Před nedávnem jsem objevila vynikající knihu Mistra nad mistry,JÓGA  V  KAŽDODENNÍM  ŽIVOTĚ,  o harmonii těla, mysli a  duše,  Paramhanse svámí Mahéšvaránandy…. je úžasně napsaná a je v zahrnuto celé učení o józe a jejím každodenním přínosu  do  našich  životů….. popsány jsou mimo jiné cviky pro každého, tzn. že na věku i možnostech nezáleží, cviky, které může provádět každý z nás a pomohou nám zlepšit naši fyzickou i duševní harmonii. Naučí nás jak je pro nás důležité dýchání a jak správně dýchat, abychom si významně prodloužili život.

Ze své praxe znám mnoho lidí i s tzv. fatálními diagnózami, kteří začali žít s jógou mnohem kvalitnější život, změnili k němu svůj přístup a v harmonii sami se sebou dodnes žijí, 15 i více let, navzdory špatným prognózám. Každý proto, aby byl zdravý nebo se vyléčil z nemocí, musí něco udělat. Bez toho to nejde. Kromě nás nikdo jiný není zodpovědný za naše zdraví a život.   Jen to nechceme pochopit. Myslíme si, že je za nás zodpovědný lékař a pokud nás nevyléčí, dáváme mu za to vinu. Ale tak to není. Lékař může pomoci jen částečně, tu největší a nejtvrdší práci musíme na sobě provést my…pokud tohle nepochopíme, nikdy se neuzdravíme….ani tělesně, ani psychicky. Svoje zdraví a svůj život máme ve svých rukou..věřte mi.

I já jsem začala spolu s vámi svůj život pomalu měnit, přestože jsem si myslela, že dělám pro svoje zdraví mnoho. Ale něco mi tam chybělo jako bonus navíc..a to jsem našla v této úžasné knize…ano, pochopili jste správně, je to JÓGA. Uchvátilo mě, že lidé s jakoukoliv kondicí nebo tělesným omezením mohou provádět cviky, které jsou jednoduché a velice pomáhají. ASI SE VŠICHNI NEBUDEME STAVĚT NA HLAVU, ANI PRAKTIKOVAT složité ásany, ale máme možnost cvičit jednoduché a účinné cviky, naučit se správným dechovým cvičením, relaxaci a meditaci. Doufám, že všichni společně začneme myslet trochu jinak než jsme zvyklí a všichni skončíme relativně zdraví na těle i duchu a prodloužíme si život.

Iva Hédlová

Z knihy: Systém Jóga v denním životě – Paramhan svámí Mahéšvaránanda

Zdroj: www.zdravi4u.cz

 

Komentáře