To, že je pohyb zdraví prospěšný, ví každý. Proč si ale jako sport vybrat právě cyklistiku? Existuje řada studií, které dokazují, pro koho a v čem je cyklistika prospěšná. Aby nás samozřejmě jízda na kole bavila a nebyla jen nezvládnutelnou dřinou, oplatí se investovat do dobrého kola.

Jezděte pro zdraví

Kolo nás zbavuje stresu, protože jízda na kole vyplavuje stresový hormon kortizol. Současně se zbavíme problémů se spánkem. Pro postupné vymizení problémů s nespavostí přitom stačí zhruba třicetiminutová jízda na kole denně.

Možná byste raději denně ušli 8000 kroků, jak se dnes pro zdraví doporučuje. Ale jízda na kole vám dá více. Jde o typické aerobní cvičení, které ovlivňuje pozitivně náš kardiovaskulární systém, snižuje obezitu, podporuje imunitu, zabraňuje vzniku cukrovky, a dokonce i některým typům rakoviny.

TIP: Investice do dobrého kola je vlastně investicí do zdraví. Kola Cannonndale Scalpel jsou stabilní, precizní a hbitá. Patří mezi nejlehčí celoodpružená kola vůbec. Užijete si na nich jízdu a využijete benefity cyklistiky bez toho, abyste si na kole naopak uhnali nějaké zranění.

Omládněte na kole

Jízdou na kole mládneme. Obecně výzkumy dokazují, že na kole vypadáme mladšími. Naše kůže je totiž více okysličená a vstřebává více živin. Méně se na ní objevují typické znaky stárnutí. Jenomže to není vše. Jízdou na kole si skutečně snižujme biologický věk.

Na kole se zlepšují naše mentální schopnosti. Stačí zvýšení fyzické kondice o 5 % a zlepší se naše paměť a další mentální výkon až o 15 %. Cyklistika jako pohybová aktivita náš též chrání před demencí, která je zhoubou třetího tisíciletí. Jako cyklista se nejspíš Alzheimerově nemoci vyhnete.

Říkávalo se, že je cyklista po 20 km jízdy neplodným na pět dnů. Opak je však pravdou Cyklisté jsou naopak sexuálně mnohem výkonnější. Až o třetinu méně je postihují problémy s erekcí a pokud jde o sexuální apetit odpovídají mužům minimálně o pět let mladším. A co ženy a sexualita či reprodukční zdraví? Matky cyklistky mají méně problematický porod.

Proč ještě jezdit na kole?

Bojíte se, abyste se při jízdě na kole nadýchali příliš velkého množství zplodin? Podle odborných studií jsou na tom mnohem hůře chodci než cyklisté. Navíc na kole stejnou trasu ve znečištěném prostředí zdoláte mnohem rychleji než pěšky.

Kolo vás řadí i mezi lépe společensky postavené lidi a je ukázkou vašeho lepšího společenského statusu, ale i ekologické uvědomělosti.

TIP: Kolo Cannondale Topstone je gravel bike se skutečně funkčním odpružením. Považuje se na nejlepší silniční kolo do terénu a současně za nejlepší terénní kolo na silnici. Je to prostě kolo, na které nasednete, a až pak se rozhodnete, kam si na něm zajedete. Neplánujte! Jezděte!

A nakonec nezapomeňte – jízda na kole vás udělá šťastnými. V čelním laloku a v limbickém systému se zvýší množství hormonů, které v nás navozují pocit štěstí. Zbavíme se únavy a zlepší se nám nálada.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015