Nezáleží na tom, jestli vášnivě sjíždíte kopce, nebo sjezdovku navštívíte dvakrát za rok. Lyžařskou helmu zařaďte do výbavy za každých okolností. Přečtěte si, jak vybrat tu správnou.

Carvingová technika, tedy řezané oblouky, výrazně zrychlují pohyb na sjezdovce a tím se zvyšuje riziko úrazu. Možná si říkáte, že přece jezdíte opatrně, nikdy se ale stoprocentně nespolehnete na lyžaře kolem vás. Při pádu vám helma může zachránit i život.

Jak vybrat lyžařskou helmu a (ne)povinnost ji nosit

Neexistuje zákon, který by stanovoval, že bez helmy nemůžete vyrazit na sjezdovku. Její důležitost přesto všichni známe. Pro představu – ve většině českých lyžařských škol si vaše dítě bez helmy ani nezalyžuje, protože ho odmítnou učit.

Lyžařská helma na českém trhu musí splňovat bezpečnostní normu EN 1077 a musíte k ní dostat i návod k používání, který vás poučí, jak s ní zacházet a udržovat ji.

Helmy dělíme na:

  • rekreační,
  • sportovní,
  • pro náročné
  • a modely pro děti.

Helmy pro rekreační lyžaře jsou pohodlné, často v atraktivním designu a za příznivou cenu. Spolehlivě chrání při pádu, pokud ale upřednostňujete rychlou jízdu plnou rizik, potřebujete sportovní helmu, kde bezpečnost hraje první housle před pohodlím a vzhledem. Často jde o tzv. full-shellové modely, které chrání i uši a často na ně můžete namontovat také chránič brady (např. na slalom).

U přilby pro náročné očekávejte nadstandardní vybavení jako je speciální design, ochranné prvky navíc (podobně jako u sportovních helem) nebo třeba plexisklový štít, díky kterému nepotřebujete lyžařské brýle. U takových modelů je někdy zabudovaný i audio systém.

Helmy pro děti jsou lehčí, aby z nich děti nebyly hned unavené. Jejich velikost se dá většinou upravit, aby s vaším malým rošťákem nějakou dobu rostla. Hezké designy pak motivují děti k tomu, aby ji nosily.

Jak poznat, že helma sedí, jak má

Neměla by se na hlavě hýbat, musíte cítit, že sedí opravdu těsně. Nesmí sklouznout ani při předklonu s rozepnutým páskem. Na druhou stranu ale pozor, ať netlačí. Vyzkoušejte klidně modely od různých výrobců, vnitřní tvar helmy se v rámci konkrétní značky může lišit.

Helmu kupujte ideálně dohromady s lyžařskými brýlemi. Pokud už je máte, vezměte si je k nákupu helmy a obojí zkoušejte společně, aby vše tvořilo padnoucí celek. Pohlídejte si, ať mezi přilbou a horní části rámečku brýlí není mezera. V helmě by také brýle neměly tlačit na nos.

Máte vybráno? Oblečte oblíbené lyžařské oblečení, rukavice, popadněte lyže nebo snowboard a užijte si zimu v bezpečí.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015