Moderní doba s sebou přinesla mnoho vynálezů, vylepšení a zkvalitnění běžného života. Bohužel taktéž tímto nahrává výskytu některých onemocnění. Sem patří rovněž syndrom karpálního tunelu. Přitom je docela jednoduché se této nemoci vyhnout. Stačí dodržovat několik zásad. Pokud však ani to není účinné, rozhodně není na místě věšet hlavu. Existuje pomoc, se kterou vás seznámí dnešní článek.

Dřív než se dostanu k receptu, tak vás ve stručnosti seznámím s tím, co je syndrom karpálního tunelu. Tento útlakový syndrom způsobuje poškození středního nervu v karpálním tunelu (vede zápěstím). Střední nerv řídí citlivost a pohyblivost ruky. K poranění může dojít například po úrazu zápěstí, při zánětu šlach a vazů. K útlaku nervu dochází i při chronickém přetížení zápěstí – při dlouhodobé práci na počítači (obzvláště pokud nemáte ergonomické pracoviště), při psaní na stroji, při hraní na klavír, při práci u pásu. V poslední době se tento syndrom také dává do souvislosti s hormonálními změnami v organismu – s užíváním antikoncepce, s těhotenstvím či menopauzou. Nemoc se v začátcích projevuje brněním, mravenčením či pálením prstů. V další fázi je to pak ztráta citlivosti a oslabení (nelze uchopit malé předměty). Tyto pocity se vyskytují především v klidu, budí ze spánku. Nemocná ruka otéká, zatuhne zápěstí a dostavují se bolesti, které vystřelují do ramene a hlavy.

Jak jsem již napsala, tomuto onemocnění se lze vyhnout prevencí. Mít ergonomické pomůcky při práci, dělat si přestávky a procvičovat ruce (na internetu je mnoho názorných videí). Pokud už však k nemoci dojde, určitě neváhat a jít k lékaři. V začátcích lze postiženému nervu ulevit speciální dlahou, podáváním protizánětlivých léků, vitamínu B6 a bromelinu. Někomu pomáhají studené obklady. Na místě je také fyzioterapie a různé alternativní léčebné postupy (akupunktura, chiropraxe, Alexandrova technika).

Pokud však ani tyto postupy nepomohou, poslední možností je operativní zákrok, při kterém lékař prořízne příčný vaz v zápěstí a tak uvolní tlak v karpálním tunelu. Zákrok probíhá ambulantně při lokální anestezii. Trvá zhruba 30 minut. Správně provedená operace vyřeší problémy natrvalo.

Ačkoliv se jedná o jednoduchou operaci, přesto může dojít k obavám, zda vše proběhne bez komplikací. V této fázi pak přichází na pomoc přírodní recept, který se objevil na internetu. Autorka Markéta V. (gergeda) k tomu mazání napsala, že ji zachránilo před operací.

Takže si připravte: acylpyrin, listy z aloe vera a francovku (i třeba Lesanu).

Postup: Do půl litru francovky dejte louhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů z aloe a občas protřepejte. Po týdnu je mazání hotové. Nejlepší je mazat ruce před spaním. Autorka si mazala ruce i v noci. Více (případné další dotazy) najdete zde: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=7867.

Mazání jde použít na všechny bolavé klouby, šlachy, svaly, takže má všestranné využití. Možná vás nezachrání před operací, pokud je vaše onemocnění již v pokročilém stádiu, ale za vyzkoušení to stojí. Budeme rádi za jakékoliv reakce či postřehy s touto alternativní léčbou.

Autorka: Žaneta Neužilová

Komentáře