Jestli také patříte mezi lidi, kteří si myslí, že v rámci domácí zdravotní péče pacientům zdravotní sestry maximálně tak převážou ránu nebo odeberou krev, tak právě vám se bude tento článek hodit nejvíc. Ano, i odběry krve, aplikace injekcí a převazy ran jsou samozřejmě součástí této péče, ale doba pokročila a v domácím prostředí lze poskytovat i intenzivní péči. Tyto agentury musí splňovat velmi přísné požadavky nejen na vybavení, ale také na specializaci lékařů a zdravotních sester v jejich týmu. Doma ale díky tomu mohou být například ventilovaní pacienti na domácí umělé plicní ventilaci, obdobně díky domácí hemodialýze zase pacienti závislí na dialyzačních jednotkách.

A pokud si myslíte, že domácí zdravotní péče je primárně určena seniorům, tak to vás také vyvedeme z omylu. Vybrané agentury se v domácím prostředí postarají o pacienty od miminek, přes dospívající a lidi v produktivním věku, až po seniory. Záleží pouze na aktuálním stavu pacienta, nikoli na jeho věku. V případě, že domácí zdravotní péči doporučí a předepíše ošetřující lékař, je plně hrazena z klasického zdravotního pojištění.

Přední agenturou, která se aktivně podílí a také sama iniciuje pilotní projekty pod záštitou zdravotních pojišťoven, v rámci nichž jsou pod domácí zdravotní péči zařazovány nové služby, a agenturou, která celý obor domácí zdravotní péče sune kupředu, je pražská agentura ProCare Medical. Jejich pobočky naleznete v osmi krajích po celé České republice, ale po dohodě se zdravotní pojišťovnou poskytují péči po celém území ČR. Zajišťují nejen již výše zmíněné služby intenzivní péče, ale také nabízí převoz sanitními vozy. To proto, aby odlehčili blízkým pacienta a aby co nejvíce lidí, jejichž stav to umožňuje, mohlo stonat v pohodlí domova. Podrobné informace najdete na webových stránkách www.procare.cz.