TAK  SI  DODEJTE  VITALITU  A  LEPŠÍ  KONDICI….

 

Chvála zeleného čaje
Tento čaj se pije jako povzbuzující prostředek, méně už je známo, že je to výborný lék, mimořádně vhodný právě pro starší lidi. Šálek zeleného čaje s citronem a troškou přírodního cukru si začněme dávat místo kávy a považujme ho za každodenní nápoj.

Geriatrický čaj
K jeho přípravě použijeme stejné díly natě yzopu, úročníku a světlíku. Čaj ochutíme medem a citronem. Pijeme pravidelně jako lahodný čaj.

Geriatrické tonikum
Smícháme stejné díly natě úročníku, rozmarýnu a máty. Dáme do 1/4 objemu lahve a doplníme brandy. Necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme a silně osladíme medem. Užíváme l-2krát denně po stopce jako aperitiv.

Yzopový sirup
Pět lžic nasekané natě yzopu a 2 lžíce mletého semene fenyklu dáme do 1/2 1 vody, uvedeme do varu a necháme přikryté vychladnout. Scedíme, přidáme 1/4 kg medu, mírně ohřejeme a promícháme. Podáváme pětkrát denně po lžíci po jídle, při kašli a na celkové posílení organismu. Užíváme jen několik dní a dávky nepřekračujeme.

Čaj na zvýšení vitality
Ke dvěma dílům roztlučeného kořene libečku přidáme po jednom dílu natě yzopu, rozmarýnu a vachty. Dvě lžíce směsi dáme do 1/2 1 vody, pomalu ohříváme až k bodu varu a necháme přikryté vyluhovat. Scedíme, přidáme podle chuti med, citron a 1 dl červeného vína. Pijeme 2-3krát denně i delší dobu.

Americký recept proti tělesné slabosti
Smícháme stejné díly semene pískavice a lnu. Jednu lžíci směsi dáme do 1/4 1 vody, pomalu ohříváme k bodu varu a přikryté necháme vychladnout. Pijeme studený odvar dvakrát denně po 1/2 množství.

Posilující bylinková koupel
K její přípravě použijeme směs stejných dílů natě máty, rozmarýnu, levandule, yzopu a přesličky. Deset lžic této směsi dáme do tenké punčochy nebo sáčku z jemné látky a zavěsíme do proudu tekoucí vody. Po napuštění vany necháme ve vodě. Koupel osvěžuje, posiluje a pomáhá při různých onemocněních.

Víno pro seniory
Smícháme stejné díly čerstvé nebo sušené natě yzopu, rozmarýnu a květu hlohu. Bylinami naplníme sklenici asi do 1/3 objemu. Přidáme úměrně k množství trochu sušených rozinek, několik hřebíčků a kousek celé skořice. Doplníme červeným vínem a necháme 2-3 týdny macerovat, občas protřeseme. Scedíme, dochutíme medem a pijeme po stopce 2-3krát denně jako posilující prostředek.

Dionýz Dugas: 500 nejlepších receptů lidové medicíny

 

Zdroj: www.zdravi4u.cz

 

Komentáře