Možná už jste slyšeli o konceptu intuitivního stravování, možná ještě ne. Ale pokud se zamyslíte nad významem slova „intuitivní“, asi vás hned napadne, co se pod oním konceptem skrývá: jíst tak, jak vám našeptává vlastní tělo – tedy podle hladu a následného pocitu sytosti, také podle chuti. Penny leták pondělník vám pomůže nakoupit potraviny, které si vaše tělo žádá, mnohem levněji.

Co je podstatou intuitivního stravování?

Myšlenka intuitivního stravování je v podstatě návratem ke kořenům. Ale ne ve formě paleo diety a tomu podobných, nýbrž ve formě návratu ke schopnosti poslouchat vlastní tělo. Vyslyšet jeho signály, že potřebuje jíst, signály, že už je syto. A signály ohledně chuti na konkrétní pokrmy nebo suroviny. Až budete mít s intuitivním stravováním více zkušeností, bude pro vás snadný i intuitivní nákup podle Penny letáku.

Co je potřeba udělat, abyste mohli začít s intuitivním stravováním?

Intuitivní stravování vyžaduje, abyste splnili několik podmínek, ve kterých je možné jeho správné fungování. Pojďme se na ty podmínky podívat. Nejsou složité, jen je pro ně potřeba čas a trpělivost. A to pravděpodobně bude z počátku ten největší boj, který budete v dnešní uspěchané době svádět. Penny leták pondělník vám sice umožní nakoupit rychle a levně, ale samotné stravování musí proběhnout v klidu a beze spěchu.

První podmínka intuitivního stravování: odstranit rušivé vlivy

Když se vám podaří u jídla odstranit rušivé vlivy, budete schopni se najíst přesně tak, jak vám bude velet intuice, tedy podle potřeb svého těla. Na vnímání intuice potřebujete zapojit všechny smysly. A tak je nutné odložit knihu i časopis, vypnout televizi, vypnout mobil, tablet, počítač a dokonce i rádio. Vaším úkolem je totiž soustředit se jen na to, co jíte.

Druhá podmínka intuitivního stravování: jídlo si vychutnávat všemi smysly

Snažte se z jídla využít vše, co vám nabízí. Servírujte si jej na hezké nádobí, během jedení jej krájejte na malé kousky, snažte se kombinovat barvy a chutě, když jídlo připravujete, aby byly zapojeny všechny chuťové i zrakové buňky. K jídlu nejdříve přivoňte, abyste jím naplnili i čich hned od začátku. To pochopitelně znamená také to, že není dobré volit levné hotové pokrmy do mikrovlnné trouby, přestože je v Penny letáku zrovna nabízejí za super cenu. Jídlo si raději připravte sami, ať víte, jaké potraviny přesně jíte.

Třetí podmínka intuitivního stravování: jíst, jen když jste hladní

Zásadní podmínkou intuitivního stravování je jedení pouze tehdy, když máte hlad. Nikoliv tehdy, když jedí ostatní. To možná nabourá váš zvyk společných večeří nebo víkendových obědů, kdy se rodina sejde pospolu, ale tento zvyk můžete přenést na jinou činnost, u které budete všichni pospolu u jednoho stolu. Jídlo není podmínkou společného trávení času.

Čtvrtá podmínka intuitivního stravování: poslechnout, když tělo řekne, že má dost

Někdo to umí dokonale, jiný se to musí teprve naučit – poslechnout tělo, když vám říká, že má dost, ale když na talíři zbývají už jen dvě nebo tři sousta. I to je nutné se naučit, tělo umí vysílat signály, že dostalo v tomto jídle už dost velkou porci.

Možná budete překvapeni, jak málo jídla vám brzy bude na jedno posezení stačit. Díky tomu se nastartuje i proces hubnutí. A i když Penny leták pondělník nabízí mnoho potravin se slevou, stejně jistě přivítáte možnost začít kupovat méně jídla a ušetřené peníze si užít jinak.

Pátá podmínka intuitivního stravování: nerozdělovat potraviny na správné a špatné

Ani čokoláda není špatná potravina a dokonce ani bůček, ovšem jen tehdy, když poslechnete hlas svého těla a budete i těchto kalorických bomb jíst jen tolik, o kolik si tělo (nikoliv mlsná pusa) řekne. Až se naučíte své tělo poslouchat, uvidíte, že budete spokojení i po snězení dvou čtverečků čokolády. Bude to na jedno pochutnání stačit, ale přitom ucítíte uspokojení, že je to správně. Psychologický efekt i efekt výživový budou při intuitivním stravování náramně pozitivní a o to jde především.

Sdílet
Předchozí článekPORAZTE RAKOVINU BROKOLICÍ
Další článekLÉKAŘI