ŽENY SI MOHOU "SVÉ DNY" POSUNOUT

   Pokud mají hormonální antikoncepci, neudělají po 21 tabletách sedmidenní přestávku na menstruaci, ale berou hned další dávku. Ostatní ženy si mohou před dovolenou nechat od gynekologa napsat hormonální přípravek s gestagenem, který menstruaci o potřebný počet dnů odloží.

   „Děvčata se chodí před dovolenou radit nebo zatelefonují o radu, ale většinou už to vědí a umějí si své dny posunout,“ řekla ČTK gynekoložka z Prahy 2 Alexandra Stará. Stejnou zkušenost má i její kolegyně z Prahy 4 Eva Mazánková-Outlá.

   Podle nich mohou ženy využít výhod takzvaného dlouhého cyklu. Tablety mohou brát nepřetržitě až tři měsíce. Pak by měly udělat přestávku, aby byla kontrola, zda neotěhotněly.

   Své pacientky obě lékařky upozorňují, aby se na cestu vybavily také poševními tampony, protože někdy se může v dlouhém cyklu objevit slabé špinění. Koupat se dá i s tamponem, jen je nutné hned po vystoupení z vody ho vyměnit za suchý čistý.

   Podle Mazánkové-Outlé by ženy neměly spoléhat na to, že je tampon ochrání před infekcí z vody. „Tampon není špunt, je to vnitřní vložka, která nasává tekutinu z bazénu nebo rybníku. Pokud se hned po koupání nevyjme, je to ideální živná půda pro bakterie a kvasinky,“ upozornila.

    Další letní starostí žen jsou kvasinky. Když voda z přírodních nádrží vnikne do pochvy, poruší její kyselé prostředí. To se projeví nepříjemným svěděním. Pro takové případy by měla žena do zavazadla přibalit vaginální čípky, které kyselost v pochvě obnoví. Na cestách se také vyplatí užívat pro intimní hygienu mycí prostředky s kyselinou mléčnou.

   Podle Mazánkové – Outlé řeší některé ženy tyto potíže přírodní cestou – do pochvy si dají lžičku bílého jogurtu s živou kulturou. „Dá se to doporučit při zachování hygienických podmínek,“ schválila tuto starou metodu lékařka.

   

Zdroj : ČTK – Naďa Myslivcová veb

Komentáře