hořkostHořkost v puse je poměrně nenápadný projev, který může mít i velmi vážnou příčinu. Pokud občas pociťujete hořkost a nevíte, jakou příčinu má, určitě musíte číst dále. V tomto článku se dozvíte, co vše může nepříjemnou hořkost v ústech vyvolávat.

Příčiny mohou být i psychického rázu

Hořkost v ústechje zdravotní problém, který může nastat nečekaně a trvat různě dlouho. Intenzita i doba trvání se ve většině případů odvíjí od příčiny. Zajímavé je, že hořkost v ústech může být vyvolávána i psychicky. Například při pohledu na jídlo apod. Aby zmizela, je v tomto případě třeba jen změna uvažování. U ostatních příčin tomu tak není.

Hořkost a žlučník

Velmi často souvisí hořkost v ústech s nesprávnou funkcí žlučníku. Žlučníkje malý orgán, jehož hlavní funkcí je upravovat a zpracovávat žluč, která vzniká v játrech. Pokud nefunguje správně, nebo dojde k jeho podrážení, dojde ke žlučníkovému záchvatu, který doprovází právě i pocit hořkosti v ústech.

Příčiny mohou být ještě vážnější. Hořkost může být i doprovodným projevem rakoviny žaludku, jícnu apod. V tomto případě se jedná většinou o trvalý stav. Příčinou mohou být i hormonální změny.

Když není stav příliš vážný

Hořkost v ústechmůže být vyvolána nesprávnou ústní hygienou. Pokud si zuby nečistíte správně, usazuje se na nich plak, a právě ten může mít nahořklou příchuť. Mezi banální příčiny patří i hořkost způsobená užíváním léků, je to typické například při užívání antibiotik.

Vzhledem k velkému množství různých příčin je třeba se naučit rozeznat, kdy je třeba jít k lékaři a kdy ne. Rada je jednoduchá – pokud neznáte příčinu, jděte k lékaři. Ten zjistí, proč se hořkost v puse objevuje a dá vám doporučení. Je určitě lepší k lékaři zajít, než litovat, že jste něco podcenili.

Lékaře je nutné navštívit hlavně v případě, když se stav opakuje.