Trápí vás potíže s usínáním? Ať už jsou tyto obtíže spojeny s úzkostmi, nadbytkem stresu, oslabenou imunitou či něčím jiným, můžete vyzkoušet bylinky a éterické oleje. Přinášíme vám tipy na bylinky, které mají pozitivní vliv na spánek a také několik dalších doporučení, která vám pomohou s usínáním.

Obklopte se tmou a usínejte na pohodlné matraci

Zdravý spánek je základem šťastného života. Bez spánku není možné fungovat a při dlouhodobé nespavosti se mohou vyskytnout také sklony k depresi. Abyste si mohli každou noc užívat ničím nerušený a příjemný spánek, měli byste se nejprve zaměřit na to, v jakém prostředí usínáte. Pohodlná matrace, teplota okolo 18 °C v ložnici a zatažené závěsy jsou tím nejdůležitějším. Luxusní matrace poskytne vašemu tělu tu správnou oporu a postará se o to, že se nebudete ráno probouzet s bolestí svalů a kloubů. Mezi další výhody luxusních matrací patří také to, že jsou odolné, kvalitní a mají dlouhou životnost. Teplota okolo 18 °C zase zaručí, že vás nebude trápit noční pocení a bude se vám dobře dýchat.

Proč je kvalitní matrace důležitá?

Matrace má na váš spánek ohromný vliv a její výběr byste neměli brát na lehkou váhu. Proč je správná velikost a výška matrace tak důležitá? Zejména proto, že vám nabídne dostatek prostoru a také se nebudete během spánku nikam propadat. Matrace na míru tak rozhodně není zbytečností, ale nutností. Pokud vaše současná již dosloužila, podívejte se po nové matraci. Vybírat můžete z několika druhů, ale mezi ty nejoblíbenější se řadí pěnové matrace.

Vytvořte si svůj vlastní večerní rituál

Jakmile zkontrolujete vybavení ložnice, zamyslete se také nad tím, jaký je váš večerní rituál. Uléháte do postele ihned poté, co vypnete televizi? Aby se vám lépe usínalo a netrápila vás nespavost a zlé sny, vypěstujte si večerní rutinu, kterou budete každý den dodržovat. Její součástí může být například popíjení bylinkového čaje. Mezi bylinky, které pomáhají na nespavost, patří:

  • meduňka lékařská,
  • kozlík lékařský,
  • chmel otáčivý,
  • třezalka,
  • levandule,
  • mučenka pletní.

V sezóně chřipek a nachlazení si také můžete pochutnávat na čajích z bylinek, které pomáhají nejenom s nespavostí, ale také s nachlazením. Mezi ně řadíme například mateřídoušku, kopřivu a jitrocel. Bylinné čaje si můžete připravit sami podle babských doporučení.

Podpořte svou imunitu

Na oslabenou imunitu a zimní únavu pomáhají také domácí bylinné kapky a vitamíny. Správnou funkci imunitního systému podpoří vitamín D, kterého můžete mít v zimním období nedostatek. Nevíte-li jak se zbavit strachu a úzkosti a jste pod velkým tlakem a stres je váš každodenní společník, můžete do svého jídelníčku zařadit také hořčík a vitamíny skupiny B. Vhodné doplňky stravy vždy konzultujte se svým lékařem a nechte si od něj poradit. V předvánočním období se u některých citlivých jedinců může objevit rovněž vyrážka ze stresu, kterou také není radno podceňovat.

Podlehněte kouzlu aromaterapie

Jestliže máte rádi éterické oleje a vůně, podlehněte kouzlu aromaterapie. Pokud nevíte, jak se uklidnit před spaním, využijte sílu vůní. Levandulový éterický olej si můžete kápnout na polštář nebo přidat do aromalampy či difuzéru a nechat ho rozvonět po celé ložnici. Na špatné usínání vám pomohou také éterické oleje s vůní santalu, růže, vanilky či ylang-ylang. Oleje můžete využít také k masáži a zbavit se tak nepříjemné bolesti hlavy, případně si pár kapek přidat do vany a oddat se příjemné relaxaci.

Abyste si mohli užívat ničím nerušený a zdravý spánek, věnujte se každý den večerní rutině, která vás zklidní a uvolní. Její součástí může být popíjení bylinkových čajů, horká koupel či využívání éterických olejů, které necháte rozvonět po celé ložnici.