Lekce jógy jsou u nás už delší čas hodně na výsluní, není divu, v době, vytížení a vystresovaní lidé se potřebují protáhnout i zrelaxovat. Prospěšná je však i lidem, kteří už nežijí aktivním pracovním životem.

 Začít se dá kdykoliv a proto se poměrně dost rozšiřují i nabídky lekcí přímo pro seniory. Ti díky józe dostanou příležitost pořádně se protáhnout, zrelaxovat, naučí se naslouchat vlastnímu tělu, jsou flexibilnější, jóga nezatěžuje klouby a posílí celé tělo.

Co si vzít na lekci jógy pro seniory

Na cvičení je ideální lehké oblečení, které nijak neomezuje v pohybu. Nejdůležitější je, abyste se cítili dobře, proto by mělo být oblečení co nejpohodlnější. Ke cvičení se používá speciální podložka na cvičení, kterou leze koupit v podstatě kdekoliv v obchodě se sportovním zbožím.

senior joga

"To, že na lekci jógy senioři, ať už ženy či muži, přijdou je jasným signálem, že jsou rozhodnuti se aktivně podílet na udržení svého zdraví, krásy i dobré nálady. I přes potíže, které zralý věk postupně přináší, jsou stateční, odhodlaní se hýbat a dělat pro sebe maximum," uvádí na svých webových stránkách Jógasféra lektorka Ilona Voborská.

A jaká jóga se na lekcích pro seniory cvičí

Cvičí se stejné ásany (polohy) a cvičební prvky jako na jiných lekcích, jen jemněji a pomaleji, s kratšími výdržemi, s drobnými úpravami pro snížení zátěže a častějším využití pomůcek – podložením deky pod kolena nebo bříška dlaní při citlivých zápěstích, nebo vsunutí bločku pro zvýšený sed, využívá se židlí při fyzických omezeních nebo se opírají o zeď pro větší jistotu apod.

"I se seniory se věnujeme zklidnění a pranajámě (dechovým cvičením) v úvodu lekce, učíme se plně prodýchnout plíce a vnímat vnitřní prostředí v těle.  Při rozcvičení se zaměřujeme na aktivaci endokrinního a lymfatického systému, prohřátí kloubů bez zátěže, protažení šlach na předloktí a prstech, rozpohybování fascií (pojivových tkání) celého těla a probuzení pánevního dna," uvádí lektorka.

Náplň lekce však odráží potřebu předcházet hlavním rizikům, která vyšší věk přináší, jako je oslabený zrak, špatná stabilita, nebezpečí pádů, zkracování šlach a snížení pohyblivosti kloubů.Hodně se při cvičení věnují cvikům na posilování okohybných svalů a také balančním pozicím.

Ty podporují vnímání těla v prostoru a posilují vnitřní stabilizační systém a svaly nohou. Pohyb svalů kolem kostí je jasným signálem pro tělo, aby budovalo kostní hmotu. Balanční pozice jsou tedy účinnou prevencí pádů, což je zejména u seniorů velmi důležité.

Mezi další hlavní specifika seniorských lekcí patří vyhýbání se rychlým přechodům směrem nahoru a dolů, kvůli kolísání krevního tlaku. Také se nezaklání hlava, aby nedošlo k uskřípnutí křehkých cév krku mezi obratle.

Foto: spiritualgrowthcenter

Komentáře