Tuto starověkou bylinkou, kterou kvůli jejím léčivým účinkům používaly již dávné civilizace Římanů či antických Řeků. Jde o roční bylinu, která se pěstuje za účelem sběru listů a semínek. Aby dokázala bez potíží růst, vyžaduje teplé klima a říkáme ji bazalka.

Bazalku je možné pěstovat i v bytě či domě v našem zeměpisném pásmu. Existuje více než 60 druhů bazalky, které jsou rozděleny do tří základních skupin: divoká, růžová a sladká.

Když na ní vyroste nová hlavička s čerstvými lístky, můžete je odtrhnout. Aby bazalka měla vždy čerstvé lístky, můžete listy v její spodní části odtrhnout, to povzbudí k růstu nových lístků na vrchu.

Proč je bazalka účinná na cholesterol

Hlavním důvodem, proč je tato bylinka tak účinná při snižování špatného cholesterolu v krvi, je její vysoký obsah vitamínu K, který předchází tvorbě nebezpečných krevních sraženin.

Jen 2 polévkové lžíce lístků bazalky vám dodá 29% doporučené denní dávky tohoto vitamínu. Kromě toho má také velmi vysoký obsah betakarotenu (vitamín A) a silných antioxidantů, které chrání stěny buněk a několik tělesné struktury, včetně krevních cév, před poškozeními volnými radikály.

To pomáhá bránit oxidaci cholesterolu a jeho usazování na stěnách cév, čímž se předchází kornatění a ucpávání cév, srdečnímu infarktu a mozkové mrtvici.

Bazalka dále obsahuje:

  • mangan

  • draslík

  • hořčík

  • železo

  • vápník

Zdravotní přínosy bazalky

1) Silný antioxidant

Bazalka poskytuje výbornou ochranu před mnoha chemickými látkami s karcinogenními účinky.

2) Přírodní antibiotikum

Díky látkám s antimikrobiálními účinky je bazalka vskutku silným přírodním antibiotikem. Pokud chcete vyrobit jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik, pak zkombinujte bazalku s česnekem.

3) Čištění krevních cév

Kromě bránění oxidaci cholesterolu a jeho usazování v cévách, dokáže bazalka i pročišťovat již zanesené cévy a udržovat je průchodné.

Zdravotní přínosy bazalky nekončí těmito vyjmenovanými výše. Dokáže toho mnohem více, například je výborná na zácpu, bradavice, ledviny, kašel, parazity, bolesti hlavy, průjem a podobně.