Víte, že byste měla sportovat, uvědomujete si zdravotní přínosy i vliv na vaši tělesnou váhu, ale přes všechna přemlouvání se nemůžete stále přinutit, nebo to jednou zkusíte a pak následuje půlroční pauza, kdy se zase přemlouváte? Jste zkrátka stálý začátečník. Ženy už jsou svými vlastnostmi a výchovou pro sport často méně předurčené. Holčičkám častěji vysvětlujeme, že mají být hodné, tiché a klidné, naopak živost a agrese jsou vlastnostmi, které připisujeme chlapcům a mužům.

V dnešní době už rozdíly ve výchově podle pohlaví pomalu mizí, dnes už i dívky mohou být silné, dát najevo své agresivní pocity, kreativitu a touhu po dobrodružství. Jak to ale bylo, když vy jste byla malá? Nebyla tehdy nažehlená sukýnka a přizpůsobivost výhodou?

 

Možná i díky tomu se dnes někdy cítíte slabá, nerozhodná, úzkostná, bojíte se dát průchod své síle. Kdo se ji ale snaží objevit a rezignuje na "hodnou holčičku", zpravidla v sobě objeví hravost, kreativitu, chuť a sílu do všeho nového, neobvyklého, neznámého. Vrátí se více ke svým instinktům. Pak si i více váží sám sebe a má se raději.

Pak možná zjistíte, že nová "akce", včetně sportu vám přináší radost. Sport dokáže člověka dostat až do euforie, díky produkci látek, které vyvolávají pocity štěstí. Nic se ale nemá přehánět, nadměrná námaha a ctižádostivost vede k nechuti a křečovitosti a radost se vytrácí.

Ještě jste nenašla svůj sport? Zamyslete se, co máte ráda – hru, boj, rychlost, soupeření sama se sebou nebo hudbu, rytmus, relaxaci? Raději sama nebo ve skupině? Vyzkoušejte různé sporty, i ty, o nichž si myslíte, že vám nebudou vyhovovat, možná budete překvapená.

Sportujte nikoli jen kvůli tomu, abyste zhubla, ale především kvůli dobrému pocitu! Kvůli své radosti!

Atraktivní a zajímavá můžete být i s ne zcela dokonalou postavou. Mnohem důležitější, než kolik máte kil, je, jaký máte pocit ze sebe a svého těla, takovou energii šíříte i do svého okolí. Vyzařujete-li radost a spokojenost, okolí vaše kila navíc nevnímá.

Autorka: MUDr. Lenka Dobešová

 

Komentáře