Stačí jedna cigareta denně U rakoviny platí – vyšší mn. vykouřených cigaret=vyšší pravděpodobnost získání. U cév tomu tak není. Zde platí: i jedna cigareta denně stačí, aby se cévy (především tepny) poškodily. Proto jsou pasivní kuřáci více poškozováni cévním poškozením než nádory.
Evidentní poškození cév vyplývá z toho, že kuřáci mají :
Jak naše srdce trpí kouřením
Naše srdce trpí ischémií. Proč? Kouření způsobuje vazokonstrikci (stažení cév, které přivádí okysličenou krev k srdci). Nyní ještě pomyslemena to, že se v kouři vyskytuje CO (oxid uhelnatý), které se mnohem lépe váže na Hb než O2 (kyslík) a tím vzniká „dusící se srdce“. Vazokonstrikce způsobí zvýšení krevního tlaku a tím i zvýšení odporu, který MUSÍ srdce překonat. U dlouhodobých kuřáků máme navíc aterosklerózu. Srdce se tedy více namáhá a je celkově méně zásobené okysličenou krví.
Příklad: Stav, kdy je někdo dlouhodobý kuřák, dokuřuje právě druhou cigaretu, má věk kolem 50 let a více a běží kilometr, protože něco nestíhá (např. mu pojede vlak a on musí utíkat,protože nejedou tramvaje) může být tedy velmi rizikový pro vznik akutního infarktu myokardu nebo dokonce až s fatálními následky. Vůbec nejhůře by na tom byli kuřáci diabetici. U těch je riziko fatálního ukončení značně pravděpodobné (ti mají totiž víceméně pravidelně hypertenzi a aterosklerózu – závisí také na typu diabetu – I. typ horší a na tom, jak dlouho diabetes trvá).
PŘEVZATO Z : www.kurakovaplice.cz