upírŠest upířích stop, aneb jak vytěsnit ze svého života lidi, kteří nám nic nedávají a zbavují nás sil. 
Maminka mi občas říkala: „Netrp kolem sebe neužitečné lidi.“ Pro tyhle neužitečné lidi jsem, jak se zdá, měla velkou přitažlivost. Jako baterie růžového králíka Duracella jsem je napájela svou nevyčerpatelnou energií. 

O energetických upírech se tenkrát ještě nepsalo ani nemluvilo, ale intuice maminku neklamala. Když si vzpomenu na její tehdejší slova, je to jako bych si dnes vygooglila heslo „energetický upír“.

Dnes se naopak o těchto typech lidí dočteme neobyčejné množství informací. A je třeba říci, že mezi nimi i mnoho vyložených hloupostí. Například o špatných úmyslech těchto osob. To však je omyl. Stejně tak v nich není nic mystického a tajuplného. Krom toho je fakt, že člověk může být současně pro někoho dárcem, zdrojem, a pro jiného upírem. Věci by měly být v rovnováze. Jenom tak se dá mluvit o harmonii.

Bída je, když vás někdo energeticky vysává léta. Nejde jen o ztrátu energie, jde také o váš ztracený čas. To je ztráta, kterou už nijak nenahradíte.

Jak tedy poznat podobné lidi? Co je tou upíří stopou, tím typickým znakem?

1. Vždycky volá sám

Máte známého nebo známou, s nimiž každý rozhovor začíná slovy: „Zrovna jsem ti chtěl(a) volat!“? Pokud známý(á) říká pravdu, můžete si být jisti, že jste s tím člověkem v energetické rovnováze. Je to tak říkajíc váš plnohodnotný životní souputník. Žádná neužitečná známost.

Naopak neužitečný člověk vám volá sám, málokdy voláte vy jemu. A co je zajímavé, zpravidla takový člověk vždycky volá v nevhodnou chvíli. Buď máte ruce od mýdla, nebo se díváte na film, nebo zrovna parkujete… Zkrátka jste něčím zaneprázdněni a v tu chvíli zazvoní telefon. Výsledek: ztracený čas.


2. Vždycky na sebe nechává čekat

Nebo téměř vždycky. Často to dělá i při telefonním rozhovoru. „Jé, promiň, mám tu druhej hovor, musím to vzít… já ti pak hned zavolám…“ A vy se znechuceně díváte na telefon, víte, že za chvíli zazvoní, jenže vy potom vůbec netoužíte…

Nechává na sebe čekat i když jde k vám. Je důsledně nedochvilný a bezohledný i když už je u vás. Najde si i tak něco neodkladného, klidně tvrdí, že musí do sprchy. Nebo má dlouhosáhlý pracovní telefonát… A vy se nervózně díváte na hodiny a celou bytostí vnímáte, jak čas letí. Výsledek: ztracený čas.

3. Vždycky má nějaké problémy

Nejčastější problémy, ať jde o muže či ženu, má se zdravím. Je jedno, jakého pohlaví jste vy. Žena nebo muž, pokud jste dárcem takového upíra, budete podrobně zasvěceni do jeho zdravotních trablí. A ty jsou samozřejmě děsné, prakticky osudné… Veškeré vaše pokusy o jednoduchou radu – totiž jít k lékaři – budou utnuty v samém začátku. Nebo ještě hůř, budou vyslyšeny, vy seženete skvělého specialistu a upír k němu zajde s nulovým výsledkem. Jediný výsledek: ztracený čas. Nejen váš, ale i skvělého specialisty.

Tento typ má ovšem problémy také v práci. A jaké! Vypráví vám o nich měsíce i roky. Vinni jsou samozřejmě všichni, omezeným šéfem počínaje a neschopnými expeditéry konče. Pokusy utěšit nešťastníka poukazem na slušný plat a řadu bonusů budou bleskově zlikvidovány. Upír před vámi musí trpět. To ovládá velkolepě. Výsledek: ztracený čas.

4. Špatně se mu o něco říká

Někdy se přihodí, že byste rádi tohoto člověka o něco požádali. Vzhledem k jeho možnostem se prosba zdá maličkostí. Ale vy si s úžasem uvědomíte, že říci mu o něco je pro vás strašlivě těžké. Když se nakonec odhodláte žádost vyslovit, vycítíte okamžitě u dotyčného jakýsi odstup. A zároveň už chápete, proč se vám do té žádosti tak nechtělo. Tenhle člověk pomáhá nerad. „No tak ano, tak to tedy pro vás udělá, ale je tak přetížený… má tolik problémů… „ A vás přechází jakákoli chuť mu svou žádost opakovat nebo připomínat. Raději si nějak pomůžete sami. Výsledek: ztracený čas.


5. Vždycky nás potřebuje

Ovíjí vás svojí „láskou“. Neustále vám dává vědět, jak moc vás potřebuje. Žije tak říkajíc ve vaší péči a někdy se zdá, že bez vás by nebyl schopen ani toho nejjednoduššího jednání. Někdy se tomu divíte, jindy vás to naštve. Tehdy nasadí výraz Kocoura ze Shrecka a říká: „Proooooosím….“ Vždycky o něco prosí. A vy si postupně zvykáte, že bez vás není schopen nic dělat. Když však nastane skutečně závažný problém, upíří člověk se bleskově zmobilizuje a vykoná co je třeba tak kvalitně a rychle, že jste ohromeni jeho čilostí a zasažení tvrdým poznáním, že jste s ním před tím jen ztráceli čas. Výsledek: ztráta času.

6. Neuvěřitelně nudný člověk

Na závěr ten nejvýraznější znak vašeho upíra. Je neuvěřitelně nudný. Nezajímavý. Alespoň tedy pro vás. Je špatný vypravěč, mizerný bavič, žádná z vašich zálib ho nijak neoslovuje – ostatně, sám žádné záliby nemá. Je to mimořádně nudná a otravná bytost. Jinak řečeno, zabíjíte s ním čas.

Přítomnost podobného člověka ve vašem životě bývá obvykle založena na jakýchsi minulých náhodných a nevýznamných vztazích, s nimiž nemáte prakticky nic společného. Buď jde o nějakého souseda, kterého je těžko setřást, nebo o vzdáleného příbuzného, případně tak zvaného kamaráda z dětství, s nímž jste se bůh už ví proč ocitli v kontaktu. Může to být i kolega z práce a dokonce váš životní partner. Také oni vás mohou energeticky vysávat a obírat vás o čas.

Závěr:

Pokud jste zjistili, že ve vaší blízkosti se neustále pohybuje upíří člověk, a není to jen neodbytná známá, kterou jste si „přivezli“ z dovolené u moře, pokud je to opravdu upír, zkuste následující:

Začněte si vážit a začněte skutečně OCEŇOVAT čas, který s tímto člověkem ztrácíte. Spočítejte všechny ty telefonní rozhovory, osobní setkání i emaily. A konečně mu začněte říkat pravdu.

«Ano, drahoušku, vím, že ses chtěl(a) stavit, ale já mám teď dodělat tak složitý projekt, že prostě nemám čas“. Odpovědí nejspíš bude «Proooosím, jen na chvilkuuu…».Pokud podlehnete, podepíšete tím nový rozsudek svému času, který vám tenhle upír bez milosti odsaje. Kategorické „ne“ zachrání jak váš vyfabulovaný projekt, tak váš reálný čas. Ostatně si ani nemyslím, že v tu chvíli budete opravdu lhát. Lidé, k nimž se zkouší přisát takoví upíři, bývají obvykle zrovna něčím velmi zaneprázdněni… včetně náročných projektů.

A když zavolá? «Promiň, teď zrovna nemůžu mluvit, zkusíme to později»…To bude lež. A my jsme mluvili o tom, že upířímu člověku budeme říkat pravdu. Pravda bude v otázce, kterou mu zároveň položíte: „Máš něco naléhavého? Já teď opravdu hrozně pospíchám.“ Myslím, že vám váš upír jen těžko chtěl sdělit, že právě pozoruje výsadek mimozemšťanů… Bude se muset smířit s přiznáním, že naléhavý jeho telefonát rozhodně není.

Nenechte se okrádat o čas. Už nikdy a za žádné peníze ho nezískáte zpět.

Komentáře