Jak spojit koupi zvířete s dobrým skutkem

Pro menší zvířata, jako jsou třeba hlodavci, stačí jít do zverimexu, ohledně koček a psů lidé nejčastěji kontaktují chovatele.

 

Proč ale příchod nového člena rodiny nespojit s dobrým skutkem a nepodívat se třeba do útulků? V nich nenajdete jen „voříšky“ a zlé psy, naopak. Na nový domov tu čekají týraní psi, odhozená štěňata a koťata nebo třeba zatoulaná zvířata. Pokud se rozhodnete najít si psa nebo kočku v útulku, nemusíte se bát, že dostanete zanedbané zvíře. Každý pes nebo kočka jsou očkováni proti vzteklině a dalším nemocem, psi bývají čipovaní.

Zvíře si z útulku berete zadarmo, zaplatit musíte jen veterinární prohlídku, vakcinaci a odčervení. Některé útulky spravované městem nabízejí odpuštění poplatků za psa. Například v Praze si po odebrání psa s útulku odpočinete od placení dva roky, poplatky vám odpustí třeba Ústí nad Labem. Děčínu sice musíte platit hned, ale poplatky jsou nižší. Zvíře si smí z útulku odvést občan ČR starší 18 let s platným občanským průkazem.

Je dobré vzít si vlastní obojek a vodítko. Zvíře si můžete vybrat až na místě, ale většina útulků má internetové stránky, na kterých si můžete psy a kočky prohlédnout, a jít vlastně najisto. Když si zvíře vybíráte, vždy se ptejte ošetřovatelů, jak se pes nebo kočka chová, jestli potřebuje zvláštní péči, jak vychází s jinými zvířaty.  

Pokud máte děti, zajímejte se o to, jestli je zvíře snáší. Základní informace najdete většinou už na internetových stránkách. Pokud ošetřovatelé znají dřívější příběh zvířete, rádi vám jej sdělí. Například jestli bylo týrané, kde a za jakých okolností bylo nalezené a podobně. V útulku narazíte i na zvířata milovaná, která musela být odložena například ze zdravotních nebo finančních důvodů. Některé útulky vyžadují jakousi kontrolu zvířete u nového majitele, tedy informování o tom, jak se pes nebo kočka v novém domově mají. A pozor, v útulcích můžete najít kromě psů a koček i menší zvířata – králíky, morčata a podobně.

Jestliže jsme vás inspirovali a chcete se podívat po nějakém mazlíčkovi, podívejte se v Praze na stránky městské policie www.mppraha.cz nebo na www.upoz.cz, kde najdete kontakt na psí a kočičí útulek v Troji a v Dolních Měcholupech. Pokud hledáte útulek v jiném městě, doporučujeme stránky www.milackove.net, kde najdete odkazy na útulky po celé republice, nebo stránky městských úřadů, které hlavně ve větších městech podobná zařízení spravují.

Autor: Jana Přikrylová

 

Komentáře