Stavy úzkosti a nervové nepohody z času na čas přijdou na každého z nás. Nemusí to být však přetrvávající problém, protože existuje mnoho přírodních prostředků na uklidnění.

Pojďme se tedy podívat trošku blíže na to, jak náš nervový systém reaguje na stavy úzkosti a také na možnosti léčby, které nabízejí doma dostupné látky. Stavy nervové nepohody se na nás mohou projevovat různé.

Zde je pár nejčastějších příznaků:

  • bušení srdce

  • pocity náhlého ohrožení

  • neschopnost koncentrace

  • svalová ztuhlost

  • sucho v ústech

  • pocení

  • špatně od žaludku, pocity chvění v žaludku

Mocný elixír proti úzkosti

Citron a med jsou známé svými zklidňujícími a relaxačními účinky. Jisté látky v medu mají na nervy utišující vliv, který se výrazněji projevuje při jeho konzumaci ve větším množství.

Ingredience

  • 2 čajové lžičky čerstvé citronové šťávy

  • 1 až 2 čajové lžičky práškového zázvoru. Začít můžete s 1 lžičkou, a pokud zvládnete sílu elixíru, můžete přidat druhou (zázvor koupíte jako koření v každých potravinách za pár korun)

  • 1 čajová lžičku medu

Příprava

Přidejte všechny ingredience do misky a dobře promíchejte. Užívejte 3 krát denně.

Další bylinky na úzkost

V případě zájmu můžete vyzkoušet i některé z dalších bylinek s dobrými účinky na nervový systém.

Levandule – Jedna všestranně zaměřená, dvojitě zaslepená, randomizovaná studie z roku 2010 porovnávala levandulový olej s lékem proti úzkosti Lorazepamem. Zjistila, že obě látky byly efektivně proti obecné i přetrvávající úzkosti. Výhodou levandule je, že nemá sedativní vedlejší účinky.

Dávkování:Užívejte 80 mg doplňku levandule na den, případně užívejte olej v rámci aromaterapie.

Meduňka – Výzkum publikovaný v roce 2004 aplikoval jeho účastníkům extrakt z meduňky (buď 300 nebo 600 mg), respektive placebo. Následně hodnotil jejich náladu po 1 hodině.

Vyšší dávka měla za následek snížení stresu, zlepšení duševní pohody a zvýšení pozornosti. Dokonce i nižší dávka pomohla účastníkům studie vypracovat více matematických úloh v kratším čase.

Dávkování:Užívejte 300 až 500 mg extraktu meduňky 3 krát denně. Případně 60 kapek denně nebo čtvrtinu až celou čajovou lžičku sušené byliny meduňky v horké vodě v podobě čaje 4 krát denně.

L-theanin – Toto není přímo bylinka, ale ve vodě rozpustná aminokyselina. Má však za sebou tak dobré výsledky výzkumu, že jsme ji sem museli uvést. Nachází se převážně v zeleném a černém čaji. Dá se sehnat i jako doplněk výživy (např. zde). Studie zjistily, že má přímý účinek na mozek, pomáhá snižovat stres a úzkost aniž způsobovala malátnost či ospalost.

Zdroj: A Powerful Anti-Anxiety Elixir: More Effective than Medication in Treating Anxiety