Zdravotní matrace jsou určeny zejména lidem, kteří se pravidelně potýkají s bolestmi zad, poruchami spánku, s různými alergiemi a s řadou dalších potíží. Jsou vyráběny tak, aby člověku dopřály plnohodnotný odpočinek, který je pro tělesnou i duševní pohodu každého jedince naprosto nezbytný.
U všech těchto výrobků by měl být naprostou samozřejmostí certifikát. Ten vám dá jistotu, že splňují nezbytná kritéria, což se ověřuje potřebnými klinickými testy.
Díky tomu budete bezpečně vědět, že označení „zdravotní“ nesou zcela oprávněně. Rádi byste se každé ráno probouzeli svěží a plní energie? Až doposud se vám to nedaří? Možná spíte na nevhodné matraci a přišel čas pořídit si tu správnou, tedy zdravotní. Nevíte jak na to? Hodilo by se vám pár podrobnějších informací a nějaké to doporučení? Tak se do toho dáme!
Zdravotní matrace a certifikát
Jak už víte, aby bylo možné matraci označit za zdravotní, musí splňovat určitá pevně stanovená kritéria. Ta jsou zpravidla doložena certifikátem, který byste měli vyžadovat.
Faktem ovšem je, že lze běžně koupit i takové výrobky, které jsou velmi kvalitní a vyhovují i nejvyšším nárokům, ale žádnými oficiálními ověřovacími testy přitom neprošly. Mohou vám sice posloužit stejně dobře jako ty ověřené, ale žádnou záruku v tom smyslu, že je lze skutečně považovat za tzv. zdravotní, při jejich koupi nemáte. Zpravidla je to jen otázka vaší svobodné volby na jedné straně a důvěryhodnosti výrobce, případně prodejce na straně druhé.
Žádná povinnost výrobců doložit „zdravotní“ certifikaci neexistuje a záleží jen na nich, zda tímto dokladem zaručí oprávněnost svého tvrzení a podpoří konkurenceschopnost vlastních produktů. Kvalitní spánek je pro člověka důležitý z mnoha důvodů a vhodně zvolená matrace je jeho základním předpokladem. Pokud chcete mít naprostou jistotu, že kupujete to nejlepší, dejte raději přednost matracím, které certifikát získaly.
Jak je to s používanými materiály?
Zdravotní matrace lze vyrábět v podstatě z jakéhokoliv běžně používaného materiálu. Mohou být tedy z PUR pěny, z latexu, studené či paměťové pěny a setkáte se samozřejmě i s „taštičkovými“ pružinovými matracemi. Často jsou konstruovány jako oboustranné, kdy je jedna ze stran tvrdší než ta druhá.
Některé disponují rozmanitými ložnými plochami, jiné mají například zpevněné bočnice, které méně pohyblivým lidem umožní snáze vstát z postele. Mohou k nim patřit i matrace sendvičové (vícevrstvé), jejichž vrstvy nejsou spojeny lepidlem, což ocení zejména alergici. Konstrukčních variant i druhů použitého materiálu je celá řada.
5 nebo 10 stupňů tuhosti?
Také zdravotní matrace lze jako ty běžné dělit na základě tuhosti. Jde o kritérium, které je pro kvalitní odpočinek přinejmenším stejně důležité jako poloha, ve které spíte. Je však nutno poznamenat, že jednotliví výrobci mohou používat odlišné stupnice a je proto vždy nutné tuhost posuzovat individuálně.
Někdy se setkáte s pětistupňovou škálou, jindy má stupňů deset. Obecně platí, že pro člověka s vyšší hmotností je vhodnější tužší matrace, zatímco někomu lehčímu bude spíše vyhovovat výrobek měkčí. Pro lepší představu uvádíme jako příklad pětistupňovou škálu tuhosti, která vypadá zhruba takto:
- VELMI MĚKKÁ – hodí se pro někoho s velice nízkou hmotností a zpravidla nesplňuje parametry, aby mohla být klasifikována jako zdravotní.
- MĚKKÁ – spíše pro lidi s nižší váhou (hlavně ženy a děti).
- STŘEDNĚ TUHÁ – je velice žádaná. Je to klasická „zlatá střední cesta“.
- TVRDÁ – je vhodnější pro někoho s vyšší váhou a ocení ji většinou muži.
- VELMI TVRDÁ – ideální zejména pro někoho s velkou nadváhou.
Kdy vám zdravotní matrace přijde vhod?
Důvodů, kvůli kterým si lidé pořizují zdravotní matrace, je celá řada. Mnohdy jde dokonce pouze o jakousi prevenci či snahu dopřát si to nejlepší, co je k mání. Na tom samozřejmě není nic špatného. Každý se chce dobře vyspat. Někdy vás však ke koupi takové matrace přimějí až skutečné tělesné neduhy a problémy jako například:
- Vyhřezlá ploténka
- Potíže s bederní páteří
- Záněty kloubů
- Bolavá ramena
- Nedostatečné prokrvení končetin
- Citlivá krční páteř
Výrobek posuzujte komplexně!
Jakoukoliv matraci, kterou si hodláte koupit, byste měli posoudit ze všech možných úhlů. Každý z parametrů může ve výsledku rozhodnout o tom, zda vám výrobek bude vyhovovat a jestli si díky němu konečně dopřejete klidný a posilující spánek. S ohledem na to je dobré zdůraznit, že ani označení „zdravotní“ nemusí samo o sobě skýtat záruku té nejlepší možné volby. Mějte to na paměti a raději se předem poraďte s nějakým specialistou a pro jistotu také s vaším lékařem.
Máte potíže s klouby nebo snad s bolavou krční páteří? Nebo se o zdravotní matrace zajímáte pouze z preventivních důvodů?