Růžičková kapusta je jednou z malá druhů zeleniny, která nám na záhonu vydrží i přes zimu, odolává totiž mrazu až do cca -15oC. Hlavně v minulosti byla proto velmi ceněna. Její kuličky, které se skládají z těsně semknutých drobných listů, jsme měli k dispozici jako zdroj vitaminů a minerálů i v čase, kdy byla o čerstvé ovoce a zeleninu opravdová nouze. Dnes, kdy pro nás už není problém koupit v obchodě téměř cokoli v kterémkoli ročním období, jakoby se na ní trochu pozapomnělo. Což by byla vážně škoda, protože růžičková kapusta je nadmíru zdravá nejen pro naše tělo, ale i pro naší mentální kondici.
Růžičková kapusta je zdrojem mnoha nepostradatelných vitaminů
Tato zelenina je velmi bohatým zdrojem hned několika pro naše tělo nepostradatelných látek. Jako první si uveďme vitamin B1–thiamin. Tento vitamin je potřeba neustále do těla dopravovat stravou, protože jeho případné přebytky se z něj vyplavují. Přitom thiamin je nesmírně důležitý např. pro naši mentální svěžest, soustředění, odolnost vůči stresu, pro naší fyzickou výkonnost atd. Dokonce existuje nemoc, která vzniká v důsledku jeho nedostatku: tzv. Beri-beri. Vitamin B1 potřebujeme všichni, jeho zvýšený příjem pak hlavně těhotné a kojící ženy, kuřáci, pravidelní konzumenti alkoholu, fyzicky pracující lidé, děti v období vývinu, lidé pod častým tlakem stresu apod. Růžičková kapusta, jako jeho bohatý zdroj, je jednou z ideálních potravin, které nám ho mohou přirozeně dodávat.
Stejně tak kyselinu listovou, další velmi potřebný vitamin skupiny B, najdeme v růžičkové kapustě ve chválihodném množství. O jeho funkci jsme si v našem seriálu říkali už mnoho, připomeňme si však, že ani kyselina listová se v našem těle dlouho neskladuje pro pozdější použití, i tu je potřeba neustále doplňovat stravou. Růžičková kapusta nám tak dokáže doplňovat oba tyto vitaminy zároveň.
V minulosti byla tato zelenina ceněna spolu se zelím také proto, že i během zimy sloužila jako jedna z malá čerstvých zdrojů vitaminu C. Byla tak tou pravou potravou pro náš imunitní systém, který po čas několika měsíců v roce, bez bující vegetace a za silně omezených zdrojů čerstvých potravin, strádal nedostatkem tohoto vitaminu.
Růžičková kapusta pro odvodnění, detoxikaci a trávení
V této zelenině najdeme pomocníka i v případě, že trpíme otoky, zadržováním vody v těle, dnou, revma, či dbáme-li na to, abychom se uvědoměle a pravidelně zbavovali usazených toxinů v těle.
Obsahuje totiž draslík – prvek, jehož zásadní funkcí v lidském organismu je metabolismus vody. Draslík podporuje vylučování nadměrného množství vody z těla, tím také napomáhá k detoxikaci organismu a odplavování odpadních látek.
Vysoký obsah vlákniny v růžičkové kapustě prospěje našemu zažívání, hlavně v oblasti střev. Vláknina zlepšuje naše vylučování, působí preventivně proti zácpě a čistí střeva.
Na živiny bohaté růžičky kapusty působí podpůrně pro naší imunitu, fyzickou a mentální kondici a jsou vhodnou zeleninou pro všechny věkové skupiny. Alergie na růžičkovou kapustu se vyskytuje jen velice výjimečně.
Růžičková kapusta na našem talíři
Růžičková kapusta má svoji typickou a těžko zaměnitelnou, vcelku intenzivní chuť, kterou buď máme, nebo nemáme rádi. Děti se na ni často doslova šklebí, ale v dospělosti nám většinou zachutná, především, pokud se ji naučíme upravovat podle svého gusta. Receptů na její úpravu je v českém kulinářství dostatek, používá se na přípravu jak čistě zeleninových, tak masových pokrmů. I její nepřílišní fandové ji často bez problémů snědí, pokud je její typická chuť dobře sladěna s ostatními ingrediencemi. Růžičkovou kapustu u nás asi nejčastěji používáme do polévek, buď jako jednu z mnoha přidaných druhů zeleniny, nebo i k přípravě např. krémové kapustové polévky. Můžeme ji také zapékat a dusit s masem – především hovězím a vepřovým, výborná je i zapečená se sýrem nebo přelitá sýrovým bešamelem. Hodí se k těstovinám i do rizota, lze ji upravit jako nákyp, nebo jako zdravou přílohu.
Jedno praktické upozornění pro tepelnou úpravu růžičkové kapusty: vařením a pečením se výše zmíněné vitaminy B1, C a kyselina listová ničí, proto růžičkovou kapustu nevaříme a nepečeme příliš dlouho, postačí jen pár minut, někdy dokonce jen spaření horkou a osolenou vodou, pokud jsou růžičky malé a čerstvé.
—
použité zdroje: Léčba ovocem a zeleninou