Kdo by ve svatební den přemýšlel nad tím, že má jen 50% šanci, že jeho vztah vydrží? Vstupujeme do manželského svazku a očekáváme tolik výhod a změn k lepšímu. Domníváme se, že najednou postupujeme na životní cestě dále a naše láska je tak stvrzena na věky. Kromě toho, jak bychom mohli mít děti bez papíru? Při odchodu z radnice nebo kostela nás v kapse hřeje nejen společenské svolení pro toho druhého, ale také jistota, že mi můj milý jen tak neuteče za někým jiným.

Pokud ale spadnete do těch 50%, kteří se rozhodnou z tohoto svazku vystoupit, víte co vás čeká? Kromě dělení majetku, dluhů a dětí, psychicky nejnáročnější období vašeho života.

Aby jste tímto rozvodovým terorem vaší psychiky prošli bez větší újmy, podívejte se na možné rozvodové zabijáky. Odhalte je už teď a buďte připraveni.

1. Společenské odsouzení

V momentě, kdy se rozhodnete manželský svazek ukončit, budete čelit společenskému vědomí. A tím je pořád – nerozvádějte se a snažte se vztah zachránit. V případě ženy je to někdy až nemyslitelné, že by s dětmi zůstala sama a vychovávala je bez mužské přítomnosti. V české společnosti stále platí to, že žena má vyšší společenský statut, pokud je vdaná než rozvedená. Proto počítejte s rezistencí okolí, mnozí vás budou přesvědčovat a konejšit. Okolí jakoby nebralo v potaz to neskutečné utrpení, které s nevhodným partnerem snášíte. Stále slyšíme, že je zapotřebí vydržet, snášet, pokořit se, nést následky špatného rozhodnutí.

První pomoc
Podnikli jste kroky směrující k záchraně vztahu? Samozřejmě, přece nebudete bourat dlouholetý svazek unáhleně. Položte si otázku, zda vám samotným stojí za to se znovu pokoušet vztah dát dohromady. Kromě toho, pokud vaše kamarádky a kamarádi tvrdí, jak je váš skorobývalý manžel tak úžasný, můžou si ho po vašem rozvodu vzít oni, nemyslíte? Je to váš život a jak jej prožijete je čistě vaše rozhodnutí.

2. Ve stáří budu sama, sám

Mnoho našich klientů se obává porozvodové samoty. Mnozí z nich se rozvádí, protože jejich druh si našel jiný, většinou mladší protějšek. Prochází tak životní krizí s pocity vlastní nedostatečnosti a nevyhovění, nevědí jakým způsobem přijmout fakt, že se manželství zhroutilo a oni byli "vyměněni".

První pomoc
Uvědomte si, že rozvodem váš život nekončí, právě naopak. Máte stejný nárok na lásku, náklonnost a štěstí jako každý jiný. Nevytloukejte však klín klínem jen kvůli strachu ze samoty. Zamyslete se nejprve nad tím, proč vaše manželství skončilo a pokud nejste schopni vlastní analýzy, vyhledejte zkušeného kouče, který vám pomůže odhalit příčiny vašeho pádu a zároveň vám nastavit nový životní směr. Pomůže vám možná příběh o paní, která v 75 letech vystudovala medicínu a dnes provozuje lékařskou praxi. Myslíte si pořád, že ve vašem věku již všechno končí?

3. Rozvodem ničím život mé rodině

Díky rozvodu zcela zasahujete do rodinného zázemí. Pokud máte děti, je rozvod o to těžší. Je potřeba změnit bydlení a nastavit tak dětem nový systém. Je jasné, že tím jsou vaše děti vystaveny emočnímu vypětí, které je potřeba zvládnout. Kromě dětí se někteří z vás budou muset vypořádat s odporem svých rodičů. Budou vás pravděpodobně přemlouvat až vydírat, aby jste ve vztahu zůstali.

První pomoc
Pokud žijete v nefunkčním vztahu, rozvod je pro děti to nejlepší, co můžete udělat. Díky tomu budou vyrůstat v prostředí, které není emočně vypjaté a vy jim budete dávat lepší vybavení do života. Během dětství se nám totiž vytvářejí emoční rovnice, které jsou pro náš život velice důležité. Pokud čelíte odporu svých rodičů, nezapomeňte, že oni s vaším partnerem nežijí. Primární je vaše životní pohoda, nebuďte obětí a prožijte svůj život tak jak si představujete vy, ne vaši rodiče.

4. Formálně ano, normálně ne

Věřte, že vám vaše vlastní hlava nabídne i tuto variantu. Zůstaňme spolu kvůli ostatním, našim dětem, rodičům a majetku formálně svoji. Žijme si ale každý svým životem. Mnozí takto žijí po dlouhá léta. Mají jiné partnery a domů chodí pouze přespat. Nemusí tak řešit nepříjemný rozvod a dělení majetku.

První pomoc
Myslíte, že když budete žít život jen napůl, zažijete pocity lásky, pohody a spokojenosti? A věříte tomu, že když budete celý život dávat dětem takové zázemí, vyrostou z nich jedinci schopni normálního života? Nevyměňte radost, lásku a pohodu za velký dům a souhlas ostatních. Dokud si jasně nevyřešíte své vztahy, budete jako kašpárek na nitce, který běhá sem a tam.  Dokud neposlechnete svůj vnitřní hlas, budete se cítit pod psa a postupně vám vaše nespokojenost naruší celý život. Pokud nejste dostatečně silní, hledejte podporu u zkušeného kouče nebo zajděte na seminář osobního růstu.

5. Bez papíru je s námi konec

Ve snaze vztah udržet se většina z nás domnívá, že pokud se s mým partnerem rozvedu, našemu vztahu je konec. Ode dne rozsudku se z nás stávají cizí lidé, kteří se vídají pouze u předávání dětí. Díky tomu v nefunkčním vztahu přetrváváme a nedokážeme si představit, že našeho partnera "ztratíme".

První pomoc
Vztahy mezi lidmi se řídí srdcem ne papírem. Pokud nechcete ztratit svého partnera jako přítele, můžete se setkávat i po rozvodu, nemyslíte? Kdo řekl, že se váš vztah odvíjí od kusu papíru. Můžete zůstat přátelé, kteří tráví společné příjemné chvilky. A pokud k sobě naleznete znovu cestu jako partneři, alespoň si užijete druhou svatbu i líbánky, není to pravda?

Autor: Lenka Černá