Tak jako se motor neobejde bez kvalitního oleje, nemůže tělo fungovat bez živin. Zajistíte-li svému organismu jejich dostatečný přísun, odvděčí se vám pevným zdravím. Deficit se naopak projeví formou nepříjemných příznaků – třeba suchou pletí. Které vitamíny musíte doplnit, aby byla opět jako z titulní stránky Vogue?

Definice suché pleti aneb Jak poznáte, že máte problém?

Kdy je pleť suchá? Charakteristických projevů je rovnou několik. Zatímco někdy je „pouze“ drsnější na dotek a svědí, jindy zčervená, popraská a objeví se na ní otoky. Ještě o něco hůř jsou na tom lidé, kterým se plošně loupe a tvoří se na ní léze.

Nadměrné vysoušení pleti má svůj odborný název – xeróza. Faktorů, které mají významný podíl na stavu pokožky, je poměrně mnoho a samozřejmě nejde pouze o nedostatek živin. Na druhou stranu jsou to právě určité potraviny a doplňky stravy, které mohou její kondici významně zlepšit.

Nedostatek vitamínu A

Zřejmě nejčastější příčinou suché pokožky je nedostatek vitaminu A, který hraje v souvislosti s celkovým zdravím pleti klíčovou roli. Kromě toho, že je nezbytný pro regeneraci kožních buněk a správný buněčný růst, se bez něj organismus neobejde při regulaci imunitního systému. Mimo to díky němu vidíme ve tmě a potřebujeme ho pro růst kostí.

Jak poznáte, že je vaše pleť suchá právě kvůli deficitu vitaminu A? Napovědět by vám mohly další příznaky – vysušené vlasy, lámavé nehty, pocit suchých očí a bolest hlavy.

Nedostatek vitamínu B2

Ovoflavin, laktoflavin, vitamín G či riboflavin. Všechny názvy označují vitamín B2, který si na rozdíl od rostlin nedokážeme syntetizovat a musíme ho přijímat v potravě. Případný deficit se projevuje zhoršeným stavem kůže (především v okolí úst), očí a srdce.

Nedostatek jódu

Jód je důležitý biogenní prvek, bez kterého se organismus neobejde. Kromě suché pleti se deficit projevuje únavou, rychlým příbytkem váhy, zvýšenou citlivostí na chladnější prostředí a úzkostí. Dlouhodobější nedostatek má na následek nesprávné fungování štítné žlázy.

Nedostatek zinku

Když organismu chybí zinek, je to poznat na imunitě. Pokožka ho potřebuje jako ochranu před UV záření a pro správné strukturování aminokyselin a buněčných membrán. Zároveň se podílí na rychlejším hojení a zajišťuje prevenci před záněty. A to není zdaleka všechno, zinek je velmi důležitý při mnoha fyziologických procesech.

Za jaké další vitamíny vám bude pleť vděčná?

Kromě výše uvedených vitamínů nezapomínejte na pravidelný přísun vitamínu C (bez něj by vaše pokožka nebyla jemná) a vitamínu E (důležitý antioxidant). Vaší pleti prospějí také esenciální mastné kyseliny, které uvnitř buněk drží vodu.

Pokud jste přesvědčení o tom, že svému organismu dopřáváte dostatek všech nezbytných živin, hledejte příčinu suché kůže jinde. K častým důvodům patří také teplotní výkyvy (přechody ze studeného do teplého prostředí), cukrovka, hormonální nerovnováha a nezdravý životní styl. A samozřejmě atopický ekzém.

V případě, že se vám potíže s vysycháním pokožky nepodaří eliminovat ani změnou složení jídelníčku, vyzkoušejte kosmetiku na suchou a atopickou pokožku od BIODERMY.

Komentáře