Rostlinné extrakty a tinktury jsou stále populárnější. Není na tom nic divného, protože nejen dobře chutnají, ale také po správné přípravě pomáhají při léčbě různých nemocí a neduhů. Jejich hlavní výhodou je fakt, že k jejich výrobě můžete použít různé přísady. Alkohol, který se používá při výrobě tinktur, umožňuje extrakci ve vodě nerozpustných účinných látek z bylin, které mají léčivé hodnoty.
Dále v článku:
- Naučíte se, jak si bylinné tinktury vyrobit sami doma
- Dozvíte se zajímavé recepty na bylinné tinktury
- Získáte znalosti o tom, jaké tinktury používat na konkrétní neduhy
Jak se vyrábějí léčivé tinktury?
Mnoho lidí si klade otázku, jak vyrobit bylinné tinktury. I když se to může zdát složité, ve skutečnosti tomu tak není. Před jeho přípravou se vyplatí sehnat kvalitní suroviny. Nejlepší bude koupit si je u důvěryhodného bylinkáře, v dobré kamenné nebo internetové prodejně nebo si je nasbírat sami. Bylinky nesmí být zatuchlé, protože pak bylinné tinktury a likéry po vyrobení nebudou mít takový účinek jako v případě čerstvých surovin. Tinktury se většinou připravují ze sušených bylinek, které se zalijí alkoholem, někdy se přidává i cukr nebo med. Jedná se o nejdůležitější fázi celé výroby a nazývá se macerace, která spočívá ve změkčení a extrakci bylin zalitím alkoholem. Takto získaný produkt se nazývá nálev. Bylinné tinktury obvykle vyžadují stárnutí v chladné a tmavé místnosti. Tímto způsobem připravíme extrakt, který by měl být skladován v pečlivě a těsně uzavřených nádobách ve svislé poloze. Bylinná tinktura by se měla odležet co nejdéle, nejlépe do konečné změny barvy tekutiny. Proces macerace závisí na surovinách, které použijeme, a také na síle alkoholu. Může trvat několik dní až tři měsíce. Bylinné tinktury lze vyrobit na víně, lihu, vše závisí na konkrétním receptu.
Bylinné kapky – druhy bylinných přípravků
Bylinky lze konzumovat v mnoha formách – tablety, kapky, šťávy, nálevy. Mohou být zpracovány různými způsoby. Bylinné kapky nejsou nic jiného než bylinky v tekuté formě, které se dávkují odměrnými kapkami . Lze je použít na mnoho neduhů. Mezi nejčastější z nich patří problémy se spánkem, snížená imunita, zažívací potíže, zažívací potíže, stres a únava . V mnoha případech, než se rozhodneme pro farmakologickou léčbu, stojí za to zkusit si pomoci bylinnými přípravky. Často je lze použít i jako pomocnou látku při léčbě závažných onemocnění, jako jsou bylinné tinktury na lymskou boreliózu.
Stres, napětí, velké množství povinností – to vše ztěžuje usínání mnoha lidem. Naštěstí existuje mnoho přirozených způsobů, jak se s nespavostí vypořádat.
Tinktury, které bylinky budou lékem na bezesné noci?
- Meduňka – má uklidňující účinek, pomáhá při úzkosti a snižuje nespavost. Uvolňuje napětí a snižuje pocit úzkosti, umožňuje tělu klidný spánek.
- Kozlík lékařský, neboli kozlík lékařský – snižuje činnost centrálního nervového systému, uklidňuje nervy, zmírňuje úzkost, uvolňuje hladké svalstvo, což umožňuje uvolnění a relaxaci.
- Chmel, a přesněji chmelové šištice – mají sedativní a uspávací vlastnosti. Umožňují vám znovu získat klid a jsou dobrým prostředkem v boji proti potížím s usínáním. Nálev z chmelových šišek vypitý před spaním uklidňuje nervy a napomáhá k usínání, díky čemuž se ráno probudíme odpočatí a znovu nabereme vitalitu .
Trávicí potíže – indikace a působení
Trávení je velmi složitý proces, který zahrnuje nejen mnoho struktur trávicího traktu, ale i orgány mimo něj. Bylinné nálevy jsou přirozeným a zdravým způsobem, jak zlepšit trávení a metabolické procesy v těle. Jaké bylinky tedy použít a jaký mají účinek?
- Extrakt z meduňky – reguluje činnost trávicího systému, zvyšuje sekreci žaludeční šťávy,
- Fenykl – zabraňuje nadýmání a pocitu plnosti po jídle,
- Mátový nálev – reguluje sekreci a práci žaludečních šťáv a žluči, zlepšuje střevní motilitu a má protizánětlivý účinek,
- Extrakt z pampelišky – podporuje činnost jater a čistí tělo od toxinů,
- Ostropestřec mariánský – regeneruje a příznivě ovlivňuje činnost jater,
- Senna neboli listy kasie – působí projímavě, pomáhají při zácpě,
- Heřmánek – zabraňuje plynatosti, pocitu plnosti a nadměrnému kvašení ve střevech a také reguluje jejich práci a stimuluje vylučování žluči,
- Třezalka tečkovaná – upravuje práci trávicího systému.
Kozlík lékařský – působení a využití
Kozlík lékařský v bylinné medicíně se od starověku používá k léčbě onemocnění plic a nervového systému a jako diuretikum. Dnes je široce používán po celém světě. Kozlík lékařský se získává z léčivých kořenů a oddenků kozlíku lékařského . Má uklidňující účinek a je výborným prostředkem, který pomáhá v boji proti nespavosti, protože usnadňuje usínání . Používá se také k léčbě bolestí hlavy, neuróz, problémů s trávicí soustavou a krevním oběhem. Hlavní výhodou kozlíku lékařského je skutečnost, že ve srovnání s jinými léčivými přípravky vyvolává málo nežádoucích účinků a není návykový. Účinné látky, které obsahuje, snižují činnost nervového systému, což umožňuje zvýšit relaxaci a snížit úzkost.
Bylinné tinktury pár kapek do čaje – účinný lék na zažívací potíže
Poruchy trávení se týkají žaludečních potíží, jako je pálení žáhy, nadýmání, plynatost, nevolnost, bolesti břicha a zácpa. To jsou běžné problémy mnoha lidí, ale abyste se s nimi vypořádali, nemusíte hned polykat prášky. Německé bylinné tinktury často fungují jako spása, když se takové neduhy objeví. Naši západní sousedé velmi oceňují jejich použití, zejména v případě konzumace těžkých jídel. Vyplatí se také pořídit si kmínový nálev, kvůli jeho specifickému působení. Stimuluje sekreci trávicích šťáv, má protikřečové a karminativní vlastnosti. Jeho výhod je dobré využít zejména po konzumaci tučných a těžko stravitelných jídel. Kmín při nadýmání se doporučuje ve formě nálevu z půl lžičky bylinek.
Bylinná tinktura, jako je kdouloňová tinktura, také zklidňuje neduhy trávicího systému. Nálev z mátových listů se také používá jako lék na zažívací potíže, protože pomáhá při gastroenteritidě, zejména plynatosti a poruchách trávení. Mátové kapky mají relaxační účinek na hladké svalstvo střev a zmírňují bolest. Při žaludečních potížích se také vyplatí konzumace nálevu z meduňky, která má uklidňující účinek a používá se při žaludečních potížích. Často je také součástí bylinných tinktur na srdce, kde se vyskytuje v kombinaci s hlohem, který podporuje oběhový systém. Pitné přípravky na bázi šalvěje je výbornou podporou trávicího ústrojí, protože přináší úlevu při zažívacích potížích a upravuje práci střev. Léčivé bylinné tinktury vděčí za svůj účinek přírodním látkám z přírody.
Volně prodejná sedativa – indikace a působení
Dlouhodobý stres a napětí působí na náš organismus velmi negativně. Může ovlivňovat paměť a koncentraci, projevuje se jako pocit chronické únavy, podrážděnosti, úzkosti, ale i oslabení imunity. Existuje mnoho volně prodejných léků, které mohou tyto příznaky zmírnit. Obvykle jsou založeny na bylinných, rostlinných extraktech, a proto jsou bezpečné a účinné. Vyplatí se po nich sáhnout při prvních příznacích stresu a nervovém vzrušení, a to z toho důvodu, že nejsou návykové a jsou přirozené. Jejich receptura se obvykle skládá ze známých kompozic bylinek, jako je meduňka, kozlík lékařský, květenství lípy, ashwagandha, chmelové šištice nebo třezalka tečkovaná. Mají relaxační a uklidňující účinek. V ingrediencích volně prodejných tablet na uklidnění lze nalézt i tkzv adaptogeny, např. ženšen, rododendron, jejichž působení se zaměřuje na zvýšení koncentrace a odolnosti vůči stresu.
Jaký je recept na bezesné noci?
5 receptů na nejlepší domácí bylinkové tinktury
Pro recepty na tinktury a bylinkové recepty se vyplatí nahlédnout do knihy Jadwigy Górnicka. Existují zajímavé způsoby využití bylinek, které by měl mít každý ve své domácí lékárničce. Autorčiny recepty na bylinné tinktury jsou jednoduché a přípravky chutné a účinné na mnohé neduhy. Níže uvádíme pět jednoduchých a zajímavých receptů, ze kterých můžete své dobrodružství s bylinkami začít.
1. Bylinná tinktura na parazity
- 50 g tymiánové byliny
- 50 g kořene elecampane
- 50 g oddenku kalamusu
- 25 g ořechových listů
- 25 g máty peprné (listy)
- 10 g pelyňku
Všechny ingredience je třeba smíchat, dejte dvě polévkové lžíce výsledného sušeného materiálu do termosky a zalijte 2-3 šálky vroucí vody. Asi po hodině louhování je nálev připraven k pití.
2. Jantarová tinktura
- 20-25 g jantaru na malé kousky (můžete je nasbírat u moře nebo koupit v obchodech s bylinkami)
- 100 ml 95% lihu
Kousky jantaru by měly být nality do láhve a naplněny lihem. Poté dejte na teplé místo asi na dva týdny a každý den míchejte. Po této době je tinktura připravena ke konzumaci.
3. Tinktura z pampelišky
- 1 litr čisté vodky 45%
- 30 květů pampelišky
Pampeliška by měla být důkladně omyta a vysušena. Poté vložte do skleněné misky a zalijte alkoholem. Pevně uzavřete, aby alkohol nevyvětral. Macerace by měla trvat 7 dní.
4. Tinktura Maliny
- 1 litr pravé malinové šťávy
- 1/2 litru lihu
- 1/2 ginu
- 400 g akátového medu
Všechny ingredience by měly být smíchány a odloženy na měsíc.
5. Tinktura z kdoule
- 1 litr vodky
- 1 kg kdoule
- 0,5 kg cukru
Kdoule omyjte, odstraňte semínka a poté nakrájejte na kousky. Vše dáme do misky a posypeme cukrem. Nechte asi tři dny stranou. Po uplynutí této doby přidejte litr vodky a nechte tinkturu měsíc. Stojí za to pamatovat, abyste nádobu každých pár dní protřepali. Po 4 týdnech lze tinkturu scedit a stáčet. Zrát by měla asi 5 měsíců.