Obor dentální hygiena je plnohodnotnou součástí stomatologie. Čisté zuby ošetřeny rovněž v pravidelných intervalech na dentální hygieně znamenají chrup bez kazů i bez velkých investic u stomatologa, když už se pak musí dělat invazivnější či dražší zákroky. Máte problém sehnat kvalitní hygienistku či hygienika? Dentální hygiena Praha má konečně svůj portál, kde snadno najdete i toho pro sebe.

Čisté zuby jsou zuby bez kazů a zuby, které nebolí. Co to znamená pro nás?

Pečlivá domácí hygiena, tak to je dnes snad již samozřejmost pro každého a není nutné o ní znovu mluvit. Kdo pravidelně navštěvuje stomatologa, tomu již určitě byla doporučena i profesionální dentální hygiena Praha. Jenomže náš stomatolog nemusí tuto službu poskytovat, případně má dentálního hygienistu vytíženého na dlouho dopředu. Nebo nám prostě nemusí vyhovovat.

Zejména dentální hygiena je docela úzkoprofilovou službou a není snadné se někam na hygienu objednat. Projekt Dentomat.cz však provozuje skvělý portál zaměřen na téma Zubní hygiena. Díky němu teď mnohem snadněji najdeme hygienisty po celé Praze. „Zubař Praha 6“ i „dentální hygiena Praha 6“ (pozor, to není stejná služba jako hygienická stanice Praha 6) či „dentální hygiena Praha 5“, může být totiž dost z ruky pro toho, kdo hledá spíše službu „dentální hygiena Praha 4“ nebo „dentální hygiena Praha 9“.

Dentální hygiena Praha – to rozhodně není jen bělení zubů Praha

Služby dentální hygieny jsou důležitou preventivní péčí, kterou dnes dělá jen málokterý stomatolog a tato specializovaná péče patří do rukou dentálního hygienisty, či spíše dentální hygienistce, protože jde o obor, ve kterém našly uplatnění zejména ženy. V rámci návštěvy dentální hygieny je cílem odstranění zubního kamene, plaku a dalších nečistot, které se nám nedaří odstraňovat při běžném čistění.

I když si zuby čistíme velice pečlivě, používáme kvalitní zubní kartáčky, mezizubní kartáčky, dentální nitě, zubní sprchu, to vše ve spojení s dobrou zubní pastou a ústní vodou, nemusí to stačit. Příčinou může být příliš těsně sevřený chrup i nemožnost dostat se do některých míst, třeba kvůli křivě narostlému chrupu, který neprošel ortodontistickou léčbou. Profesionální dentální hygiena nám odstraní ze zubů hrubé nečistoty, tedy již zmíněný zubní kámen a plak. Současně dochází k redukci bakterií v ústní dutině, které jsou příčinou vzniku zubního kazu. Snížením rizika infekce v ústní dutině se snižuje riziko paradontózy (paradontidy). Dentální hygienista ji dokáže dokonce zastavit, a to odstraněním tzv. parodontálních chobotů.

Co parodontální choboty vlastně jsou?

Zubní plak a zubní kámen vedou ke vzniku zánětu dásně. U zubu se vytvoří tzv. parodonální chobot. Jde o kapsu, ve které se hromadí bakterie, toxiny a odumřelé buňky. Zub se začne viklat, ustupuje kost a kolem zubů je silný zánět. Na dentální hygieně se tyto choboty odstraní a mnohdy následně stomatolog rozhodně o doléčení zánětu aplikací antibiotik. To v případě vážného stavu. Dentální hygiena umí pomoci i u odhalených a bolestivých krčků, které problémy se záněty a paradontidou doprovází. Vyčištěné odhalené kořeny jsou schopny se uzdravit, lze též řešit jejich citlivost speciální impregnací.

Jaké jsou základní služby dentální hygieny?

Dentální hygiena zahrnuje celou řadu úkonů vedoucích k pečlivému čištění zubů, k odstranění problémů vedoucích k paradontóze, ale i k estetičtějšímu vzhledu zubů. S jakými pojmy se setkáme nejčastěji?

Čištění zubů Praha

Profesionální čištění zubů nás v ústní dutině zbaví až 95 % škodlivých bakterií v mezizubním prostoru, ke kterému se jinak ani pečlivým čištěním neumíme dostat. Odstraní se zubní pigment, který se nám na zubní sklovině mohl usadit třeba kvůli tomu, že pijeme čaje a kávu. Vyleští se zubní sklovina, díky čemuž jsou zuby příjemně hladké a méně se na nich usazuje zubní kámen a plak. To vše vede ke snížení kazivosti zubů a k eliminaci zánětu dásní.

Pískování zubů Praha

Výše zmíněné odstranění pigmentových skvrn se nazývá pískování zubů. Zhruba půl hodinový zákrok vrátí zubům přirozenou barvu, krásu i hladkost. Odstraní se fleky a zabarvení od kávy, čaje červeného vína, různých barviv v potravinách a dochucovadel. Abrazivní čištění je přitom velice jemné a nijak nepoškozuje zubní sklovinu. Jde o tzv. metodu Air-Flow. Zuby jsou čištěné pomocí proudu vody a jemných abrazivních částí. Tato technologie dokáže vyčistit nejen hladký povrch zubu, ale též prohlubně, rýhy a mezizubní prostor.

Bělení zubů Praha

Air-Flow metodou dochází rovněž k velmi efektivnímu bělení zubů. Metod bělení zubů však existuje více. Například chemickou cestou pomocí bělícího gelu. Dentální hygienistka vám může doporučit i bělící sadu pro domácí aplikaci. Lze tedy využívat jak bělení v ordinaci, tak domácí. Bělení v ordinaci trvá zhruba dvě hodiny. Domácí se aplikuje na noc, nebo se nosí během dne. Pro domácí bělení vám dentální hygienistka na míru tvaru vašeho chrupu zhotoví nosič, který se nasazuje s bělícím gelem na zuby.

Na dentální hygienu dvakrát v roce

Dentální hygienu by měl dospělý i dětský pacient navštěvovat 2× ročně. Dítě od chvíle, kdy má prořezaných 20 mléčných zubů, což bývá zhruba ve dvou letech. Pokud trpíte parodontem, případně máte implantáty, měla by být návštěva dentální hygieny ještě častější, celkem 3 až 4× v roce. Jestliže otěhotníte, měly by vaše kroky vést ihned na dentální hygienu. Práci dentální hygienistky rozhodně nezaměňujte s prací stomatologa. Jde sice o spolupracující, ale přesto oddělené profese. To, že chodíte pravidelně k dentistovi ještě neznamená, že byste neměli navštěvovat pravidelně dentální hygienu.

O Dentomat.cz

Dentomat.cz je projekt, který se chce stát průvodcem dentální hygienou. Už nyní nechybí informace o dentální hygieně, stejně tak jako seznam dentální hygieny v Praze a v Brně. Informace se budou dále rozšiřovat, brzy též o hodnocení jednotlivých dentálních hygieniků. Cílem je během roku zautomatizovat systém objednávání k hygienikům právě přes stránky tohoto projektu.