Ergometr
Stacionární kolo (rotoped), dovoluje měřit váš puls čidly na madlech nebo například "klapkou" na uchu.

Extensor
Natahovač.

Femoris
Stehenní sval.

Fitness program
Komplexní návrh cvičebního plánu a stravovacího režimu.

Formy a typy svalstva
Jednohlavý vřetenovitý sval, dvojhlavý vřetenovitý sval, trojhlavý vřetenovitý sval, jednozpeřený sval, dvojzpeřený sval, sval s několika bříšky.

FREEDIVING
Nádechové potápění. Je to potápění na jeden nádech a bez přístroje. Soutěžní disciplíny se dělí na bazénové a hloubkové. Potápěči nestačí jen přežít, nesmí při ani po výstupu ztratit vědomí (blackout), nesmí ztratit ani kontrolu nad tělem (samba) a musí být schopen ukázat symbol O.K.

Fruktóza
Ovocný cukr.

Gainery neboli sachariďáky
Sacharidy a výrobky se zvýšeným podílem energie (sacharidů), tzv. "gainery" podporují růst svalové hmoty. Mají nezastupitelnou roli pro regeneraci organismu po těžkém tréninku. Na rozdíl od proteinových přípravků obsahují vysoký podíl sacharidů a nízký podíl bílkovin. Pokud má mít Váš trénink smysl, bez gainerů se prostě neobejdete. Jako osobní trenér fitness doporučuji v gainery v každém objemovém jídelníčku….

Sacharidy a výrobky tyto sacharidy obsahující jsou charakteristické nižším podílem proteinové (bílkovinné) složky a to do max. do 15-20 %, nebo vyšším podílem energetické složky (komplexní a jednoduché sacharidy, příp. MCT tuky) v rozsahu 65-85 % a bývají zpravidla obohaceny vitaminy, minerály, kreatinem, HMB, pyruvátem apod.. Sacharidové nápoje neboli sachariďáky neboli gainery dodávají energii a ostatní látky nejen pro výkon, ale také pro růst a vývoj, regeneraci svalové hmoty, rozvoj síly a pro správnou funkci organismu. Vyráběji se v práškové formě balené v dózách různé hmotnosti a mívají různé atraktivní příchutě.

Gigantická série
Gigantická série je zařazení čtyř cviků bez přestávky za sebou. Postup je stejný jako u Supersérie nebo Trojsérie. Gigantická série je určená především pro vytrvalostně silové sporty. Celý trénink se musí "jet" ve velmi rychlém tempu jinak se cvičení míjí účinkem.

Glukóza
Jednoduchý cukr, nebo-li monosacharid, vznikající jako konečný produkt trávení škrobů a glycidů. Základní zdroj energie v organismu. Přebytečnou glukózu tělo ukládá do tukových buněk. Glukóza (glukosa, cukr hroznový, cukr škrobový, dextrosa, D-glukosa, C6H12O6) je bílý, krystalický, sladce chutnající monosacharid ze skupiny hexos obsahující aldehydickou skupinu (aldosa). Spolu s fruktosou je obsažena v ovoci a medu, v malém množství v krvi. Je složkou řady disacharidů a základním stavebním kamenem škrobu a celulózy, ze kterých se hydrolýzou vyrábí. V rostlinách je glukosa produktem fotosyntézy. Používá se například v lékařství, při kvasné výrobě, ve farmacii.

Glycerol
Patří mezi lipidy (tuky), trojsytný alkohol.

Glykemický index
Míra nároků na vyplavování inzulinu u různých cukrů.

Glykolýza
Proces získávání energie z glycidů (cukrů).

HCA
Hydroxycitronová kyselina-přírodní produkt-stabilizátor krevní glukózy.

Hemoglobin
Látka uskutečňující přenos kyslíku a oxidu uhličitého krví. Jedná se o krevní barvivo červených krvinek.

Histony
Jednoduché bílkoviny, rozpustné ve vodě, často vázané na nukleové kyseliny.

Hlavní didaktické zásady vyučovacího procesu
Platí vždy, obecné požadavky určující charakter vyučování, (v souladu s cíli výchovy a zákonitostech VVP), ovlivňují přímo a nepřímo jeho efektivnost, stanoveny Komenským (Didaktika Magna, 29 didaktických zásad) uplatňují se v přípravě (cíle, tvorba curricula, didaktických pomůcek, učebnic)a v interakci s žáky-klienty, vytváření podmínek pedagogického procesu.

Hloubkové disciplíny – Free immersion
Potápěč ručkuje do hloubky a zpět po laně a bez použití ploutví. Světový rekord drží Martin Štěpánek (106 m).

Hloubkové disciplíny – No limits
Tato disciplína je bez omezení. Dolů sveze potápěče výtah, nahoru ho vytáhne nafouknutý balon. Tato disciplína je ale hazardní, a to i pro podpůrné týmy záchranných potápěčů, navíc neprověřuje dobře schopnosti závodníků. Největší hloubky – 171 metrů – dosáhl Francouz Loic Leferme. Více na www.freediving.cz

Hloubkové disciplíny – Variabilní váha
Potápěče do hloubky veze zatížený výtah, na hladinu se musí dostat vlastními silami. Uznávaným rekordem je 135 m.

HLOUBKOVÉ DISCIPLÍNY-konstantní váha
Potápěč plave do hloubky a zpět jen s pomocí ploutví. Rekord je 105 metrů.

Homeostáza
Proces, který udržuje regulačními mechanismy fyziologicky stálou rovnováhu procesů a situace v organismu.

Hydrolyzáty bílkovin
Enzymaticky štěpené bílkoviny na kratší řetězce aminokyselin.

Hypertrofie
Nárůst svalové hmoty.

Komentáře