Já jsem taky byl (byla) v bříšku?
Ano, moc jsme se na tebe těšili a hladili jsme tě přes bříško, tak jako teď ty hladíš miminko. Věděli jsme, že se nám narodí holčička (chlapeček), a říkali jsme ti jménem. Nebo: Nechali jsme se překvapit, jestli se nám narodí chlapeček nebo holčička, měli jsme vybraná jména pro oba.
Pokud je to možné, vezměte dítě s sebou na ultrazvukové vyšetření. Děti kolem tří let už dokážou pochopit obrázky na obrazovce.
Spinká miminko celý den?
Ne, někdy spí a jindy je vzhůru, tak jako my. Když je vzhůru, poznám to, cítím, jak se protahuje, mává ručičkami a kope nožičkami. Spí v noci, když spíme my, a často spí i přes den. I po narození bude potřebovat víc spánku než ty.
Položte ruku dítěte na svoje bříško, až ucítíte, že miminko „kope“. Počítejte ale s tím, že dvouleté nebo tříleté dítě dovede stisknout pořádnou silou.
Jak se miminko dostane z bříška?
Když vyroste a je mu vevnitř těsno, chce na svět. Maminky mají mezi nohama otvor, kterým se miminko dostane z bříška ven. Je to námaha a miminka potřebují pomoc, proto se většina miminek narodí v porodnici, kde jim na svět pomáhají doktoři a sestřičky.
Nemluvte o bolestech při porodu. Dítě by si z toho vyvodilo, že miminko maminku trápí a působí jí bolest.
Obecně platí, že je lepší nezaplétat se do obšírného vysvětlování detailů. Odmalička je ale dobré říkat dětem pravdu, samozřejmě s přihlédnutím k jejich věku a k tomu, co jsou schopny pochopit.
autor Marcela Mádrová