Péče o zuby je naším každodenním rituálem. Jen díky ní mohou naše zuby zůstat zdravé a náš úsměv stále stejně krásný. Mnoho lidí však omezuje svoji ústní hygienu na pouhé čištění zubů kartáčkem a zubní pastou dvakrát denně. To je sice její nejdůležitější a nenahraditelnou částí, je však vhodné čištění zubů doplnit o další prvek, o vyplachování úst ústní vodou. V čem však tkví jeho význam a jak nám v péči o zuby a dásně ve skutečnosti pomáhá?

Význam ústní vody

Prostředí, ve kterém se pohybujeme a žijeme je zaplněno nejrůznějšími druhy bakterií. Naše ústní dutina potom pro bakterie představuje prostředí velmi vhodné. Pokud tento fakt nerespektujeme a nevěnujeme našim ústům tu správnou péči, bakterie nám budou velmi pravděpodobně způsobovat nepříjemnosti v podobě zápachu z úst a zvýšeného rizika vzniku zubního kazu. Jak již bylo řečeno, základním prvkem obrany proti těmto nebezpečím je čištění zubů. Kartáček ale není schopen efektivně vyčistit celou ústní dutinu včetně špatně přístupných mezizubních prostor, dásní či jazyka a je proto vhodné doplnit jej o výplach ústní vodou, která má antiseptické účinky, díky kterým dokáže bakterie ničit, eliminovat tak nepříjemný zápach a významně snížit riziko vzniku zubního kazu.

Svěží dech

Použití ústní vody také vede k příjemnému a osvěžujícímu pocitu spojenému se svěžím dechem. Mnohé ústní vody obsahují navíc i další účinné látky, které mohou zlepšovat kondici našich zubů a dásní. Ústní voda může pomáhat i v případě zarudlých či krvácejících dásní. Správná péče o chrup by se tedy bez ústní vody neměla obejít. Nejšířeji přijímaný odborný názor potom říká, že ústní vodu bychom měli používat 2x denně, nejlépe po čištění zubů. Odměnou za správnou péči o zuby a celá ústa bude zdravý chrup a dásně, pěkný úsměv stejně jako svěží dech. V stomatologické ordinaci dSmile víme, jak se správně starat o zuby.