Melatonin je hormon spánku. Je to hormon, který je produkován v průběhu noci a navozuje spánek. Vzniká v mezimozku a vyplavuje se do celého těla. Díky melatoninu se tělo dostává do klidového stavu a my můžeme spát. Nejvíce je produkován kolem 3. a 4. hodiny ráno.
Navozuje spánkový cyklus, který se skládá ze 4 stádií. První je usínání, kdy tělo přechází z bdělosti do klidového stavu a pozvolna usíná. Druhé stadium je lehký spánek, kdy můžete být snadno probuzeni. Třetí stadium spánku nastává, když se tělo uvolňuje a propadáte se do spánku hlubšího, který pokračuje čtvrtým stadiem zvaným NREM. Nakonec přichází hluboký REM spánek, při kterém se člověku zdají sny, dochází ke třídění zážitků z minulého dne a regeneraci mozku.
Tvorba melatoninu je největší u dětí a s přibývajícím věkem se postupně sníží, proto mají starší lidé potíže s usínáním. Také některé nemoci mohou narušit tvorbu melatoninu. Nejčastější příčinou narušení tvorby tohoto potřebného hormonu nastává v důsledku stresu nebo nepravidelných spánkových rytmů.
Jak přirozeně zvýšit melatonin?
Existuje několik způsobů, jak melatonin přirozeně zvýšit, aby se vám lépe spalo a netrápili jste se poruchami spánku.
Melatonin upravuje tělesný biorytmus a reguluje biologické hodiny. Navozuje potřebu spánku přes dobu noci. Proto je potřeba především dodržovat dobu spánku v nočních hodinách. Neponocovat a chodit spát v pravidelný čas.
Vystavujte se v průběhu ranních hodin slunečnímu záření. Nezavírejte se hned po ránu do temné kanceláře, ale otevřete okno a nechte na sebe působit sluneční paprsky, aby tělo dostalo správnou dávku přirozeného světla vhodnou k denní době.
TIP: Melatonin můžete získat i pomocí doplňků stravy. Doporučujeme přečíst článek – jak vybrat nejlepší melatonin
Neužívejte před spaním látky na povzbuzení, jako je kofein, tein, které jsou obsaženy v kávě a čaji nebo alkohol či drogy. Ty zabraňují tvorbě melatoninu ve správný čas. Raději zkuste teplé mléko nebo potraviny, které tvorbu melatoninu podporují, jako například višně, rajčata, ovesné vločky, jahody nebo hroznové víno.
Důležité je také eliminovat veškerá elektronická zařízení minimálně hodinu před spaním. Zíráním do svítících monitorů se blokuje tvorba melaninu a spánek pak nepřichází.
Lidé žijící v zastavěných oblastech, které jsou přes noc silně osvětleny, mohou také mít blokovánu tvorbu melaninu přemírou pouličního světla. To je v nočních hodinách pro tělo nepřirozené. Navíc lampa svítící přímo do okna může být pro zdravý spánek velmi rušivá. Proto si zatáhněte záclony tak, abyste spali zcela ve tmě a procesy ve vašem těle mohly probíhat zcela přirozeně.
Hormon štěstí serotonin a hormon stresu kortizol jsou úzce spojeny s tvorbou melatoninu. Zatímco serotonin jeho tvorbu podporuje, kortizol jej brzdí. Proto se před spaním nestresujte a dělejte věci, které vás uklidňují. Nepřemýšlejte nad starostmi, meditujte, povídejte si s partnerem, cvičte, dejte si relaxační koupel nebo si osvojte pravidelné rituály péče o pokožku a vlasy.
Nedostatek melatoninu
Pokud trpíte nespavostí, může se jednat o příčinu nedostatku melatoninu. S nespavostí mám bohaté zkušenosti, největší účinek jsem pozorovat při vyzkoušení CBD oleje na spánek. Určitě doporučuje Váš problém konzultovat s lékařem, většinou za nespavostí stojí špatný životní styl.