„Na zajímavé účinky kůry z borovice jsme přišli v rámci zkoumání mnoha dalších druhů rostlin, jejichž výtažky bychom mohli jednou používat jako přírodní náhradu za chemicky vyrobená léčiva,“ popsal studii její autor Kalevi Pihlaja.

Dodal, že právě v extraktech z borové kůry zjistil se svými kolegy jedno z největších množství zdraví prospěšných látek. „Našli jsme na osmadvacet sloučenin, z nichž některé jsou vysoce biologicky aktivní, což znamená vysoce účinné v živých organismech. Nemají přitom žádné znaky toxicity,“ vysvětlil Kalevi Pihlaja.

Ačkoliv účinky výtažků z kůry borovice ještě nebyly odzkoušeny na zvířatech či lidech, silice pupenů a jehličí borovice obsahuje již vyzkoušené látky, které pomáhají například při odhleňování, působí močopudně a využívají se také při přípravách obkladů nebo koupelí. Tady extrakty z pupenů borovice pomáhají při revmatismu. Někteří léčitelé užívají borové jehličí jako doplňkovou léčbu mnoha dalších závažných onemocnění, především pak pro prokrvení tkání a zlepšení funkce vnitřních orgánů.

zdroj : www.pluspress.cz

Komentáře