Není dieta, jako dieta. Líbilo by se vám zhubnout bez stresu, hladovění, a ještě si na jídle pochutnat? Pak byste měli vyzkoušet krabičkovou dietu. Shazování kil racionálním přístupem vás dovede nejen k vytoužené hmotnosti, ale i si osvojíte správné zásady stravování a efekt bude trvalý. Jestliže se chcete vydat cestou chutného hubnutí, přinášíme tipy, na co si dát při výběru poskytovatele krabiček pozor.

Nenechte se opít rohlíkem

Alfou a omegou dietního režimu je energetická hodnota jídla, která bude odpovídat vašemu optimálnímu energetickému příjmu. „Nepromyšlené omezení příjmu potravy a výběr nevhodné energetické hodnoty jídla může vést ke zpomalení metabolismu, únavě, a hlavně ztrátě svalové hmoty, která se nemusí obnovit. Nenechte se přesvědčit a udolat do univerzálního stravování. Každý z nás má jiné potřeby a je nutné to respektovat,“ varuje Mgr. Kateřina Šimková, nutriční specialistka a zakladatelka Zdravého stravování. Některé ženy mají daleko větší potřebu příjmu energie než 5000 kJ, nebo i dokonce větší než někteří muži. Mužů, kteří mají denní potřebu 7000 kJ, je spíše méně než více. Vždy záleží na dané osobě – její aktuální tělesné hmotnosti, výšce, typu zaměstnání a pohybové aktivitě.

Chtějte znát nutriční hodnoty i složení jídel

Jestliže vámi vybraný poskytovatel krabičkové diety vám není schopen říci složení jídla a tají nutriční hodnoty, potom se zamyslete proč? Není to náhodou z důvodu, že nechce, abyste věděli, že do jídel používá málo masa, nekvalitní olej nebo přídatné látky nebo že jídla obsahují zbytečně moc cukru nebo nasycených mastných kyselin. „Při redukci hmotnosti, ale i zdravém stravování byste měli mít přehled, jaký podíl sacharidů dělají cukry a jaký díl nasycených mastných kyselin je v denním příjmu tuků. Pokud v jídle bude zastoupeno hodně jednoduchých cukrů, tak budete mít brzy hlad a nebudete hubnout. Obsah jednoduchých cukrů a nasycených mastných kyselin ve stravě je žádoucí redukovat. Seriózní poskytoval krabičkové diety nemá důvod tyto informace skrývat,“ zmiňuje Kateřina Šimková.

 Výjimky a variabilita jídel

Nemáte rádi ryby či rajčata. Zapátrejte u výrobce krabičkové diety, zda vám mohou neoblíbené suroviny do krabičkové diety nedávat. Přejete si mít 2x v týdnu pro odlehčení bezmasý jídelníček, nebo odebírat jen obědy a večeře, i to by mělo jít u renomované krabičkové diety domluvit. „Chcete-li si udělat úplně nejlepší představu o chuti, skladbě i originalitě jídel, objednejte si jídla na zkoušku. Už během 14 dní si uděláte jasnou představu o úrovni stravy i služby. Zaměřte pozornost na to, zda v krabičkách netočí stejná masa a přílohy. Předností krabičkové diety na rozdíl od jiných diet by měla být maximální pestrost surovin a úprav. Zdravé stravování má například databázi 20 000 receptů, ze kterých čerpá, zohledňuje sezónní suroviny a existují interní mechanismy kontroly rozestupu použitých surovin,“ dává tip Kateřina Šimková.

 

 

 

Poskytovatel by vám měl v této otázce umět odborně poradit. Různé firmy umožňují i kombinaci stravovacích programů mezi sebou nebo výběr preferovaných denních chodů.

 

Dovoz jídla

Systém donášky jídla z restaurace a dovozu krabičkové diety se liší. Zatímco jídlo z restaurace je určeno k okamžité konzumaci, tak u krabičkové diety je jídlo určeno zpravidla na následující den, ne-li ke konzumaci na několik příštích dní. Ne každý poskytovatel krabičkové diety vaří čerstvé jídlo na každý den, což by mohlo ve výběru krabičkové diety sehrát svoji roli. V praxi to funguje tak, že navařené jídlo se prudce, tzv. šokově zchladí z nějakých 90 °C na 2 °C a hermeticky zabalí, čímž se účinně prodlužuje trvanlivost a zabraňuje se kontaminaci. „Jídlo z výroby je baleno v chladicím provozu a mělo by putovat i při převozu k zákazníkovi ve speciálních chladicích autech s teplotou do 8 °C. Neriskujte, že v teplých měsících dostanete jídlo, u kterého došlo k mikrobakteriálním změnám,“ uzavírá Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravého stravování, které je největším poskytovatelem krabičkové diety.

 

Teď by pro vás proces výběru krabičkové diety měl být hračkou a můžete se s chutí pustit s klidem do trvalého a zdravého hubnutí.

 

 

 

Komentáře