Pokud jste někdy navštívili kavárnu v Česku a objednali si „piccolo“, možná jste zaslechli mírné povzdechnutí od baristy nebo zahlédli drobné zakroucení hlavou. Piccolo je totiž fenomén, který si v českých kavárnách získal pevné místo, přestože v pravém světě kávy neexistuje. A jakmile se podíváme na espresso, kávu, která je naopak základem všech kvalitních kávových nápojů, začneme rozumět tomu, proč tohle „piccolo“ kavárníkům leží v žaludku. Pojďme se tedy ponořit do světa espressa, piccolo kávy a také odhalit, odkud se vzalo to tajemné „piccolo latte“.
Espresso: Král malých káv
Začneme klasickým espressem. Espresso káva je v podstatě základem všeho, co milovníci kávy zbožňují. Je to koncentrovaná dávka kávy, připravená pod vysokým tlakem, kde se extrahují chutě a aroma do malé, ale intenzivní porce. Běžné espresso má objem kolem 25–30 ml a servíruje se v malém šálku. Jakmile si vezmete do ruky šálek s espressem a přičichnete k němu, ucítíte silnou vůni a bohatou chuť, která je výsledkem rychlé extrakce mleté zrnkové kávy. Nejlepší kávou je samozřejmě 100% Arabica.
Espresso je skutečná kávová alchymie. Poměr mletí, tlak vody a čas extrakce jsou klíčovými faktory, které z něj dělají unikátní zážitek. A právě espresso je základem mnoha dalších oblíbených nápojů, jako je cappuccino, latte nebo flat white. Jenže v Česku se do tohoto harmonického světa kávy připlížilo „piccolo“.
Piccolo: Kde se vzalo, tu se vzalo
Když přijdete do kavárny a objednáte si piccolo, většina baristů už tuší, co budete chtít – malou kávu, která se podobá espressu. Ale kde je problém? Piccolo v italské terminologii kávy vůbec neexistuje. V Itálii by vám za takovou objednávku nabídli espresso nebo macchiato. „Piccolo“ totiž znamená v italštině „malý“, což možná vyvolalo zmatek u českých milovníků kávy, kteří začali tento pojem používat. Českým kavárnám se tedy neoficiálně přisoudilo piccolo jako „malá káva“, ale ve skutečnosti jde o terminologický nesmysl.
V praxi se piccolo často chápe jako espresso, někdy jako ristretto, což je ještě koncentrovanější verze espressa s menším množstvím vody. Avšak, když objednáte piccolo, riskujete, že v každé kavárně dostanete něco trochu jiného, protože tento pojem prostě nemá jednotnou definici. Je to taková kávová záhada, která v České republice zůstává populární, i když by si znalci kávy přáli, aby se na ni zapomnělo.
Piccolo Latte
Jako by nebylo dost zmatku s piccolem, na scénu přichází další výraz, který kavárníkům občas zvedá obočí – piccolo latte. Tento název opět nezapadá do tradičního kávového slovníku. Piccolo latte se často interpretuje jako menší verze klasického caffè latte, tedy mléčné kávy na bázi espressa. Obvykle se podává ve sklenici o objemu 90–120 ml, kde je espresso doplněno jemně našlehaným mlékem.
V Austrálii nebo v některých kavárnách západního světa se takový nápoj někdy nazývá ristretto latte nebo „short latte“, což v překladu znamená krátké latte. Zkrátka jde o koncentrovanější mléčnou kávu, kde je více prostoru pro chuť kávy a méně mléčné složky. Ale u nás, kde pojem „piccolo“ přežil, se piccolo latte usadilo jako termín pro menší, silnější variantu klasického latte.
Tip: Chcete se o kávě piccolo dozvědět víc? Omrkněte článek na webu pražírny Coffeespot –Že piccolo neexistuje? Není to úplně pravda.
Proč bychom měli dát piccolu sbohem?
Pokud jde o skutečnou kávovou kulturu, je lepší se držet mezinárodních termínů a nechat piccolo spát. Espresso je dostatečně malé a koncentrované, takže nepotřebuje svou vlastní „menší verzi“ s matoucím názvem. Piccolo latte je pak nápoj, který sice může mít své kouzlo, ale přesto by bylo jednodušší nazývat ho ristretto latte.
A pokud máte rádi mléčné kávy, příště zkuste místo piccolo latte třeba flat white, což je silnější mléčná káva se dvěma dávkami espressa. Je to skvělá alternativa, která nabídne vyváženou kombinaci kávy a mléka bez zmatení ohledně názvu.
Tip: Přečtěte si článek o tom, jak vybrat kávovar.