Diabetes neboli cukrovka je metabolické onemocnění, které je spojeno s celou řadou omezení týkající se potravin. V tomto článku se podíváme na některé potraviny a přírodní léky na cukrovku, které vám můžou při boji s tímto onemocněním pomoci.
Aloe vera
Aloe vera je pichlavý sukulent, jehož výtažky se v přírodní medicíně používají již tisíce let, protože mají léčivé, hojivé a zklidňující účinky. Z výtažků Aloe vera se vyrábí krémy, masti, šampóny, ale také různé tablety, kapsle, zubní pasty nebo ústní vody.
Vliv aloe vera na cukrovku
Výzkum prokázal, že tekutý výtažek z aloe vera přispívá ke snižování hladiny glukózy v krvi (takzvané glykémie), a proto je vhodný jako doplněk při léčbě cukrovky. Aloe vera současně přispívá ke snížení hladiny lipidů (tuků) v krvi, což může rovněž nepřímo pomoci pacientům s cukrovkou, protože u některých pacientů trpících diabetem 2. typu je hladina lipidů v krvi zvýšená. Aloe vera se také uplatňuje při léčbě otoků a současně urychluje hojení ran.
Protože vředy a rány na nohách (tzv. syndrom diabetické nody) jsou častou komplikací cukrovky, lze Aloe vera využít i jako doplňkovou přírodní léčbu na komplikace diabetes. Pozitivní účinky aloe vera na diabetes jsou způsobeny zejména obsahem účinných látek, jako jsou lektiny (proteiny, které na sebe umí navázat cukry), polysacharidy (acemannan), které stimulují činnost imunitního systému a antrachinony.
Bobkový list
Lidé, kteří trpí diabetem druhého typu, mají problém s metabolismem glukózy a se správným fungováním inzulinu. Klinické studie z poslední doby ukazují, že bobkový list významně zlepšuje fungování inzulinu u diabetiků.
Jak působí bobkový list na cukrovku?
Bobkový list přispívá nejen k regulaci hladiny glukózy, ale současně pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, čímž zlepšuje fungování srdce a jater (orgán, odpovědný za štěpení glukózy). Výsledky nedávné klinické studie prokázaly, že užívání 1 – 2 gramů bobkových lístků denně po dobu alespoň 1 měsíce, vedlo ke snížení hladiny glukózy v krvi o 21 – 26%.
Současně došlo ke snížení LDL cholesterolu (takzvaný zlý cholesterol) v krvi o 32 – 40% a o navýšení hladiny HDL cholesterolu v krvi (hodný cholesterol) o 21%.
Zázvor
Zázvor pomáhá regulovat hladinu glukózy v krvi, podporuje sekreci inzulínu a působí také jako ochrana před šedým zákalem, což je častá komplikace u pacientů s diabetem. Zázvor je kořenová zelenina, která se v asijské kuchyni a medicíně používá tisíce let. Používá se jako přírodní prostředek k léčbě různých stavů, včetně nevolnosti a nechutenství a také jako přísada do mýdel a kosmetických přípravků. Zázvor lze užívat v syrovém stavu, usušený jako prášek nebo také v tekutém stavu ve formě nápojů a olejů.
Jak působí zázvor na cukrovku?
V srpnu 2012 zveřejnil časopis Planta Medica, zabývající se přírodní medicínou, studii, která prokázala, že zázvor má pozitivní vliv na kontrolu glykémie u pacientů s diabetem 2. typu. Specialisté z univerzity v australském Sydney zjistili, že díky vysokému obsahu látky Gingerol (hlavní účinná látka zázvoru), podporuje zázvor vstup glukózy do svalových buněk bez spotřeby inzulínu, a tím pomáhá snižovat vysokou hladinu glukózy v krvi u diabetiků.
V prosinci 2009 vyšel v časopise European Journal of Pharmacology článek, ve kterém farmakologové popsali, že spissum extrakt a mastný extrakt ze zázvoru obsahují látky, které se vážou na serotoninové receptory a dokážou zvrátit jejich působení na sekreci inzulínu.
Protože serotoninové receptory snižují sekreci inzulínu, zázvorové extrakty tyto receptory blokují a sekreci inzulínu tak zvyšují. Klinické studie prokázaly, že tyto extrakty snížily hladinu glukózy v krvi u pacientů o až 35% a současně zvýšily plazmatickou koncentraci inzulínu o až 10%.
V srpnu 2010 vyšla v časopise Molecular Vision studie, která potvrzuje, že užívání zázvoru v malé dávce denně zpomaluje progresi šedého zákalu, což je jedna z častých komplikací u pacientů dlouhodobě trpících diabetes mellitus. K zázvoru a jeho vlivu na cukrovku je také důležité poznamenat, že samotný zázvor patří mezi potraviny s velmi nízkým glykemickým indexem. To znamená, že nevytváří v těle rychlý nárůst hladiny glukózy, tak jako potraviny s vysokým glykemickým indexem.
Fazole
Fazole jsou obecně zdraví prospěšnou potravinou a klinické studie prokázaly, že mají i pozitivní vliv na cukrovku. Pacienti, kteří užívali 1 šálek fazolí denně po dobu 3 měsíců, měli nižší tlak a nižší hladinu glukózy v krvi než pacienti, kteří fazole nejedli.
Jak působí fazole na cukrovku?
Fazole jsou opět potravinou s nízkým glykemickým indexem. To znamená, že nezpůsobují v těle rychlý nárůst hladiny glukózy, který vede k rychlému odbourání glukózy a k hypoglykémii (snížení hladiny glukózy v krvi pod normální hodnotu). Takové skoky jsou u diabetiků velmi nebezpečné.
Proto se diabetici musí vyvarovat potravin s vysokým glykemickým indexem – sladkostí s obsahem třtinového cukru, apod. a musí se snažit v maximální míře jíst pouze potraviny s nízkým glykemickým indexem (jako jsou například rýže nebo právě fazole). Navíc fazole díky obsahu vlákniny pozitivně působí na zdraví střevní sliznice a snižují krevní tlak.
Zelí
Zelí na cukrovku působí prostřednictvím antioxidačních účinků. Obsahuje totiž řadu důležitých látek, které tělu pomáhají s diabetem bojovat a které by cukrovkáři měli užívat ve zvýšení míře. Jedná se zejména o vitamíny K a C, ale také o mangan, vlákninu a vitamín B6. Zároveň zelí obsahuje velmi malé množství cukru a jde opět o potravinu s nízkým glykemickým indexem, kterou diabetici mohou užívat jak v syrovém stavu, tak ve vařené formě.
Skořice
O působení skořice na cukrovku se v poslední době dozvídáme z řady klinických studií. Jejich výsledky ukazují, že skořice přispívá ke snížení hladiny glukózy v krvi. V jedné z klinických studií, jejíž výsledky byly zveřejněny v roce 2012, se prokázalo, že pacienti, kteří užíváali po dobu 90 dní 2x denně 500 mg kapsli skořice, měli lepší hodnoty hemoglobinu A1C v krvi.
Podle hemoglobinu A1C v krvi se určuje průměrná glykémie za poslední dva až tři měsíce (proto diabetik lékaře neoblafne, protože z této hodnoty lze vyčíst až tři měsíce zpětně, zda pacient dodržoval diabetickou dietu či nikoli).
Čaje na cukrovku
Čaj je nejen velmi oblíbeným nápojem v řadě zemí (Česko nevyjímaje), ale je i nápojem velmi zdravým. Jeho pozitivní účinky na cukrovku spočívají zejména ve zlepšení citlivosti organismu na inzulín. Současně čaj přispívá k udržování krevního tlaku ve zdravém rozmezí, snižuje riziko vzniku krevních sraženin, rakoviny a také riziko vzniku diabetes mellitus 2. typu.
Jak zelený, tak černý čaj i čaj oolong mají pozitivní vliv na zvyšování citlivosti organismu na hormon inzulín, protože obsahují polyfenoly, které zvyšují aktivitu inzulinu. Navíc jsou polyfenoly známé svými antioxidačními účinky, což přispívá i ke snížení rizika vzniku cukrovky 2. typu. U čaje je nicméně potřeba si zapamatovat jednu důležitou zásadu. Pokud je chcete využívat jako pomocnou léčbu na cukrovku, nedávejte si do nich ani mléko ani cukr.
Brokolice
Účinky brokolice na cukrovku jsou velmi zajímavé. Britská televizní stanice BBC News nedávno vysílala reportáž, ve které odborníci tvrdí, že pravidelné požívání brokolice může zvrátit poškození, které cukrovka způsobí vašemu srdci a cévám. Je tomu tak díky látce sulforafan, která podporuje produkci enzymů, chránících krevní cévy a srdce před poškozením volnými radikály a dalšími škodlivými látkami.
Ve výše uvedeném článku jsme se podívali na některé potraviny a nápoje, které mohou pomáhat v léčbě cukrovky. Důležité je, abyste si z tohoto článku odnesli to, že léčba cukrovky patří do rukou lékaře a všechny shora uvedené potraviny a nápoje lze využít jako vhodný doplněk k léčbě naordinované vaším lékařem. Jako diabetik se musíte smířit s tím, že až do konce života si budete muset hlídat, co jíte a co pijete.
Autor: |
|
Vzdělání: |
Student všeobecného lékařství na 3.LF UK Praha |