Grilování je jedním z nejstarších způsobů úpravy pokrmů. Stává se příležitostí pro rodinné posezení na zahradě či setkání s přáteli. Dobré pití, vonící pochoutky na grilu, příjemná a uvolněná atmosféra. Aby to však bylo bez problémů, je na místě si uvědomit některé zásady.
Ačkoliv porce kuřecích prsou připravených na grilu obsahují přibližně o polovinu nižší množství tuku než porce smaženého kuřete, neznamená to, že mluvíme o nejzdravějším způsobu úpravy jídla. Dost tomu však můžete pomoci.
Tuk odkapávající na rozžhavené uhlí způsobuje spaliny, které se teplým vzduchem přenesou zpět na potravinu a tím ji kontaminují. Volte kvalitní dřevěné uhlí, které nebezpečné zplodiny neuvolňuje. Nebo můžete tuk zachytávat na hliníkový tácek či alobal. Také olej zvolte takový, který se nepřepaluje, například řepkový. Nikdy ne máslo, přepaluje se!
Čím vyšší je obsah tuku v potravinách určených na gril, tím více produkují karcinogenů. Proto volte spíš drůbež, ryby a celkově libovější maso, tučné okraje a kůži z drůbeže odřízněte. Maso kupujte vždy čerstvé!
Maso krájejte přes vlákno, zůstane pak křehké. Před grilováním maso na pár hodin naložte do čerstvé marinády, aby se vůně a chutě lépe rozležely. Takto připravené maso údajně dokáže několikanásobně snížit tvorbu zdraví škodlivých látek. Marinádu nesolte, sůl přidejte až v závěru grilování.
Gril nejdříve rozpalte. Potraviny se na mřížku nebudou přilepovat, pokud ji za studena potřete olejem.Uhlíky musí být žhavé, nesmí ale šlehat plameny. Maso nevystavujte přímému plameni.
Potraviny nikdy nenechávejte na přímém slunci. V mezičase je uložte zpět do lednice.
Dodržování hygienických zásad ušetří spoustu následných potíží. Maso nebo uzeniny nikdy neskladujte v igelitu, ani nepřevážejte v teple – došlo by k zapaření. Lepší volbou jsou chladící tašky, případně několik vrstev papíru. Umělé střívko před grilováním odstraňte! Různé kořeněné směsi určené přímo ke grilování ušetří čas při přípravě, nezapomeňte však zkontrolovat datum spotřeby.
Mikroorganismy v mase zahubíte až tepelnou úpravou, proto nikdy nepoužívejte stejné talíře, příbory a prkénko, pokud jste na nich připravovali syrové maso. Také ruce si nezapomeňte důkladně umýt. Maso musí být dobře propečené. Můžete jej nejprve tepelně opracovat v mikrovlnné troubě a teprve pak na grilu. Chcete-li předejít nákaze bakteriemi, musí mít maso ve středu teplotu minimálně 70°C po dobu 10 minut.
Ať už dodržujete zdravé zásady grilování více či méně, pro trávicí ústrojí je to nápor vždy. Jak tedy grilovat, aby byl spokojen i žaludek?
Dejte si k masu pořádnou vitamínovou bombu v podobě čerstvého zeleninového salátu. Nikdy nejezte připálené maso. Pokud si dopřejete více přílohy, nezbude vám tolik místa na přecpávání se masem. Tučné dresinky na bázi majonézy nahraďte lehčími variantami např. s tvarohem či nízkotučným sýrem. Hořčice přidaná do marinády zmírňuje pálení žáhy a nadýmání, majoránka pomůže proti křečím a kurkuma zmírní bolesti žaludku. Pokud trpíte na pálení žáhy, nepřehánějte to s alkoholem. Abyste se ale nemuseli obávat, že vám po grilování bude špatně, dopřejte si ráno nalačno sklenku Aloe vera juice s maracujou a klidně ho nabídněte i hostům. Stačí tři polévkové lžíce trochu zředit vodou. Nejenže má zajímavou chuť, ale je bohatý na polysacharidy, draslík, fosfor, vápník, vitamín A a C. Tyto složky na sebe aktivně váží nežádoucí látky, které se hromadí ve střevech, játrech a žlučníku. Příznivě ovlivňuje funkci slinivky a střev, zvyšuje sekreci trávicích žláz, a tím dokonale harmonizuje trávení. A pokud vám není radno, pomoc najdete v tabletách na utišení žáhy, jejichž účinek není ovlivněn současnou náplní žaludku. Např. účinek Ranisanu nastupuje již během půl hodiny a trvá po dobu 10-12 hodin, takže se radovánek s přáteli vzdávat nemusíte.
Autorka: Linda Vojancová