Křečové žílyProč mám křečové žíly? Co se s tím dá dělat? Možná si kladete právě tyto otázky. Možná vás tento zdravotní problémy nyní netrápí, ale znáte to: nikdy neříkej nikdy… Křečové žíly neboli varixy nevzniknou jen tak ze dne na den. Předně bychom měly vědět, že v dolních končetinách je dvojí žilní systém, a to hluboký, který je naším očím skryt, a povrchní.

Právě na povrchní žilní systém si můžeme sáhnout. V něm také varixy vznikají. Toto onemocnění je vidět už na první pohled a není to tedy problém ryze zdravotní, ale i kosmetický a estetický.

Křečové žíly trápí obvykle ženy okolo padesátky, ale lékaři se v ordinacích setkávají i s mnohem mladšími pacientkami. Příčinou tvorby křečových žil je zvyšující se a narůstající žilní tlak, způsobený často zpětným tokem krve v žilách. Tomuto zpětnému proudění krve by měly zabránit chlopně, ovšem pokud jsou žíly například rozšířené, tak chlopně svoji funkci "záklopky" neplní. Nebo ji neplní tak dobře, jak by měly.

Tenká žilní stěna si z dlouhodobého hlediska se zvýšeným průtokem krve neporadí, není tak elastická, takže se vypoukne. Křečová žíla je na světě.

K rizikovým faktorům vzniku varixů patří zejména vyšší věk, rodinná zátěž, nadváha, práce vestoje, nedostatek pohybu. Varixy se ale mohou objevit i u mladých žen v těhotenství.

Pokud se chcete křečovým žilám vyhnout (do určité míry je to těžké, zejména jestliže jde o dědičnou dispozici), poslechněte rady lékařů a snažte se omezit práci vestoje. Dopřejte si dostatek pohybu a sportovních aktivit, vhodná je zejména jízda na kole, plavání, indiánský běh či chůze.

Při sezení střídejte polohy a snažte se mít nohy tak, abyste netvořila překážky zdravému krevnímu oběhu. Jestliže máte nadváhu, snažte se zhubnout, aby nohy nemusely zvládat tak velkou zátěž.

Díváte se večer na televizi? Výborně, je to ideální příležitost, jak nohám ulevit. Stačí, když je dáte do zvýšené polohy. Prospěje jim to. Podpůrným prostředkem jsou elastické zdravotní punčochy, které vytvářejí potřebnou kompresi.

Jak se křečové žíly léčí? Jakmile lékař potvrdí vaši domněnku, že se skutečně jedná o varixy, navrhne v zásadě dvojí typ léčby, a to konzervativní a chirurgickou.

Konzervativní léčba se nasadí obvykle tehdy, kdy nemoc ještě není plně rozvinutá. Neřeší příčiny, jen zmírňuje obtíže. Oproti tomu operace se doporučuje tehdy, když nohy často a intenzivně bolí, když hrozí další zdravotní komplikace nebo když pro vás křečové žíly představují nepříjemný estetický problém.