Sháníte pomůcky pro sebeobsluhu nemohoucích rodičů? Víme, kde je seženete a na základě jakých parametrů je vybírat.

Lidé, ať již trvale či dočasně neschopni samostatného pohybu se většinou neobejdou bez invalidního vozíku usnadňujícího dopravu v exteriéru i bezbariérovém interiéru. Ten může být buď mechanický, nebo elektrický.

Mechanický versus elektrický vozík

Komfortnější, jak při ovládání, tak i používání je invalidní vozík elektrický. Také je ale ve srovnání s mechanickým invalidním vozíkem robustnější a těžší. Při odpovědi na otázku, jaký vozík zvolit, spolu s cenou vycházejte i z typu invalidova postižení, jeho fyzické zdatnosti a pohyblivosti.

Mechanický

Invalidé s omezenou ztrátou hybnosti dolních končetin si vystačí s mechanickým invalidním vozíkem. Ten je cenově dostupný, lehký a skladný – vejde se i do výtahu a mezi užší futra. Mechanické invalidní vozíky se dále rozdělují na základní, sportovní, polohovatelné a toaletní. Nejjednodušší verzí je skládací a lehký invalidní vozík základní vhodný spíše pro občasné použití. Pro použití v terénu lze doporučit vozík sportovní a nemohoucím pacientům polohovatelný. Kombinace klasického vozíku a toalety, to je pak vozík toaletní.

Elektrický

Některým invalidům s úplnou ztrátou hybnosti dolních končetin, popřípadě nemocemi srdečního a interního původu, lze doporučit elektrický invalidní vozík. Před samotným výběrem však kritickým okem zhodnoťte, zda ho uživatel bude schopen ovládat. V potaz také vezměte účel jeho užití a prostředí, v němž se bude pohybovat. Vozík je také vhodné si dobře vyzkoušet. Mějte na paměti, že uživatel by na obou stranách boků vozíku měl mít mezi bočnicí a tělem asi 2 cm navíc.

Jakou značku?

Mezi nejkvalitnější patří invalidní vozíky značek ANTAR, KARMA A SOMA. Přímým distributorem vozíků těchto značek je e-shop meyra.cz, v jehož nabídce rovněž najdete veškeré příslušenství k daným vozíkům. Stejně tak jako další pomůcky pro sebeobsluhu, jako jsou nástavce na wc, nepromokavá prostěradla, podsedáky, nádoby na moč, přenosná umyvadla, toaletní křesla, rotopedy, sedačky do vany a sprchy nebo madla.


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/221473/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 2015