zvracení, pocity chladu a třes, zmatenost a dočasná ztráta paměti, problémy s močením, závrať, modřiny a otoky a bolest v krku. Naštěstí se tyto komplikace objevují jen zřídka.

Co si z článku odnést?
Extrakce zubů moudrosti patří mezi časté stomatochirurgické výkony. Provádí jí zkušený zubní lékař nebo zubní chirurg. Výkon je hrazený pojišťovnou s výjimkou případů, kdy se pro extrakci rozhodnete z vlastní vůle.
Extrakce osmiček je bezpečná a výskyt komplikací je minimální. Nejčastější komplikací je suché lůžko nebo poranění nervu.
Výkon je nebolestivý, protože lékař před trháním zubu celou oblast umrtví s pomocí anestetik (znecitlivujících léků).
Někdy budete po extrakci muset užívat antibiotika či jiné léky.
Bezprostředně po výkonu si nevyplachujte ústa ani neplivejte a nedělejte nic, co by mohlo vést k narušení krevní sraženiny v díře po zubu. Ta je důležitá pro správné hojení.

Autor: Michal Vilímovský
Vzdělání: Student všeobecného lékařství na 3.LF UK Praha
Použité zdroje: Zdroj: NHS.UK a vlastní tvorba
Zdroje obrázků: Pixabay.com

Zdroj: www.medlicker.com

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015