● Kouření srdci neškodí. Není tomu tak, je nutné to znovu a znovu opakovat. Kouření je potenciálně smrtelný nepřítel srdce a tepen. Kouření urychluje stárnutí tepen a zahušťuje krev. A čím víc tepna stárne, tím je větší pravděpodobnost, že se ucpe. Kouření tedy riziko infarktu značně zvyšuje.

● Aspirin není lék na srdce. Je, ale jen pro ty, kteří mají anginu pectoris (viz str. 61), kteří měli infarkt, a obecně pro ty, u nichž je riziko infarktu velmi vysoké. Všichni tito lidé musí brát aspirin každý den. Aspirin jako lék proti shlukování krevních destiček snižuje u těchto lidí riziko, že dostanou (nebo znovu dostanou) infarkt.
A když srdeční tepny nejsou nemocné? Zatím se neví, jestli aspirin působí dobře, nebo ne. V každém případě aspirin není úplně neškodný lék. Může způsobit krvácení, leckdy i dost závažná. Zkrátka ho mají užívat jen ti, kteří ho skutečně potřebují.

● Rostlinné oleje prospívají zdraví. Není to zcela přesné. Většina rostlinných olejů je pro zdraví tepen dobrá, ale ne všechny. Například palmový olej obsahuje víc než 90 % špatných tuků („nasycených“, jak se říká v odborném jazyce), které věnčitým tepnám škodí. Příliš mnoho špatných tuků obsahuje i arašídový olej a olej kokosový. Ve výčtu složek na obalu některých potravin se obvykle dočteme o rostlinném oleji bez dalšího upřesnění. Často se však jedná o rostlinný olej, který obsahuje špatné tuky (jimiž se věnčité tepny zanášejí). K dobrým olejům patří hlavně řepkový, slunečnicový, olivový, kukuřičný a olej lisovaný z ořechů a z peciček vinné révy.

● Je lepší jíst méně tučné ryby. Není to tak, všechny ryby, netučné i tučné, jsou zdraví prospěšné. Doporučuje se jíst je několikrát týdně. Rybí tuk je „dobrý“ tuk (zvaný nenasycený). Tučné ryby jsou naopak zdraví prospěšnější, protože obsahují kvalitní nenasycené tuky, zvané omega-3, které snižují riziko infarktu. Jak to víme? Vědecké studie prokázaly, že tradiční strava Eskymáků je chrání před infarktem. Přitom jejich potrava se skládá hlavně z tučných ryb, které obsahují mnoho omega-3. Eskymáci jedí také tuleně, kteří se zase živí tučnými rybami. Je tedy třeba si zapamatovat – tučné ryby tepnám prospívají.
kázaly, že tradiční strava Eskymáků je chrání před infarktem. Přitom jejich potrava se skládá hlavně z tučných ryb, které obsahují mnoho omega-3. Eskymáci jedí také tuleně, kteří se zase živí tučnými rybami. Je tedy třeba si zapamatovat – tučné ryby tepnám prospívají.

● Nízký tlak způsobuje únavu. Není to pravda. Mnoho lidí si myslí, že za únavu může nízký tlak. Mýlí se. Když jste unavení, stává se, že vám klesne tlak, ale to vůbec nevadí. Máte-li nízký tlak, například 100/60, tím lépe. Vlastně čím máte nižší tlak, tím lépe se tepnám daří a budete žít déle, aniž by vás postihly potíže se srdcem. Nízký tlak je typický pro člověka, který se dožije stovky! Zato vysokým tlakem se tepny i srdce rychleji opotřebovávají. Nad 140/90 se už jedná o vysoký tlak (například 160/100 je opravdu vysoký tlak), a tak se musíte obrátit na lékaře o radu, jak ho snížit.

● Nedá se umřít strachy. Strachy se opravdu umřít dá. Obrovský strach, jinak řečeno velký stres, může vyvolat infarkt a lze na něj zemřít. Uvedeme si dva příklady. V roce 1998 při mistrovství světa ve fotbalu se v Anglii zvýšil počet infarktů o 25 % po dobu tří dnů, když Anglie prohrála s Argentinou na penalty. Při zemětřesení roku 1994 došlo v Los Angeles ke čtyřnásobnému množství smrtelných infarktů. Některé z těchto obětí infarktu tedy skutečně zemřely strachy.

● Po infarktu je lépe se vyhnout pohlavnímu styku. Tato obecně vžitá představa je mylná. Pohlavní styk obvykle nepředstavuje po infarktu nebezpečí. Sexuálním hrátkám se lze oddávat už dva tři týdny po infarktu. Odborníci tvrdí, že pohlavní styk v obvyklých podmínkách představuje jen mírnou námahu. Námaha při milování je asi stejná, jako když vyjdete pěšky do druhého nebo třetího patra.


Z knihy: Srdeční infarkt
   Autor: Danchin, Cuzin

Sdílet
Předchozí článekRecepty ze soji
Další článekThajská masáž