Koupel – do horké lázně přidáte šest až osm kapek silice, lehněte si na záda a zhluboka dýchejte. V lázni setrvejte 10 až 15 minut. Léčebné lázně s použitím příslušných olejů se doporučují na nespavost, napětí, bolesti svalů, poruchy krevního oběhu, menstruační obtíže, kašel, nachlazení, bolesti hlavy, zadržování tekutin.

Inhalace – naneste 10 kapek příslušné esence na papírový ubrousek nebo kapesník a vdechujte, když necháte kapesník nebo ubrousek s nanesenou esencí pře noc na polštáři může usnadnit dýchání, máte-li ucpaný nos. Inhalaci provedetenakapáním deseti kapek oleje do půlky šálku vroucí vody umístěného na stole v malé nádobě.Posadíte se, hlavu skloněnou v pohodlné vzdálenosti nad nádobou a přes hlavu a nádobu přehodíte osušku tak, aby pára neunikala do okolí. Dýcháte zhluboka nosem, dokud vůně téměř nevyvane, a tento postup opakujete 3 x denně. Léčení vdechováním páry neprovádějte, máte-li astma.

Koupele nohou a rukou – přidejte osm kapek vhodného esenciálního oleje do větší nádoby s vodou o teplotě pokožky ruky. Končetinu ( nebo končetiny ) do vody na 10 až 15 minut ponořte,, občas s nimi zakružte, a jestliže lázeň ochladne, přidejte horkou vodu. Léčení završíte tím, že končetinu zabalíte na dalších 15 minut do suchého ručníku a pak do ní vetřete aromaterapeutický masážní olej.

Obklady – osm až deset kapek oleje přidejte do půl šálku vody. Do ní namočte kus čisté vaty nebo kus prostěradla, přeloženého na čtyři vrstvy, dostatečně velkého,aby pokrývalo léčenou část těla. Vyždímejte, přiložte na postiženou část a překryjte igelitem či mikroténem. Přiložení nahřáté osušky nebo přikrývky může zvýšit jeho účinnost a udržet dané místo v teple. Obklad nechte nejméně dvě hodiny působit. Obklady s použitím dvou až tří kapek neředěné silice lze použít na malých plochách pro léčbu obtíží. Typu podvrtnutí, pohmoždění, popálení, opaření a nežitů.

Masáže – při aplikaci esencí vmíchaných do základního rostlinného oleje na pokožku se používá běžných masážních technik. Aromaterapeutický masážní olej smíchejte v alé ( 50 ml ) skleněné lahvičce z těchto složek: 1 kávová lžička z pšeničných klíčků, 1 lžička avokádového oleje nebo oleje z lískových oříšků – celkem 15 až 30 kapek vhodných esenciálních olejů, obsah lahvičky doplníte olejem z peciček vinných hroznů. Malá lžička nám postačí na ošetření celých zad, ještě méně je třeba na menší části těla. Pro úlevu při stresu, svalových bolestech, dýchacích potížích, artritidě a problémech s pokožkou oleje pečlivě roztíráme po celém těle.

Aromalampy – jsou vynikajícím zdrojem a prostředkem pro rozšíření vonných a léčebných silic do ovzduší. Do nádobky s vodou nakapeme 6-10 kapek esenciálního oleje, pod nádobkou rozsvítíme čajovou svíčku která zahřívá vodu a tím se odpařují léčebné silice do ovzduší.

Podle: Reader´s Digest a vlastní zkušenosti – Iva Hédlová