Nedostatečný pitný režim je velmi častým problémem, který začíná už u dětí ve škole. Pokud se od dětství neučíme přijímat dostatek tekutin, můžeme na to v dospělosti doplatit. Časté bývají problémy s pletí, ale někdy to může dojít až k potížím s ledvinami.

Lidské tělo je tvořeno vodou asi ze 60–70 % a kromě toho se v těle účastní řady důležitých úkolů. Voda je důležitá pro správné trávení a vstřebávání živin do buněk a v neposlední řadě pomáhá také vylučování nepotřebných látek a škodlivin.

Voda také pomáhá regulovat tělesnou teplotu, zajišťuje mazivo v kloubech a pomáhá udržovat tonus ve svalech. Zjednodušeně řečeno, vodu potřebuje každá buňka, tkáň i orgán.

Hodně lidí říká, že pije dost jenomže, když se zeptáte na to, co pijí, většinou to jsou sladké limonády, káva a džusy. Čistou vodu většinou nepijí vůbec, a to je právě ten problém. Aby naše tělo správně fungovalo, potřebujeme právě čistou vodu. Když se zamyslíte nad tím, kolik vody denně vypijete, nejspíš budete souhlasit, že i vy potřebujete její spotřebu trochu zvýšit.

Jak se tedy postarat o to, abyste vypili dostatek čisté vody, každý den?

  1. Hlídejte si množství vody

Nalijte si vodu do džbánku a postavte si ho na pracovní stůl. Budete mít ho stále na očích a uvidíte množství vody, kterou plánujete vypít a uvidíte i svůj pokrok v průběhu dne. Navíc džbánek bude fungovat jako připomínka, že se máte napít.

  1. Chlaďte vodu

Studená voda se zdá být více osvěžující než voda s pokojovou teplotou. Zkuste dát sklenku nebo láhev vody do mrazničky a vezměte ji s sebou. Voda zůstane několik hodin studená, bude vám více chutnat a motivovat vás k častějšímu pití. Tento tip je účinný spíše v letních měsících. V zimě naopak vezměte spíše termosku s bylinkovým čajem. Studené nápoje v zimě opravdu nejsou nejvhodnější.

  1. Napijte se po probuzení

Ranní žízeň je způsobena tím, že jsme po ránu dehydrovaní. Postavte si večer k posteli sklenici vody a po probuzení ji vypijte. Nastartujete tak v těle veškeré procesy a bude se vám i lépe vstávat.

  1. Pořiďte si brčko

Zkuste pít brčkem. Není zcela jasné proč, ale mnoho lidí říká, že brčkem vypije více vody, než bez něj. Možná je to tím, že je to prostě větší zábava.

  1. Ochuťte si vodu

Vyzkoušejte přidat do vody ovoce, koření nebo bylinky. Plátek čerstvého citronu nebo limetky, okurka, čerstvá máta nebo plátek čerstvého zázvoru udělají doslova divy. Voda bude svěží, bude mít skvělou chuť a vy jí vypijete mnohem víc. Pokud se chystáte do posilovny nebo na běh klidně si do vody přidejte i nějaký přípravek, který obsahuje vitamíny a minerály, které samotná voda nemá. Vaše tělo pak bude lépe pracovat.

  1. Pijte při jídle

Začněte jídlo sklenicí vody. Nejen, že vypijete denně více vody, ale i trochu potlačíte chuť k jídlu. Což se hodí i při hubnutí.

  1. Udržujte si přehled

Stejně jako sledování vašeho příjmu kalorií, sledování toho, kolik vody pijete, může hodně pomoci. Už jsme vzpomínali džbánek na stole, ale pokud takovou možnost nemáte, využijte moderní technologie. Existují aplikace do telefonu, které vám mohou posílat připomínky k pití a sledovat váš pokrok.