Lidský spánek je v podstatě velmi citlivá záležitost. Ovlivňuje jej hluk, teplota v místnosti i její zatemnění. Na našem spánku se však projevuje i naše psychické rozpoložení. Často nám nedají spát starosti a různé bolesti. Stejně jako nevyhovující matrace, ať již příliš měkká, příliš tvrdá, proleželá, s vyčnívajícími pružinami a podobně. Svou roli však hraje i ložní povlečení.

Při výběru ložního povlečení se v první řadě zaměřte na jeho materiál. Ten by samozřejmě měl být nedráždivý a celkově příjemný na dotek. A adekvátní sezoně, v níž do něj budete uléhat. Zatímco pro letní měsíce jsou ideální povlečení bavlněná, saténová, jerseyová a hedvábná, v zimě zřejmě dáte přednost flanelu, krepu či mikroplyši.

Velmi kvalitní egyptská bavlna

Jedním z vůbec nejlepších materiálů vhodných pro ložní prádlo je bezesporu egyptská bavlna. Heboučká, prodyšná a dobře odvádějící pot. Především ovšem skvěle reguluje teplotu, což oceníte jak v létě, kdy příjemně chladí, tak i v zimě, kdy zase zahřeje. Hlavní její výhodou však je, že umožňuje celou řadu úprav. Jejich výsledkem je třeba chladivý bavlněný satén, pot skvěle odvádějící jersey či velmi luxusní damašek. V podstatě jakékoliv povlečení z těchto materiálů je správnou volbou.

Povlečení podle barvy

Při výběru ložního povlečení se zřejmě zaměříte i na jeho barvu. I ta vás totiž zahřeje či naopak zchladí, byť jen podvědomě. Mezi chladivé tóny vhodné do horkých tropických nocí tak patří jemné odstíny modré, zelené a žluté. V zimě vás pak zahřeje béžová, hnědá a oranžová.

Povlečení podle vzoru

Podceňovat byste samozřejmě neměli ani vzor. Ten se vám v první řadě musí zalíbit. Moderní jsou povlečení se vzory abstraktními, květinovými i s motivy zvířat. Vaše povlečení může být poseté stovkami drobných kvítků, ale může mu dominovat i jedna velká květina. Vzory hrají důležitou roli při výběru dětského povlečení. Děti milují obrázky zvířátek i svých oblíbených dětských postaviček. Tak jim je dopřejte. Budou do nich snáze uléhat.

Standardní, nebo prodloužené?

Dalším parametrem, na nějž byste se měli zaměřit, jsou rozměry povlečení. Aneb není nic horšího, než když vám z pod deky vyčuhují chodidla, což se u vyšších jedinců může stát. V tomto případě vybírejte v segmentu prodloužené povlečení, které bývá až o dvacet centimetrů delší, než běžný standard.