Nemusí znamenat nic, ale také to  může být osudové znamení. Sledujete 15 příznaků, jimiž se hlásí rakovina.

Přestože jsou ženy vůči svému zdravotnímu stavu obecně ostražitější a všímavější než muži, i u nich často dochází ke zlehčování či podceňování symptomů, které mohou být známkou rakoviny. Na co tedy dávat pozor?
 

1. Nevysvětlitelný úbytek na váze

Mnoho žen by bylo potěšeno, pokud by se jim podařilo zhubnout bez námahy. Nicméně nevysvětlitelné hubnutí (zhruba 4 kilogramy za měsíc) je podezřelé. Tento příznak je velmi častým doprovodným jevemrakovinného bujení, nicméně může být i důsledkem například hyperaktivní štítné žlázy.
 

2. Nadýmání

Plynatost je natolik běžnou záležitostí, že ji ženy prostě přijmou a žijí s ní. Ale mohla by být znakem například nádoru vaječníků. Pokud se tedy nadýmání vyskytuje každodenně v období několika týdnů, je namístě zvážit návštěvu lékaře.
 

3. Změny ňader

Většina žen zná své poprsí velmi dobře a ví, že si má všímat bulek (ztvrdlých míst). Avšak to není jediná změna, která napovídá o rakovině. Vyskytnout se také může zarudnutí a tuhnutí kůže, což může poukazovat na závažnou formu rakoviny prsu. Pokud tedy zarudnutí prsu trvá týdny, je potřeba vyšetření. Příznaky se také mohou týkatbradavek, a to ve formě změny tvaru či výtoku.
 

4. Krvácení mimo menstruaci či jinak neobvyklé

Ženy ve fertilním (plodném) věku často ignorují krvácení mezi měsíčky, to ale není správné. Navíc často zaměňují krvácení ze zažívacího traktu právě za to děložní.

Krvácení z dělohy mimo menstruační cyklus, a obzvláště po menopauze, může být příznakem rakoviny dělohy. Krvácení ze zažívacího traktu zase může napovídat o možné rakovině tlustého střeva.
 

5. Kožní změny

Mnohé z nás vědí, že bychom se měly poohlížet po změnách týkajících se znamének. Ale pozor bychom měly dávat i na změnu v pigmentaci a zanedbat bychom neměly ani nadměrné loupání kůže.
 

6. Obtížné polykání

Pokud máte potíže s polykáním, možná jste už tomu uzpůsobila stravu a je to lepší. Nicméně tato obtíž vás může upozorňovat například na rakovinu jícnu, a není proto radno ji podceňovat.
 

7. Krev na nesprávném místě

Pokud objevíte krev v moči anebo ve stolici, nepředpokládejte hned, že je to z hemoroidů. Mohlo by to být z rakoviny tlustého střeva a měla byste podstoupit příslušná vyšetření. To platí i v případě, budete-li krev vykašlávat.
 

8. Užírající bolest břicha a deprese

Každá žena s bolestí břicha a pocity deprese by měla být vyšetřena. Deprese by mohla být spojena s rakovinou slinivky břišní, přestože jejich spojitosti vědci zatím moc nerozumí.
 

9. Špatné trávení

Dámy, které byly někdy těhotné, si možná pamatují, že s přibývající váhou mohou přijít i problémy se zažíváním. Avšak obdobné obtíže bez známých příčin jsou také varovným signálem. Mohlo by jít o rakovinu jícnu, žaludku či hrtanu.
 

10. Změny v ústech

Na svá ústa by měly dávat pozor především kuřačky. Bílé povlaky a místa v dutině ústní či na povrchu jazyka mohou znamenat přednádorový stav a mohou vyústit v rakovinu.

 

11. Bolest

Jak lidé stárnou, mají tendenci stěžovat si více na své bolístky. Nicméně bolest, ať jakkoli bezvýznamná, může souviset i s rakovinou. Pokud potíže přetrvávají a nemají žádné jiné racionální vysvětlení, měla by proběhnout lékařská kontrola zdravotního stavu.
 

12. Změny mízních uzlin

Pokud si všimnete bulky nebo otoku mízní uzlinyv podpaží, na krku či kdekoli jinde na těle, mělo by to zalarmovat vaši pozornost. Nejčastěji tyto změny provázejí infekci, ale mohou se objevit i u nádorového onemocnění.
 

13. Horečka

Pokud není horečka součástí infekčního onemocnění, mohla by být spojena s nádorem. Většinou se vyskytuje až při rozšíření nemoci do celého těla, ale v případě například leukémie se může jednat o časný příznak.
 

14. Nevolnost

Patří také mezi neurčité příznaky a může doprovázet i nádorové onemocnění.
 

15. Neustupující kašel

Kašel typicky doprovází nachlazení, chřipku, alergie a zároveň může být nežádoucím projevem některých léků. Neustupující kašel si ale zaslouží pozornost. Obzvláště je těžké hodnotit tento jev u kuřaček, ty by si měly dát pozor na změnu charakteru a frekvenci kašle, na který jsou možná zvyklé.

(boba)