O blahodárných účincích echinacei na naše zdraví ví lidstvo už dlouho. Jak ji ale můžete používat? O tom vám povíme v tomto článku.

Krásná na pohled a plná blahodárných látek. Tak by se dala popsat echinacea, v Česku lépe známá pod zdomácnělým názvem třapatka nachová. Jakými účinky se může pyšnit a kde všude se dá využít?

Výhody echinacei

Echniacea pochází původně ze Severní Ameriky. Její název ale vychází z řeckého slova echinos, které v překladu znamená ježek. A pokud se na tuto rostlinu zadíváte, opravdu zjistíte, že ježka připomíná. Tedy alespoň střed květu vybavený bodlinkami. Není to ale její vzhled, který ji získal nezastupitelné místo nejen v domácím léčitelství. Jsou to blahodárné účinky na naše zdraví.

Echinacea totiž obsahuje polysacharidy, flavoidy, glykoproteiny a esenciální oleje. Právě ty mají na svědomí její léčitelské schopnosti. Nejčastěji se využívá kořen rostliny, protože ten obsahuje více esenciálních olejů než jakákoliv jiná část. V bylinné části je zase více polysacharidů. Třapatku můžete sbírat už v květu, na kořen ale počkejte až do podzimu. Právě v tomto období totiž končí jeho růst a nabídne vám mnohem větší množství účinných látek.

Domácí medicína

Třapatka nachová se velice často používá v domácí medicíně a lidovém léčitelství. Nejen díky svému jednoduchému podání je oblíbená echinacea tinktura. Ta se užívá při infekčních onemocněních, nebo jako jejich prevence. Tinkturu ale neužívejte déle než dva týdny. Po uplynutí této doby dejte tělu alespoň dva týdny oddech, než ji začnete znovu užívat.

V domácí medicíně se velice často uplatňuje i extrakt z echinacei. Ten si můžete vytvořit i sami. Stačí oprat listy a vložit je do sklenice s lihem. Každý den extrakt protřepejte a po týdnu slijte do menší sklenice. Extrakt následně můžete používat v období chřipek a dalších viróz.