Máte děti toužící po zvířátku? Nebo žijete sama a chtěla byste doma němou tvář? Proč ne, oddané zvíře je báječné. Je s ním legrace, máte se o koho starat a s kým si pohrát. Koupi zvířete lze jen schválit. Pokud se rozhodnete koupit si domů, ať už pro sebe nebo pro děti, nějaké to zvířátko, máte několik možností, kde se po něm podívat.

Pro menší zvířata, jako jsou třeba hlodavci, stačí jít do zverimexu, ohledně koček a psů lidé nejčastěji kontaktují chovatele.

 

Proč ale příchod nového člena rodiny nespojit s dobrým skutkem a nepodívat se třeba do útulků? V nich nenajdete jen „voříšky“ a zlé psy, naopak. Na nový domov tu čekají týraní psi, odhozená štěňata a koťata nebo třeba zatoulaná zvířata. Pokud se rozhodnete najít si psa nebo kočku v útulku, nemusíte se bát, že dostanete zanedbané zvíře. Každý pes nebo kočka jsou očkováni proti vzteklině a dalším nemocem, psi bývají čipovaní.

Zvíře si z útulku berete zadarmo, zaplatit musíte jen veterinární prohlídku, vakcinaci a odčervení. Některé útulky spravované městem nabízejí odpuštění poplatků za psa. Například v Praze si po odebrání psa s útulku odpočinete od placení dva roky, poplatky vám odpustí třeba Ústí nad Labem. Děčínu sice musíte platit hned, ale poplatky jsou nižší. Zvíře si smí z útulku odvést občan ČR starší 18 let s platným občanským průkazem.

Je dobré vzít si vlastní obojek a vodítko. Zvíře si můžete vybrat až na místě, ale většina útulků má internetové stránky, na kterých si můžete psy a kočky prohlédnout, a jít vlastně najisto. Když si zvíře vybíráte, vždy se ptejte ošetřovatelů, jak se pes nebo kočka chová, jestli potřebuje zvláštní péči, jak vychází s jinými zvířaty.

Pokud máte děti, zajímejte se o to, jestli je zvíře snáší. Základní informace najdete většinou už na internetových stránkách. Pokud ošetřovatelé znají dřívější příběh zvířete, rádi vám jej sdělí. Například jestli bylo týrané, kde a za jakých okolností bylo nalezené a podobně. V útulku narazíte i na zvířata milovaná, která musela být odložena například ze zdravotních nebo finančních důvodů. Některé útulky vyžadují jakousi kontrolu zvířete u nového majitele, tedy informování o tom, jak se pes nebo kočka v novém domově mají. A pozor, v útulcích můžete najít kromě psů a koček i menší zvířata – králíky, morčata a podobně.

Jestliže jsme vás inspirovali a chcete se podívat po nějakém mazlíčkovi, podívejte se v Praze na stránky městské policie www.mppraha.cz nebo na www.upoz.cz, kde najdete kontakt na psí a kočičí útulek v Troji a v Dolních Měcholupech. Pokud hledáte útulek v jiném městě, doporučujeme stránky www.milackove.net, kde najdete odkazy na útulky po celé republice, nebo stránky městských úřadů, které hlavně ve větších městech podobná zařízení spravují.

Autor: Jana Přikrylová

Komentáře