HoubyJe doba dovolených a pokud rádi relaxujete v lese sběrem hub, možná vám přijde vhod pár receptů, jak si na houbách pochutnat.

Jaké houby budeme k těmto receptům potřebovat?

Mezi mé nejoblíbenější patří Hřib hnědý nebo také "podhříbek či suchohřib". Roste ve smrčinách podhorských poloh, ale i v borovinách. Hlavně v létě (červen – září).

Hodí se k sušení, zmrazení, naložení do soli i do octa.

Hřib Žlutomasý "babka"
Roste v jehličnatých lesích, často hromadně. Bývá však napadena červíky. Roste od června do listopadu.

Nejraději mám z babek: Klasické houbové řízečky.
Postup:
Očistíme hlavy, nakrájíme na požadovanou velikost, osolíme a v trojobalu (hladká mouka, vejce, strouhanka) obalíme. Na oleji opečeme dozlatova. 
 

Hřib robustní
Roste pod buky a smrky.
 

Houbový guláš
Potřebujeme:
asi 400 – 600 g očištěných raději tvrdších hub, 2 cibule, drcený kmín(1 lžička), sladká paprika, 2 lžíce sádla, 3 lžíce mouky, pepř, sůl.
Postup:
Nakrájené houby vhodíme do vroucí vody s kmínem, čímž je spaříme (asi 3 minuty). Poté vodu slijeme do zvláštní misky. Cibulku opečeme na sádle, přidáme houby, které zasypeme posypeme sladkou paprikou. Chvilku mícháme a poté přidáme mouku, ještě tak 2 minutky mícháme a zalijeme vývarem , který máme v misce, posolíme opepříme a dvacet minut podusíme.
Podáváme s čerstvým chlebem.
 

Hřib smrkový
Roste ve smrčinách výjimečně i pod jinými stromy. Je to jedna z nejchutnějších hub. Vhodná jak k sušení ta i zmrazení, naložení do soli i do octa.

Nejčastěji bývá zaměňován s hřibem hořkým.
 

Muchomůrka růžovka "masák"
 

Roste v listnatých i jehličnatých lesích od června až do listopadu. Je to výborná jedlá houba.
 

Hlavičky doporučuji oloupat, osolit a obalit v trojobalu. Usmažené hlavičky růžovky jsou opravdovou delikatesou! 

Bifteky s houbami po francouzku

Suroviny:
4 plátky roštěné, 400 g hub, 50 g másla, 1 cibule, 1 lžíce octa, 1dl bílého vína, 2 lžíce smetany, sůl, pepř.

Postup:

Větší kousky hub dusíme na másle s velkou nakrájenou cibulí a lžičkou octa. Na másle opečeme z obou stran bifteky, uschováme v teple a vypečenou šťávu rozvaříme s 1 dl bílého vína, přidáme 2 lžíce smetany, udušené houby a opečené maso. Dochutíme solí a pepřem. Podávám s bramborem.

Bramboračka

Suroviny:

4 velké brambory, 1 mrkev, 1 malá petržel, 1/4 celeru, 2 lžíce hladké mouky, 2 lžíce sádla, 1 a 1/2 l vody, 1 cibule, hrst sušených nebo 4 hlavičky čerstvých hub, 1/4 l smetany, pepř, paprika, sůl, majoránka, 2 stroužky česneku

Postup:

Brambory, mrkev, petržel a celer nakrájíme na malé kostky velikosti asi 1 × 1cm. Osmažíme v malém kastrolku na části sádla. Ve velkém hrnci ze zbylého sádla připravíme s hladkou moukou světlou jíšku. Jíšku zalijeme teplou vodou, rozšleháme a přidáme osmaženou zeleninu s bramborami. Přivedeme do varu a vaříme asi 30 minut za občasného míchání. Do vroucí polévky přidáme na drobno nakrájenou cibuli a houby. Okořeníme pepřem, paprikou a osolíme. Povaříme a nakonec zahustíme smetanou. Přidáme utřený česnek a majoránku, necháme přejít varem a podáváme.

Bramborový salát s houbami

Suroviny pro 6 osob:

600 g vařených brambor, 150 g hub naložených ve sladkokyselém nálevu, 2 natvrdo uvařená vejce a 1 cibule.
Na marinádu:

1/8 l nálevu z hub, 3 lžíce oleje, 1 lžička cukru,  1 až 2 lžíce octa a sůl.

Postup:

Brambory nakrájíme na kostičky a dáme do salátové mísy. K nim přidáme pokrájené houby, nadrobno nakrájenou cibuli a nasekané vejce.
V hrnečku smícháme nálev z hub s olejem, cukrem, solí a podle chuti přidáme ocet a zamícháme. Připravenou marinádu přelijeme na salátovou směs a promícháme.

Brokolice s vejci

Suroviny:
500 g brokolice, 200 g hub (mohou být i žampiony), 40 g másla, 40 g hladké mouky, sůl, muškátový květ, petrželka.

Postup:
Brokolici napolo uvaříme, scedíme a rozdělíme na větší růžice. Z másla a mouky připravíme světlou jíšku, zředíme vývarem z brokolice a rozšleháme. Přidáme pokrájené, předem dušené houby, brokolici a společně dovaříme. Okořeníme muškátovým květem a nakrájenou petrželkou. Podáváme s rýží, houskovými knedlíky nebo nudlemi.

Grilované houby

Suroviny:

Tvrdší hříbky, sůl, pepř, olej.
Bylinkové máslo:

100 g másla, petrželka, pažitka, 1/2 stroužku česneku.

Postup:
Očištěné hříbky nakrájíme na silnější kousky. Z citrónové šťávy, soli, pepře a petrželky připravíme marinádu a do ní dáme hříbky. Potom houby polijeme olejem a grilujeme. Ogrilované houby dáme na kopeček rýže a na každou houbu dáme bylinkové máslo.

Hlíva ústřičná jako chuťovka

Suroviny:

500g hlívy ústřičné (podle možností a dostupnosti), sádlo (olej), sůl, pepř

Postup:
Oddělit klobouky. Omýt, osušit. Smažíme klobouky hlívy na sádle bez jakýchkoli úprav. Když na spodní straně houby vzniká zlatový nádech, otočíme. Nepřesmažit!!! Křupavý efekt s udržením šťávy v houbě dává nezapomenutelný chuťový zážitek podobný jako u smažených ryzců. Nakonec opepříme, přisolíme (dle vlastní chuti). Snad trochu chleba zážitek nezkazí.  

Poznámka: Plodnice hlívy ústřičné mají všestranné využití. Jsou vhodné do polévek, omáček, pod maso ale i do salátů. Třeně bývají tužší a proto je vhodné je nasušit a rozemlít (rozdrtit) na houbový prášek, který se přidává jako koření s léčebnými účinky. Další z možností jak třeně využít je přidávat k maso – viz hovězí na houbách. Vaření hlívy doporučujeme bez soli (zkrátí se čas).

Houbařské tajemství

Suroviny:

asi 1/2 kg čerstvých hub,1 masox, asi 3 hrsti krup (perliček), 1 smetana, sůl, pepř, 2 lžíce hladké mouky, 2 lístky bobkového listu, 1 lžička octu, 1 lžička másla, 3 vejce.

Postup:
Čerstvé houby povaříme ve vývaru masoxu, přidáme krupky(předem uvařené do měkka a přelité teplou vodou). Zahustíme smetanou s rozkvedlanou hladkou moukou. Osolíme přidáme bobkový listy, ocet a máslo. Přidáme vařené vejce nakrájená na kolečka.

Houbová pánvička s rajčaty

Suroviny:

500 g čerstvých hub podle vlastního výběru (suchohřiby, kozáky, žampióny), 2 malé rajčata, 4 šalotky, 2 polévkové lžíce oleje, 2 petržele, sůl, mleté černé koření, 20 g másla anebo margarínu

Postup:
Houby očistíme, větší nakrájíme na silnější plátky, menší napůl. Rajčata umyjeme a nakrájíme na kostky, šalotky očistíme a nadrobno nakrájíme. Na pánvi ohřejeme olej a cibuli do sklovita osmažíme, přidáme houby a za stálého míchání asi 5 minut opékáme. Petrželku omyjeme a nasekáme, houby dochutíme solí a kořením. Nakonec vmícháme máslo, petrželku, posypeme rajčátky. Doporučuji podávat s plátky bagety opečenými na oleji, nejlépe na olivovém.

Houbová polévka

Suroviny:

čerstvé houby, 1 mrkev, 1 malý celer, 1 malá petržel, 3 větší brambory, pepř, kmín, sůl, majoránka, 3 stroužky česneku, hladká mouka, máslo (máslová Rama), 1 cibule, 1 masox.

Postup:
Do většího hrnce dáme očištěné a na silnější plátky nakrájené houby (zaplníme tak max. 1/3 hrnce). Přidáme oloupané a na kostičky nakrájené brambory. Dále pak mrkev (očištěnou a nakrájenou na kolečka), nastrouhaný celer a petržel. Hrnec naplníme vodou, osolíme, přidáme špetku pepře. Polévku vaříme tak dlouho než změknou brambory a mrkev. Zatím si připravíme jíšku: nakrájíme cibulku nadrobno a osmažíme ji na másle, přidáme hladkou mouku a mícháme než jíška dostane zlatavou barvu. Do vroucí polévky vmícháme jíšku (pokud se zdrcne, nic se neděje – ona se za chvilku rozpustí), přidáme kostičku masoxu a utřený česnek, vaříme min. 5 min. Těsně před ukončením varu do polévky přidejte majoránku.

Houbová zálivka s rajčaty

Suroviny:

300 g rajčat, 30 g másla, 3 lžíce sterilovaných hub, 2 lžíce kečupu, sůl, pepř, mletá paprika.

Postup:
Rajčata vložíme do vařící vody, potom do studené, oloupeme a nakrájíme na kousky a podusíme na másle. Přidáme houby, kečup, sůl, pepř a papriku a krátce podusíme.

Houbová žemlovka

Suroviny pro 4 porce:

800 g hub, 70 g slaniny, 40 g másla, 1 cibule, 550 g veky, 250 ml mléka, 4 vejce, sůl, pepř, oregano, máslo na vymazání, kapie, petrželka a cibulová nať na ozdobu

Postup:
Houby očistíme a rozkrájíme na kousky. Důkladně je ve studené vodě propláchneme a necháme okapat. Cibuli oloupeme a nasekáme nadrobno. Slaninu nakrájíme na kostičky. V hlubší pánvi rozehřejeme máslo a kostičky slaniny, nejdříve na ní zpěníme cibuli, potom přidáme houby. Dusíme pod pokličkou až se všechna tekutina z hub odpaří. Veku nakrájíme na plátky. Ve 150 ml mléka rozšleháme 1 vejce, přidáme sůl, pepř a oregano. Misku z varného skla vymažeme máslem. Plátky veky namočíme v rozšlehané vaječné směsi a v jedné vrstvě urovnáme do pekáčku. Na ni dáme vrstvu dušených hub, opět poklademe vekou a vrstvy postupně střídáme (poslední tvoří veka). Zapékáme v předehřáté troubě (elektrický sporák 225 °C/plyn stupeň 4) asi 15 minut. Nakonec ve zbylém mléce rozšleháme vejce a žemlovku zalijeme. Pečeme 10-12 minut při teplotě asi 180 °C. Na talířích ji zdobíme petrželkou, kapií a cibulovou natí. Žemlovku podáváme teplou, ovšem chutná i studená.
Doba přípravy: 60 min.

Houbový ovar

Suroviny:

Houby, sůl, křen, hořčice, chleba.

Postup:
Větší houby nakrájíme na čtvrtky, malé necháme vcelku. Takto připravené houby vhodíme do vroucí osolené vody a vaříme asi 10 minut. Po té vyndáme, necháme okapat a podáváme s křenem, hořčicí a chlebem.

Hřibové topinky

Suroviny:

Čerstvé nebo zavařené houby, olej, sůl, pepř, cibule, česnek, majoránka, tavený sýr, chléb

Postup:
Očištěné a nakrájené houby podusíme na pánvi do měkka na cibulce a oleji. Jakmile je prvotní příprava hub hotova, dodáme do rozpálené směsi nadrobno nasekaný nebo protlačený česnek a na pánvi zpražíme, ochutíme solí, pepřem a majoránkou. Nakonec přidáme tavený sýr podle chuti a ten necháme rozpustit. Mezitím si na vedlejší pánvi usmažíme topinky a ty potřeme houbovo – sýrovou směsí.

Houbofleky

Suroviny:

Vařené těstoviny, dušené (povařené) houby, vejce.

Postup:

Dno pekáče vymažeme tukem, přidáme vařené těstoviny, houby, promícháme, osolíme, zalijeme rozšlehanými vejci a zapečeme.

Houbové lívance

Suroviny:

150 g hlaviček různých hub, 2 stroužky česneku, majoránku, špetka mletého pepře, špetka mletého nového koření, špetka mletého hřebíčku, sůl, 1/2 l mléka, 15 g droždí, špetka cukru, 200 g hladké mouky, 1 vejce, tuk na smažení

Postup:

Houby nakrájíme nadrobno a smícháme je s prolisovaným česnekem, majoránkou, mletým pepřem, mletým novým kořením, mletým hřebíčkem a solí. Necháme uležet. Mezitím si připravíme kvásek tak, že do poloviny množství vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme špetku cukru a necháme na teplém místě vykynout. Do mouky zamícháme 1 vejce, přidáme vzešlý kvásek a okořeněné houby. Vypracujeme hladké těsto, do kterého postupně zapracujeme také zbylé mléko. Na tukem vymaštěném lívanečníku smažíme lívance do růžova.

Houbové papriky

Suroviny:

Jakékoliv houby, drcený kmín, sůl, 2 hrsti rýže, petrželku, papriky na plnění

Postup:

Houby podusíme na cibulce s drceným kmínem a solí tak, aby nebyly příliš řídké. Promícháme s uvařenou rýží, kterou jsme současně vařili. A přidáme hrst petrželky. Naplníme jimi vypeckované a očištěné papriky které dusíme na cibulce do měkka. Podávám s rýží.

Houbové toasty

Suroviny:

300 g hub (jedlých), 50 g másla, 150 ml smetany, po jedné lžíci pln. hořčice, kečupu, sojové omáčky, citrónové šťávy, sůl, pepř, muškát, toasty.

Postup:
Houby nakrájíme a podusíme na másle, z ostatních surovin uděláme omáčku, kterou zalijeme houby a asi 20 minut dusíme za občasného míchání, podáváme na opečených toastech.

Houbový guláš

Suroviny pro 4 porce:

600 g čerstvých hub, 2 cibule, 1 rajče, 1 červená paprika, sůl, špetka drceného kmínu, 2 lžíce rostlinného oleje, šálek smetany, lžíce polohrubé mouky

Postup:
Nejvhodnější je příprava guláše ze směsi hub. Očištěné a pokrájené houby podusíme na tuku a osmahnuté cibulce. Pak přidáme oloupané rajče a na kostičky nakrájenou papriku. Osolíme, přidáme drcený kmín a dusíme do měkka. Pak guláš zahustíme smetanou, rozmíchanou s moukou.
Doba přípravy: 30 min.

Houbový gulášek

Suroviny:

400 – 600 g očištěných  raději tvrdších hub, 2 cibule, drcený kmín (1 lžička), sladká paprika, 2 lžíce sádla, 3 lžíce  mouky, pepř, sůl.

Postup:
Nakrájené houby vhodíme do vroucí vody s kmínem, čímž je spaříme (asi 3 minuty). Poté vodu slijeme do zvláštní misky. Cibulku opečeme na sádle, přidáme houby, které zasypeme posypeme sladkou paprikou. Chvilku mícháme a poté přidáme mouku, ještě tak 2 minutky mícháme a zalijeme vývarem , který máme v misce, posolíme opepříme a dvacet minut podusíme. Podáváme s čerstvým chlebem.

Houbový toast

Suroviny:

1 cibule, 100 g eidamu, kari, máslo, sůl, veka, 300 g žampionů.

Postup:
Na zpěněnou cibulku dáme houby a podusíme, přidáme trochu kari, rozmícháme a dáme na plátek veky, posypeme strouhaným sýrem, zapečeme v troubě nebo na grilu.

Houby v kečupu

Suroviny:

2 kg hub, 900 g paprik (několik pálivých), 600 g cibule (pokrájet), 1-2 malé protlaky, 310 g ostrého kečupu
Nálev:

(svařit, scedit) 2 dl vody, 4 dl 8 % octa, 2 dl oleje, 400 g cukru, 60 g soli, 2 bobkové listy, 5 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření

Postup:
Očištěné houby pokrájíme, necháme přejít varem v osolené vodě, důkladně propereme a scedíme. Papriky pokrájíme na širší nudličky, doporučuji přidat několik pálivých pro zvýšení pikantnosti celé směsi. Vše smícháme, chvilku povaříme, nandáme do skleniček a zavařujeme 1 hodinu při 95 °C.

Houby v pivu

Suroviny:

200 g hříbků, 1 vejce, 2 dl piva, 100 g hladké mouky, olej, sůl.

Postup:
Z piva, mouky a vejce uděláme těstíčko, osolíme a houby v něm namáčíme, smažíme v rozpáleném oleji.

Kantonské kuřecí závitky

Suroviny:

1 kg kuřecího masa z prsou (nebo vykostěné kuře), 300 g šunky, 1 lžíce máčených hrozinek, 2 lžíce oloupaných a pokrájených mandlí, 2 lžíce sušených čínských nebo jiných hub, 1 vejce nebo 2 bílky, olej, škrobová moučka.
Marináda:

1 lžíce vína, 5 lžic sójové omáčky, lžička octa nebo citrónové šťávy, pokrájená větší cibule, sůl, 2 lžíce medu.

Postup:
Maso nakrájíme na řízky velikosti menší dlaně a rozklepeme. Do připravené marinády v misce naložíme řízky na půl hodiny (i déle). Pak řízky vyjmeme z marinády a nad miskou necháme okapat. Na každý položíme tenký plátek šunky. Pak si připravíme nádivku. Na pánvi na troše oleje osmahneme pokrájené mandle, přidáme usekané máčené houby, rozinky, pokrájené zbytky šunky (tučné okraje), zalijeme ½ zbylé marinády, necháme vydusit a pak přidáme vejce nebo bílky. Zamícháme a necháme ztuhnout. Vzniklou nádivku dáváme na plátky kuřete se šunkou, svineme, sepneme jehlicemi nebo párátky a závitky grilujeme ze všech stran dočervena. Zbytek marinády doplníme 2 lžícemi oleje, zahustíme lžičkou škrobové moučky a povaříme. Ze závitků před podáváním odstraníme jehly, pokrájíme je na tenké plátky a polijeme omáčkou uvařenou ze zbytků marinády. Obložíme zeleninou. K tomu se podává rýže nebo bílé pečivo. Kuřecí závitky mohou být použity jako předkrm, ale i jako hlavní chod.

Kapr na houbách

Suroviny:

2 kg porcovaného kapra, 1 kg žampionů, 1,5 dl oleje, sůl, 250 g polohrubé mouky, mletá paprika, pepř, citron

Postup:
Pokrájené houby podusíme na oleji, přidáme pepř. Porce kapra osolíme, pokapeme citrónovou šťávou a obalíme ve směsi mouky a papriky. Na pekáček rozložíme podušené houby, na ně položíme kůží navrch obalené porce kapra. Pečeme zhruba 30 minut tak, aby se na povrchu ryb udělala kůrka. Vypečenou šťávou kapra pokapeme a servírujeme.

Kuře na houbách

Suroviny:

1 kuře, sůl, 2 lžičky mleté papriky, 3 – 4 stroužky česneku, 2 lžíce másla, 2 menší cibule, 300 g čerstvých hub, 1 chilli papričku, 2 lžíce hladké mouky a špetku drceného pepře.

Postup:
Kuře omyjeme a naporcujeme. Posypeme solí, mletou paprikou, protkneme plátky česneku a necháme nejlépe přes noc uležet v ledničce. Druhý den porce kuřete zprudka orestujeme na lžíci másla. Zbylé máslo rozpustíme na druhé pánvi a orestujeme na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Přidáme očištěné a nakrájené houby, na kolečka nakrájenou chilli papričku, krátce orestujeme a podlijeme vodou. Vložíme opečené porce kuřete a dusíme asi 50 minut. Měkké porce kuřete vyndáme, šťávu vydusíme na tuk, zasypeme ji moukou a zalijeme vodou. Promícháme a necháme asi tak 15 minut provařit. Hotovou omáčku podle chuti dosolíme a ochutíme mletým pepřem. Kuře přeléváme omáčkou a podáváme s bramborovými noky.

Kuře plněné houbami

Suroviny:

1 kuře, 200 g  čerstvých žampionů, 3 vejce, sůl, pepř, grilovací koření, 2 žemle.

Postup:
Houby očistíme, nakrájíme a smícháme s vejci uvařenými na hniličko, přidáme nakrájené žemle,okořeníme a nacpeme do omytého a osušeného kuřete. Kuře prosypeme grilovacím kořením, osolíme a dáme péci. Pečeme asi 1 až 1,5 hodiny. Podáváme s rýží nebo bramborami.

Kuřecí vývar se špagetami

Suroviny:

200 g špaget, 300 g kuřecího masa, 1 pórek, 20 g sušených hub, 4 vejce, chilli koření, 1/2 dl sojové omáčky, 1/2 dl rýžového vína, cukr, sůl

Postup:

Ve slané vodě uvaříme kuřecí maso do měkka, v druhé nádobě uvaříme špagety. Smícháme 7 dl kuřecího vývaru, sojovou omáčku, víno a cukr. Přidáme pórek, nebo cibuli, houby a kousky masa. Nakonec přidáme vajíčko a vaříme, dokud se vajíčko nesrazí. Posypeme chilli kořením.

Kuřecí závin

Suroviny:

1 kuře, anglická slanina, okurky, čabajka, cibule, česnek, hořčice, čerstvé houby.

Postup:
Kuře vykostíme tak, aby nám zůstalo celé, jen bez kostí. Posolíme, pomažeme hořčicí, dáme plátky slaniny, okurky na dlouhé plátky, česnek na plátky, cibuli na kolečka, čerstvé houby na kousky.
Zavineme a zabalíme do alobalu. Pečeme asi 45 minut.

Lví hlavy

Suroviny:

500 g mletého masa, 30 g sušených hub, 2 cibule, zázvor, 2 lžíce bílého vína, 2 lžíce sójové omáčky, sůl, lžíce cukru, 250 g kysaného zelí, 4 lžíce oleje, hrneček vývaru (možno udělat z VEGETY)

Postup:

Namočené houby spolu s cibulí nakrájíme nadrobno, přidáme mleté maso, zázvor, víno, sójovku, sůl, cukr a vše dobře promícháme. Ze směsi vytvarujeme asi 8 koulí…. Zelí vložíme do rozehřátého oleje a necháme trošku nasáknout. Pak na něj položíme masové koule, zalijeme vývarem a podusíme asi 1/2 hodiny. Možno i zapéci. Dobré s čímkoliv.

Maso po sečuánsku

Suroviny:

2 ks kuřecích křídel, 2 ks vepřových kotlet, ½ kg hlívy ústřičné ( lze nahradit žampiony, ale má to jinou chuť), 1 střední mrkev, 1 střední cibuli, ½ větší okurky hadovky, ¼ kg čínského zelí, 4 stroužky česneku, sojová omáčka hustá, kajenský pepř mletý, tabasco, kari, houbové koření, cukr, sůl, olej.

Postup:
Maso nakrájíme na kostky cca jeden a půlcentimetrové nebo nudličky. Dáme do misky spolu s trochou oleje, velkou lžící sojovky, lžičkou kari a houbového koření a pepře. Necháme marinovat min 2 hodiny v chladničce. Mezitím nakrájíme zeleninu: Mrkev na tenké 2 milimetrové plátky, cibuli rozloupeme po slupkách a nakrájíme na čtverečky, to samé uděláme s čínským zelím, ale používáme jen bílou dužinu (zbytek se hodí na salát), okurku na kostičky a česnek na plátky.

Postup – omáčka:

Uděláme si zeleninový vývar. Do kastrolku s 0,2 l vařící vody s trochou soli, houbového koření a pepře povaříme napřed česnek s mrkví, asi 3 minuty, poté přidáme cibuli a zelí a vaříme další 2 minuty. Vypneme a do horké vody doplníme okurkou.

Na pánvi s trochou oleje zprudka osmahneme marinované maso, po chvilce přidáme nakrájené houby a podlijeme vývarem ze zeleniny. Přidáme ještě pár kapek sojovky, trochu pepře a houbového koření a dusíme maso cca 5 minut doměka. Přidáme pár kapek tabasca a lžičku cukru, a zprudka vaříme za stálého míchání, aby nám cukr trochu karamelizoval. Vypneme, přidáme podušenou zeleninu. Omáčka by měla být středně hustá, trochu nasládlá a lehce ostrá.

Příloha: rýže.

Míchaná vejce s drůbežím masem a houbami

Suroviny pro 4 – 6 osob:

300 g očištěných hub (žampióny, hřiby pravé, klouzky, hřib strakoš anebo houby ve směsi), 150 g masa z pečeného kuřete, 150 g sterilovaného hrášku, 80 g másla, 6 vajec, 3 lžíce mléka, sůl a pažitka.

Postup:

V kastrolu na rozehřátém másle podusíme houby nakrájené na tenké plátky, po vysmahnutí šťávy přidáme na kostičky nakrájené drůbeží maso, okapaný hrášek a dobře prohřejeme. Vejce rozklepneme do hrnečku, přilijeme  mléko, osolíme, rozšleháme, nalijeme na připravenou směs a na mírném ohni tak dlouho, až směs zhoustne. Hotový pokrm upravíme na talíře a jednotlivé porce posypeme jemně rozsekanou pažitkou. Příloha: chleba nebo vařené nové brambory a salát ze syrové zeleniny.

Muchomůrka růžovka

Suroviny:

Muchomůrka růžovka, sůl, kmín, máslo.

Postup:
Houby nakrájíme na nudličky, dáme do pekáče, osolíme, okmínujeme a navrch dáme hrudky másla. Pečeme v troubě tak dlouho, až se vypaří všechna voda a houby jsou upečené dozlatova. Podáváme s bramborem nebo chlebem.

Můj recept na zavařované houby

Suroviny:

Očištěné tvrdé houby (malé hříbky,lišky..) několik zrníček hřebíčku, kousek skořice, pár zrnek pepře a nové koření, 1 malá feferonka, 375 – 500 ml octa, 3 lžičky olivového oleje, sůl

Postup:

Houby očistíme, vybereme zdravé a malé kloboučky a odkrojíme od nožiček. Vložíme do vroucí vody a vaříme asi 10 minut. Vyndáme, necháme odkapat, přidáme 100 – 150 ml octa a několik minut dusíme na mírném ohni.
Ze zbytku octa a koření uvaříme nálev. Lehce dušené houby naložíme do vyvařených sklenic a zalijeme horkým nálevem. Navrch nalijeme kapičku olivového oleje přidáme malou feferonku a sklenice přikryjeme průsvitnou folii a důkladně převážeme (lze dát i gumička) A dáme na chladné a tmavé místo. Postup je nutné dodržet.

Nikomi udon

Z japonské kuchyně.

Suroviny:
200 g špaget, 2 cibulky mladé, 50 g sušených hub, 300 g vařeného kuřecího masa, 1/2 normální cibule, 4 vejce, chilli koření.
Zálivka:
4 hrnečky kuřecího vývaru, trochu sojové omáčky, 1/3 bílého vína, 1 lžička cukru, sůl.

Postup:
Špagety uvaříme a rozdělíme na 4 porce, mladou cibulku nakrájíme na kolečka nebo plátky. Sušené houby namočíme do vody. Do kuřecího vývaru přidáme sojovou omáčku, cukr, sůl a víno. Zálivka se rozdělí do čtyř malých kastrůlků, do každého přidáme porci špaget, houby, cibuli a pórek, kuřecí maso a vejce. Vaří se v každém kastrůlku zvlášť než se srazí bílek. Posypeme chilli. Je nutné dbát na to, aby se při přemísťování udonu na talíř vejce neporušilo.

Omáčka z čerstvých hub

Suroviny:

400 g čerstvých hub, 1 cibule, 30 g hladké mouky, 125 ml kysané smetany, sůl, pepř

Postup:
Houby očistíme, opláchneme a nakrájíme na malé kousky. Cibuli nakrájíme nadrobno a přidáme k houbám. Vše zalijeme vodou a dusíme pod pokličkou do měkka. Potom přidáme mouku, ochutíme pepřem a uvedeme do varu. Do tak připraveném omáčky vlijeme smetanu a necháme za stálého míchání si 3 minuty povařit. Podáváme s knedlíkem.

Osmažené knedlíky s houbami a vejci

Suroviny:

8 plátků houskových knedlíků, 10 hlaviček čerstvých hub, 1 velká cibule, 1 stroužek česneku, 4 vejce, 5 lžic sádla, paprika, sůl, 50 g strouhaného sýra.

Postup:
Knedlíky nakrájíme na malé kostky. Houby nakrájíme na tenké plátky, cibuli na kolečka, česnek na plátky. Vejce vidličkou našleháme v hrnečku, okořeníme paprikou a osolíme.
Na pánvi rozehřejeme sádlo a dáme do něj pokrájené knedlíky. Za stálého míchání osmahneme knedlíky do červena ze všech stran. Přidáme houby, cibuli a česnek a opékáme dál za stálého míchání. Zasypeme strouhaným sýrem, přelijeme ušlehanými vejci s kořením a za stálého míchání necháme ztuhnout.

Papriky dušené s houbami a salámem

Suroviny pro 4 – 6 osob:
8 zelených paprik, 400 g očištěných čerstvých hub (pečárky, hřiby pravé nebo tužší hřibové houby), 60 g cibule, 50 g oleje, 1dl smetany, 20 g hladké mouky, 200 g šunkového salámu a sůl.

Postup:
V kastrole na rozehřáté oleji osmažíme nadrobno nakrájenou cibuli do světle žluta, přidáme očištěné, semen zbavené a na nudličky nakrájené papriky, zakryjeme pokličkou a dusíme. Po chvíli přidáme na plátky nakrájené houby a dusíme do měkka. Nakonec směs zahustíme, moukou rozkvedlanou  ve smetaně, osolíme přidáme na kostičky nakrájený salám, povaříme a podáváme. Příloha: chléb a nebo bílé pečivo.

Pikantní chuťovky s houbami

Suroviny pro 4 osoby:
4 rohlíky, 150g krémového sýra žervé, 60g okořeněné majonézy, lžíce nastrouhaného křenu, lžíce nadrobno rozsekané šunky a nepatrně cukru, kloboučky hub naložených ve sladkokyselém nálevu.

Postup:
Z rohlíků nakrájíme na šikmo cca 1cm plátky. V misce utřeme sýr žervé, přidáme majonézu, nastrouhaný křen, šunku, cukr a lehce promícháme. Pak směs navrstvíme na plátky rohlíků a ozdobíme kloboučkem  houby.

Pikantní těstovinový salát

Suroviny:
250 g těstovinových mušlí, sůl, 2 lžíce oleje, 150 g pečeného kuřecího masa, 1 šálek sterilovaných hub, 2 sladkokyselé okurky, 1 lžíce kaparů, 2 papriky, 1 červená cibule (Carmen), 1 šálek Majolky, 2 lžíce citrónové šťávy.

Postup:
Mušle uvaříme v osolené vodě s kapkou oleje, scedíme, vložíme do mísy, zalijeme olejem, promícháme. Přidáme na plátky nakrájené houby, na kostičky nakrájené okurky, na proužky papriky a nadrobno cibuli. Majolku smícháme s kapary a citrónovou šťávou, nalijeme na salátové suroviny a promícháme.

Plněné brambory

Suroviny:

8 velkých brambor (jedna asi 150 g), 250 g hub, cibule, 2 stroužky česneku, 110 g másla, 1 žloutek, 4 lžíce polévkové lžíce smetany, 2 kávové lžíce sekané petrželky a 2 lžičky pažitky, 2 dl horkého drůbežího vývaru, 8 dvojitých alobalových plátů.

Postup:
Houby očistíme, opereme a jemně nasekáme. Přibližně dvě polévkové lžíce nadrobno nakrájené cibule zpěníme 2 až 3 minuty na mírném ohni na 30 g másla za stálého míchání. Přidáme jemně nakrájený česnek a houby, mícháme tak dlouho až houby ztratí svoji šťávu.

V hrnku rozšleháme žloutek a rozmícháme se smetanou. Rozmíchanou smetanu se žloutkem zalijeme houby a rychle promícháme, potom necháme 5 minut na středním nebo mírném ohni za stálého míchání, avšak nenecháme přejít do varu, až směs zhoustne. Sundáme z ohně, přidáme petrželku a pažitku, promícháme.

Oloupeme brambory. Omyjeme znovu po oloupání. Lžičkou na kávu je vydlabeme v podélném směru, avšak vnější část hlízy má zůstat nejméně 1cm tlustá. Vydlabané brambory naplníme houbami.

Alobal potřeme máslem a položíme na něj plněné brambory. Každý brambor polijeme 3 lžícemi vývaru a uzavřeme alobal. Pečeme asi 25 minut v předehřáté troubě na středním ohni. Plněné brambory se hodí buď jako samostatný předkrm nebo příloha k masu.

Plněné houby

Suroviny:

4 velké houby, 110 g slaniny, tymián, parmazán.

Postup:
Hlavičky větších hub oloupeme a slupky spolu s nožičkami a seříznutými sporami ze spodu kloboučku nadrobno nasekáme a se slaninou a tymiánem na oleji usmažíme na mírném ohni do měkka. Houbovou směs pak naneseme na seříznuté kloboučky, zabalíme do alobalu a opečeme na rožni nebo v troubě.

Polévka kulajda s vejci

Suroviny pro 6 osob:

1,5 l vývaru nebo vody, 300 g čerstvých světlejších hub, 4 větší brambory, 1 menší cibule, trocha kmínu, 1/4 l kysané smetany, 30 g hladké mouky, kopr, sůl a 6 vajec

Postup:

Očištěné houby nakrájíme na plátky, dáme do hrnce, přidáme oloupané, omyté a na kostičky nakrájené brambory, nadrobno nakrájenou cibuli, zalijeme vodou nebo vývarem, přidáme kmín a do měkka uvaříme. K měkkým bramborám přilijeme smetanu se zakvedlanou moukou a povaříme. Nakonec přidáme do polévky jemně nasekaný kopr. Do každé porce polévky dáme jedno nahniličku uvařené, oloupané vejce.

Polévka z kysaného mléka s vejci

Suroviny:

4 velké brambory, sůl, kmín, hrst sušených drcených hub, 3/4 l vody, 1/2 l kysaného mléka, 3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce másla, 1 cibule, 4 vejce, 4 lžíce nakládaných hub, ocet.

Postup:
Brambory nakrájíme na kostičky a dáme vařit se solí a kmínem. Předem rozdrcené houby namočené dusíme. Na másle osmahneme cibuli. Vaříme do měkka, pak zalijeme studenou vodou a mlékem s rozšlehanou moukou. Mléko se nám nesmí srazit. Vaříme asi 10 minut a přidáme brambory.
Vejce postupně rozklepáváme na naběračku a vkládáme do vařící vody se solí a octem. Vaříme 4 minuty.Potom je každému vložíme na talíř, přidáme nakládané houby a zalijeme hotovou uvařenou polévkou. Je to výtečná polévka, která se dá podávat i jako hlavní jídlo.

Rybí filé s houbami

Suroviny:

Rybí filé nebo kousky aljašské tresky 600 g, sušené houby 150 g, vejce 2 ks, mouka hladká 50 g, sojová omáčka 2 – 3 lžíce, sůl, růžičková kapusta 100 g, máslo 80 g.

Postup:
Rybí filé nakrájíme na kousky, osolíme a obalíme v mouce. Pak ušleháme vejce se sojovou omáčkou a v této směsi pak filé namáčíme a ihned opékáme v rozpáleném tuku. Opečené filé klademe na talíř, mírně podlijeme výpekem a posypeme směsí růžičkové kapusty s houbami, kterou jsme předtím osmahli na másle. Podáváme s vařenými brambory sypanými zelenou petrželí. Místo růžičkové kapusty je možno použít pórek krájený na hrubší kolečka.

Smažené žampiony ve vinném těstíčku

Suroviny:

Čerstvé nebo sterilované celé žampiony, 125 ml mléka, 2 vejce, 2 lžíce bílého vína, 2 – 3 lžíce polohrubé mouky, sůl, olej, tatarská omáčka.

Postup:
Menší žampiony ponecháme celé, větší nakrájíme na čtvrtky nebo na silnější plátky (sterilované necháme okapat a osušíme), obalíme ve vinném těstíčku a smažíme ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje dozlatova.

Těstíčko:
V misce dobře promícháme rozšlehaná vejce s mlékem a vínem s polohrubou moukou a dochutíme solí. Podáváme s tatarskou omáčkou, do které ještě můžeme podle chuti přidat lžičku sušeného estragonu nebo i lžíci kečupu.

Přílohy:

Smažené brambory na různý způsob – hranolky, opečené brambory, americké brambory, ale i brambory vařené sypané petrželkou.
Poznámka:

Pokud touto dobou máme ještě jiné čerstvé houby vhodné ke smažení, použijeme samozřejmě je. Můžeme zkusit podávat i s banánovou tatarkou…
Banánová omáčka:

1 zralý banán, lžička kari koření, lžíce worcesteru, lžička cukru moučka, 10 dag majolky nebo tatarky. Banán rozmačkáme vidličkou na kaši a utřeme s kari kořením, cukrem a worcesterem a rozmícháme s majolkou nebo tatarskou omáčkou.

Sojová kaše s čerstvými houbami

Suroviny:

30 dag vařených a propasírovaných soj. bobů, 4 cibule nasekané jemně, 10 dag čerstvých jemně sekaných hub, 4 dag papriky nakrájené na drobné kostičky, (čerstvé nebo nakládané), 1 vejce, kmín, sůl, paprika, olej.

Postup:
Osmažíme najemno nasekanou cibuli, přidáme houby a podusíme.Přidáme vejce,sůl, kmín a trochu papriky a mícháme tak dlouho, až vajíčko ztuhne. Nakonec přidáme boby a prohřejeme.
Doporučení:
Teplé je to dobré s bramborovou kaší a zeleninovým salátem, studené se dá použít jako pomazánka.

Talava kebáb (sojové maso v těstíčku na jehle)

Suroviny:

sojové maso 1 balení plátků + koření a přísady, 4 velké cibule, 1/2 kg větších hub (žampióny), 3 žloutky, trochu papriky a hladké mouky, tuk na smažení.
Těstíčko:

130 g hladké mouky, 1 žloutek, 3 lžíce husté smetany, mléko,

Postup:
Nejdříve popíši přípravu sojového masa:
Do cca 2 l studené vody vsypeme 1 až 2 pytlíky sojových plátků (stejný postup platí i pro nudličky či kuřecí plátky), přidáme 2 kostky zeleninového vývaru, sojovou omáčku, maggi a případně i nějakou ostřejší pochutinu. To vše uvedeme do varu a necháme cca 15 min.projít varem. Pak maso vyklopíme do cedníku a necháme okapat. Nic z něj nevytlačujeme!
Takto připravené sojové maso používám do všech svých receptů ;o)

Z mouky, žloutku a mléka připravíme těstíčko, necháme cca 15 min. odležet a pak řádně prohněteme s trochou mouky a hustou smetanou.Tence je vyválíme a vychladíme. Maso nakrájíme na menší kousky a obalíme v červené paprice. Houby nakrájíme na plátky, cibuli překrojíme na poloviny a naloupeme po vrstvách. Na jehly navlékáme střídavě maso, cibuli a houbu, maso, cib…..atd. pak výsledek zabalíme do již připraveného těstíčka, lehce poprášíme moukou a potřeme rozšlehaným žloutkem. Osmažíme v nadbytku oleje do křuplava a zlatohněda. Necháme okapat a podáváme.
Poznámka:

Pro zapřisáhlé odpůrce sojového masa – lze použít i vepřové nebo skopové. To pak stačí trošku povařit a zbytek je pak již stejný.

Těstoviny s houbami shii – take

1 porce obsahuje 513 kcal

11 g tuku
Suroviny na 4 porce:
200 g hub shii – take, 800 g paprik, 400 g těstovin – třeba mašliček, sůl, 2 lžíce oleje, pepř, 1 svazek bazalky, 20 g parmazánu

Postup:
Houby shii – take otřeme utěrkou, větší kusy rozpůlíme. Papriky omyjeme. očistíme, rozpůlíme, odstraníme semínka a bílé přepážky a papriky nakrájíme na kostičky. Těstoviny nasypeme do vařící vody a vaříme asi 10 minut. Olej rozehřejeme ve velkém hrnci. Kostičky papriky v něm asi 5 minut dusíme. Přidáme houby a chvilku dusíme. okořeníme solí a pepřem. Bazalku omyjeme, osušíme, lístky nahrubo nasekáme, přidáme do směsi a krátce dusíme. Parmazán nastrouháme. Těstoviny slijeme a smícháme se směsí paprik a hub. Podáváme posypané parmazánem.
Doba přípravy: asi 30 minut.

Valašské vepřové maso na houbách

Suroviny:

400 g vepřového masa z kýty, sůl, mletý pepř, 40 g sádla, 150 g čerstvých hub, 20 g hladké mouky, 1 lžička másla, ocet, cukr, 2 dl kyselé smetany, kopr.

Příprava:
Maso nakrájíme na tenké plátky, které zlehka naklepeme, osolíme, opepříme a z obou stran opečeme v rozpáleném sádle do měkka. Přidáme očištěné houby nakrájené na plátky, podlijeme a udusíme do měkka. Nakonec šťávu zahustíme moukou a dochutíme máslem, octem cukrem, kyselou smetanou a nadrobno posekaným koprem.

Zapékaný květák s masem a houbami

Suroviny:

2 květáky, 1 cibule, 50 g másla, 25 g kuřecího masa, 100 g hub, 1 lžíce hladké mouky, 1 žloutek, 40 g strouhaného sýra.

Postup:
Květáky uvaříme v osolené vodě do poloměkka. Na pánvi podusíme nakrájené kuřecí maso a pokrájené houby. Na másle osmahneme cibuli, zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a povaříme na krémovou omáčku. Zapékací misku vymažeme tukem, vložíme nasekaný květák, posypeme dušenými houbami a masem, znovu vrstvu květáku, podlijeme zbytkem omáčky a navrch strouhaný sýr. Zapečeme v troubě.

Zdroj: přišlo emailem