V dnešním době se všichni bojíme chemie a fatálních následků, které má na naše zdraví. Obracíme se k přírodě a a nebojíme se něco vyrobit sami, abychom měli jistotu, že víme, co do přípravku dáváme.

Tady jsem nahledala několik vynikajích typů na to, jak pomoci svojí kráse a nebát se zrádné chemie. Iva

Přípravek proti pihám

Vymačkáme stavu z ještě nezralých plodů černého rybízu, přidáme trochu bílého jogurtu a vymícháme řídkou kasičku. Potřeme pihy i okolí, necháme zaschnout a několik hodin působit. Potom obličej o-myjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Další recept

Nastrouháme čerstvý kořen křenu, zalijeme jablečným nebo vinným octem, necháme 24 hodin macerovat a vzniklým roztokem opakovaně pihy potíráme.

Další recept

V sezoně potíráme pihy čerstvou šťávou z břečťanu.

Bezová pleťová maska

Vrcholky květů bezu zalijeme tak malým množstvím vroucí vody, aby po rozmíchání vznikla řídká kasička. Zabalíme do gázy nebo jemného plátna a přiložíme na očištěný obličej na 20-30 minut. Potom obličej omyjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Heřmánková pleťová voda

Dvě lžíce květu heřmánku krátce povaříme ve 1/4 1 vody, necháme vyluhovat 15 minut. Scedíme, přidáme šťávu z 1/2 citronu a 1/2 dl růžové vody. Uložíme do tmavé láhve na tmavém místě. Po očištění pokožky pravidelně potíráme tamponem obličej a krk.

Chmelová pleťová voda

Tři lžíce chmelových šišek krátce povaříme ve 2 dl vody. Necháme 15 minut vyluhovat a scedíme. Přidáme po 1/2 dl růžové vody a bílého destilátu. Dáme do láhve a uložíme na tmavé místo. Touto vodou opakovaně potíráme obličej a krk.

Petrželová pleťová voda

Nadrobno nasekanou čerstvou petrželovou nať zalijeme vodkou, aby byla dobře ponořená. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Jemně scedíme a používáme na omývání mastné pokožky a různých nečistot obličeje.

Jahodové mléko na krásu

Podle tohoto receptu francouzského bylinkáře Mesegeho vymačkáme šťávu z čerstvých jahod a smícháme s troškou mléka nebo bílého jogurtu. Opakovaně potíráme obličej zbavený kosmetických přípravků, nejlépe po napaření, a necháme dlouho působit. Potom obličej omyjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Kosmetické naparování obličeje

K tomuto účel připravíme směs stejných dílu kvótu měsíčku, heřmánku, lupínků růže a natě levandule. Deset lžic směsi dáme do 2-3 1 vody, uvedeme do varu a necháme přikryté 10 minut vyluhovat. Ohřejeme na teplotu blízkou bodu varu a pod ručníkem naparujeme obličej 10-15 minut. Po ukončení setrváme alespoň hodinu v teplo a klidu, až pak obličej obvyklým způsobem ošetříme. Naparování prospívá také dýchacím orgánům.

Liliová voda na udržení mladistvé pleti

Květy lilie bílé mírně namačkáme do vhodné láhve a zalijeme silným lihem. Necháme 2-3 týdny na slunném místě macerovat. Scedíme a vymačkáme. Na ošetřování pleti přidáme ke lžíci extraktu 4 lžíce vody. Pro suchou pleť stejným způsobem připravíme liliový olej. Líh nahradíme teplým panenským, slunečnicovým nebo olivovým olejem.

Heřmánkové čisticí mléko

Do 1 1/2 dl plnotučného mléka dáme 2 lžíce květů heřmánku. Ohříváme ve vodní lázni 30 minut, mléko nesmí vřít, ani se na něm nesmí vytvořit škraloup. Necháme 2 hodiny vyluhovat a scedíme. Uchováváme v chladničce, vydrží několik dní.

Růžový obklad protivráskám

Čerstvé okvětní lístky růže rozložíme v tenké vrstvě na gázu nebo tenkou látku, složíme a dobře pokapeme vroucí vodou. Má-li příjemnou teplotu, přiložíme na 15 až 20 minut na obličej. Po ukončení obkladu ošetříme pokožku růžovým olejem.

Ořechová voda na hnědnutí pleti

Do 1 dl vodky dáme 1 lžíci nadrobno nasekaného ořechového oplodí a necháme 24 hodin macerovat. Při opalování rovnoměrně potíráme pokožku celého těla.

Sprej na obličej

Do rozprašovače dáme 1 dl růžové vody a 10 kapek levandulového oleje. Dobře protřeseme a podle potřeby nasprejujeme tímto uklidňujícím aromaterapeutickým prostředkem obličej, zvláště při návalech parna.

Mast na popraskané ruce

Smícháme stejné množství medu a olivového oleje. Po umytí rukou tento přípravek energicky vtíráme do pokožky, na noc je praktické ruce ovázat nebo použít rukavice. Před ošetřením potíráme ruce citrónovou šťávou.

Hnisavé nehtové lůžko

Postižené prsty vícekrát denně koupeme asi 1/2 hodiny v horkém silném odvaru ze 4 lžic květu heřmánku, krátce povařeného v 1/2 1 vody. Potom bolavé místo ošetříme měsíčkovou mastí.

Další recept

Ke koupeli prstů použijeme 1/2 1 mléka, v němž krátce povaříme paličku prolisovaného česneku.

Bylinková koupel rukou

Smícháme stejné díly květu měsíčku, heřmánku a natě levandule. Pět lžic směsi krátce povaříme v 1/2 1 vody a necháme 10 minut přikryté vyluhovat. V teplé lázni máčíme ruce 10-15 minut. Potom je ošetříme měsíčkovým nebo jiným bylinkovým olejem. Koupel používáme k čištění a zjemnění pokožky rukou a před manikúrou.

Olej z aloe

Čtyři lžíce nasekaných listů aloe dáme do mixéru, přilijeme po 1 dl panenského a levandulového oleje a 1 lžičku celaskonového prásku. Dobře rozmixujeme a uložíme do tmavé skleničky. Olej používáme na drobná poranění, popáleniny a na suchou pokožku rukou.

Bylinkový dětský pudr

Smícháme stejné díly sušených květů měsíčku, levandule a lupínků růže. Pomeleme je na kávovém mlýnku nájemný prášek. Při každé výměně plínek napudrujeme pokožku dítěte k uklidnění jejího podráždění.

Zapařeniny batolat

Ze sušenýchlupínků růže připravíme jemný prášek a zasypáváme jím postižená místa.

Omrzliny

Postižené místo opakovaně koupeme v silném vlažném odvaru z kořene puškvorce. Po koupeli ho potřeme mastí ze jmelí.

 

Iva Hédlová podle : Doinýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny