Syndrom karpálního tunelu – pomoc

Dřív než se dostanu k receptu, tak vás ve stručnosti seznámím s tím, co je syndrom karpálního tunelu. Tento útlakový syndrom způsobuje poškození středního nervu v karpálním tunelu (vede zápěstím). Střední nerv řídí citlivost a pohyblivost ruky. K poranění může dojít například po úrazu zápěstí, při zánětu šlach a vazů. K útlaku nervu dochází i při chronickém přetížení zápěstí – při dlouhodobé práci na počítači (obzvláště pokud nemáte ergonomické pracoviště), při psaní na stroji, při hraní na klavír, při práci u pásu. V poslední době se tento syndrom také dává do souvislosti s hormonálními změnami v organismu – s užíváním antikoncepce, s těhotenstvím či menopauzou. Nemoc se v začátcích projevuje brněním, mravenčením či pálením prstů. V další fázi je to pak ztráta citlivosti a oslabení (nelze uchopit malé předměty). Tyto pocity se vyskytují především v klidu, budí ze spánku. Nemocná ruka otéká, zatuhne zápěstí a dostavují se bolesti, které vystřelují do ramene a hlavy.

Jak jsem již napsala, tomuto onemocnění se lze vyhnout prevencí. Mít ergonomické pomůcky při práci, dělat si přestávky a procvičovat ruce (na internetu je mnoho názorných videí). Pokud už však k nemoci dojde, určitě neváhat a jít k lékaři. V začátcích lze postiženému nervu ulevit speciální dlahou, podáváním protizánětlivých léků, vitamínu B6 a bromelinu. Někomu pomáhají studené obklady. Na místě je také fyzioterapie a různé alternativní léčebné postupy (akupunktura, chiropraxe, Alexandrova technika).

Pokud však ani tyto postupy nepomohou, poslední možností je operativní zákrok, při kterém lékař prořízne příčný vaz v zápěstí a tak uvolní tlak v karpálním tunelu. Zákrok probíhá ambulantně při lokální anestezii. Trvá zhruba 30 minut. Správně provedená operace vyřeší problémy natrvalo.

Ačkoliv se jedná o jednoduchou operaci, přesto může dojít k obavám, zda vše proběhne bez komplikací. V této fázi pak přichází na pomoc přírodní recept, který se objevil na internetu. Autorka Markéta V. (gergeda) k tomu mazání napsala, že ji zachránilo před operací.

Takže si připravte: acylpyrin, listy z aloe vera a francovku (i třeba Lesanu).

Postup: Do půl litru francovky dejte louhovat 20 tablet acylpyrinu a 5 listů z aloe a občas protřepejte. Po týdnu je mazání hotové. Nejlepší je mazat ruce před spaním. Autorka si mazala ruce i v noci. Více (případné další dotazy) najdete zde: http://www.mimibazar.cz/recept.php?id=7867.

Mazání jde použít na všechny bolavé klouby, šlachy, svaly, takže má všestranné využití. Možná vás nezachrání před operací, pokud je vaše onemocnění již v pokročilém stádiu, ale za vyzkoušení to stojí. Budeme rádi za jakékoliv reakce či postřehy s touto alternativní léčbou.

Autorka: Žaneta Neužilová

Komentáře

Mohlo by Vás zaujmout