Imunita

Při suchém kašli

Asi 20 dkg fíků zalít půl litrem mléka, vařit asi půl hodiny na mírném ohni. Je tam hodně kália. Po půl sklenici 1x denně před jídlem brát asi týden.

Posílení imunity

Rozdrtit česnek, kravské máslo, promícháme. Aby to z nás nepáchlo, přidáme petrželovou nať. Mazat na chleba. Rozehřívá to organismus a posiluje imunitu.

Studená voda jako lék

Lékařka homeopatka trpící nemocnými ledvinami a tvorbou kamenů v ledvinách se polévá studenou vodou. Popisuje příběh Kneipa, který onemocněl zánětem plic a zkusil se ponořit v zimě do díry v ledu. Horečka klesla, začal kašlat a uzdravil se. Tak začala jeho práce s vodou. Není-li odvaha polévat se venku studenou vodou každé ráno, je dobré polévat si nohy studenou vodou ráno a večer.

Rýma, ucpaný nos

Sklenice kaliny nebo jahod, rozdrtíme je a šťávu kapeme do nosu při ucpaném nose. Dobře to upravuje stav sliznice. Při kapání do nosu dát hlavu na stranu, potom na druhou stranu.

Čaj proti nachlazení

Šípky, sušený černý rybíz, obojího 1 pl, máta a mateřídouška také po 1 pl. Zalijeme 2 sklenicemi vařící vody, odstát 1 hod. Procedit, osladit medem. Možno pít i jako profylaxi.

Omrzliny (Z receptáře z 18. století)

Omrzliny se léčí šťávou z černé ředkve s medem. K tomu vypít skleničku vodky a zakousnout to chlebem s křenem.

Nachlazení a vysoká horečka

200 g vodky nebo lékařského lihu, 2 pálivé papriky a slunečnicový olej. Papriky najemno nakrájíme, na to nalijeme líh a přidáme 1 pl oleje. 30 minut nechat odstát. Potom tím natírat záda a hrudník, nohy, hlavně chodidla.

Komentář lékaře

Jde o velmi účinný prostředek, který je možno používat k natírání všech bolavých míst.

Bronchitída

Používat včelařské produkty, vepřové sádlo, kravské máslo a přidat tam kakao. 100g másla, 100 g vepřového sádla, 100 g medu, smíchat pečlivě, 50 g kakaa přidat do směsi a opět promíchat, ze dvou listů aloe vymačkat 2 pl šťávy. Smíchat. Ráno 1 čl dát do mléka a pít , totéž před obědem a večeří.

Kapky do nosu

10 suchých listů eukalyptu rozdrtit a dát do tmavé sklenice, nalít na to 200 g rostlinného oleje. Nechat odstát. Pak 5 – 6 kapek kapat do nosu.

Po neuroinfekci po přechozené chřipce

Pacientka začala brát na špičku čl sody do sklenice vody. Léčí to nejen choroby z nachlazení, ale i mnoho jiných chorob. 2x denně 15 minut před jídlem. Po jídle to působí jako projímadlo.

Komentář odborníka

Tento recept není dostatečně prověřený.

Častá nachlazení

Tři křepelčí vajíčka ráno nalačno a večer také po dobu 40 dní. Zvyšují imunitu.

Křepelčí „gogl mogl“

4 křepelčí vajíčka, 2 sklenice mléka, přidat med a šťávu z půlky citrónu a ušlehat to do pěny. Dodává to hodně sil.

Komentář lékaře

Křepelčí vajíčka jsou Božím darem. Má-li někdo gastritidu, dávat tam méně citrónové šťávy. Má-li někdo kameny ve žlučníku, raději pro začátek místo 4 vajíček brát dvě.

Rýma

Promývání nosu slanou vodou pomáhá od rýmy.

Rozdíl mezi nachlazením a chřipkou

Chřipka je jako výbuch, zatímco nachlazení je jako pomalu se rozvíjející požár. Chřipka nastupuje prudce a má prudký průběh. Trpí při tom nos, toto místo je vstupem infekce.

Léčení nachlazení a chřipky přírodními antibiotiky

Dát dvě velké šišky do igelitového sáčku a dýchat tu vůni smoly ze šišek při ochraptělém hlase. Propolis dát do úst a rozpouštět jej v ústech. Potom další výborný lék je nápoj z brusinek, černého rybízu, borůvek a klikvy. Vymačkat šťávu z bobulí, je možno použít třeba jen černý rybíz. Přidat med, nebo 100 g cukru, 100 g vodky a převařenou vodu, ale ne horkou, také propolis přidat. Na dva dny dát odstát. Potom možno brát po 50 g.

Na nachlazení

Oškrábat nehty trošku česneku a potírat tím tyto body: mezi obočím na čele, pod očima na spodním okraji očnice, za uši a na oblast brzlíku. V průběhu dne to děláme každé dvě hodiny. Zabírá to výborně proti nachlazení.

Na nachlazení recept od prababičky

Křen nastrouhat nahrubo, dát do dvou igelitových pytlíků, obujeme sáčky na nohy tak, aby chodidlo bylo na křenu, na to oblečeme teplé ponožky. Předtím natřít chodidla olejem. Možno s tím jít spát.

Inhalace proti nachlazení

2 stroužky česneku najemno podrtit, 1 pl semen kopru, obojí dáme do 2 l vody, povaříme asi 2 – 3 minuty a inhalujeme. Lze použít i pro prevenci chorob z nachlazení. Čistí to plíce a odtud celé tělo.

Kůra jívy proti angíně a dysbakterióze

Je to přírodní antibiotikum. 1 pl sušené kůry jívy zalijeme 1 sklenicí vařící vody, necháme odstát. Je to hořké, žlučopudné,posiluje to peristaltiku střev. Při angíně tím kloktat, pít po čtvrtině sklenice, aby se zlepšila tvorba žluči, možno pít i při dysbakterióze.

Rýma, nachlazení

Masírovat nos od kořene směrem k chřípí 36x.

Masírovat vnitřní okraje obočí 10x ve směru hodinových ručiček a naopak.

Masírovat bod che-gu (4. bod na dráze tlustého střeva mezi palcem a ukazovákem ruky) 10x ve směru hodinových ručiček a naopak.

Španělský plášť

Na postel dáme igelit, na něj prostěradlo, namočíme do studené vody a vyždímáme další prostěradlo, člověk si nahý lehne a zabalí se do něj a potom se přikryje teplou těžkou dekou. Z počátku je mu chladno, ale časem se začne potit. Odvedou se tak přes kůži toxiny a usazeniny. Po dvou hodinách vstát, utřít se a teple se obléci.

Nachlazení

1 čajová lžička najemno nastrouhaného čerstvého kořene zázvoru, 1 čl medu, šípkový čaj a šťávu z ½ citronu. Jíst med se zázvorem a zapíjet čajem s citronem. Nic jiného ten den nejíst.

Do termosky nasypat sklenici podrcených šípků, zalít 1 l vařící vody, 1pl medu a nechat do rána stát. Podávat teplé.

Na špatné hlasivky při nachlazení – bez cukru

Do čajníku 1 pl šípků, 1 čl plodů kaliny a 1 čl plodů jeřabiny zalít vařící vodou, nechat 15 minut stát. Potom teplé popíjet.

Prevence proti nachlazení:

  • Pomačkat maliny, dát do zelného listu a zapéct v troubě. Jsou tam antioxidanty, vitamíny, minerální látky, podporuje to také mužskou potenci, podporuje ženám plodnost, léčí to nervový systém.
  • Koupání v zimní přírodě. Chození po sněhu. Každý den ráno 70 kroků v potoku. Není-li to možné, tak nechat do vany téci studenou vodu a udělat 70 kroků. Potom nohy vytřít do sucha. Ráno se polévat kbelíkem studené vody. Asi po měsíci zmizí problémy se záněty vedlejších nosních dutin a již se nevrátí.

Recept proti nachlazení od Menšikova, generála a gubernátora Sakt-Peterburgu, pobočníka cara Petra Velikého

1 čl černého čaje, 50 g vodky, 1 čl medu, trošku horké vody – asi 2dcl, přivést k varu, nechat ochladnout na teplotu vhodnou pro pití a vypít, zabalit se a vypotit se. Malachov navrhuje v tomto receptu nahradit vodku postrouhaným kořenem zázvoru. Potem odcházejí toxiny a nachlazení.

Recept při nachlazení pro lenošné

2 pl. pomačkané klikvy, 1 čl. cukru (medu), podle chuti šťávy z citrónu, zalít horkou vodou a pít při nachlazení. Klikva obs ahuje mnoho vitamínu C a minerální látky, které působí jako imunostimulátor.

Česneková inhalace

3 pl máty, 3 pl mateřidoušky, 3 pl heřmánku (rozpouští hleny), zalijeme do hrnce jedním litrem vařící vody, přivedeme k varu, odstavíme a propasírujeme celou hlavičku česneku, který obsahuje fytoncidy a likviduje více než 300 druhů baktérií. Inhalujeme s hlavou zakrytou dekou nebo ručníkem.

Recept na rýmu s propolisem od lékařky

15 g propolisu, 20 g smoly, 50 g vnitřního sádla nebo kravského másla. Na mírném ohni nahříváme a mícháme. Vaříme asi 5 minut. Pěnu sebereme a vyhodíme. Při rýmě kousek odřízneme, podržíme v ruce (začne se to rozpouštět) a vytřeme nos, který jsme předem vypláchli slanou vodou. Mažeme též chřípí nosu zvenčí. Během ½ hodiny se začíná dýchat nosem. Nelze používat při alergii na včelí produkty.

Jak posílit imunitu

Opakovaná nachlazení – kašel, rýma, chřipka. Po chřipce opakovaná nachlazení a zimomřivost. To vzniká také po těžkých stresech.

Je-li zimomřivost a jí se mnoho mléčných výrobků, které jsou hlenotvorné, posiluje to také zimomřivost a chybí chuť k jídlu. To vše jsou předpoklady pro vznik rýmy.

Dělat dechová cvičení – prudké nádechy nosem a obracet hlavu ze strany na stranu.

Imunita závisí také na stravě.

Recept na posílení organismu

1 pl vlašských ořechů, 1 pl rozinek, 1 pl sušených meruněk, smíchat, přidat 1pl medu, 1 pl citrónové šťávy. Je v tom kálium pro srdce, vláknina pro očištění trávicího ústrojí. V ořechách je vitamín A, nenasycené mastné kyseliny a bílkoviny. Jíst po 1 pl 3x za den. Pečlivě žvýkat.

Čaj pro posílení imunity

2 pl echinacey, zalijeme 1 sklenicí vařící vody, 15 minut vaříme ještě na vodní lázni, necháme zchladnout na teplotu vhodnou pro pití, přecedíme, bereme po 1 pl před jídlem 3x denně. Držet v ledničce.

Anemie hypoplastická, nedostatek železa, slabost, točí se hlava

Mimo jiné pomohlo aloe.

1 pl šťávy z aloe, čaj z třezalky – z 1 pl třezalky a třičtvrtě litru vařící vody, tři čtvrtiny sklenice červeného vína „kagoru“. Aloe týden nezalévat, aby se v listech shromáždila veškerá síla, listy aloe by měly být alespoň tři roky staré. Listy dát na dva dny do polyetylenového sáčku do ledničky, kde je 4 stupně C, aby se zaktivizovaly biologicky aktivní látky, které napomáhají rychlému posílení organismu. 1 pl medu. Povaříme 5 minut . 1 hodinu nechat stát, 3x denně brát po dvou pl.

Komentář imunologa

Med je jedním z nejlepších imunomodulátorů přírodního původu. Tuto směs možno dávat i dětem od tří let.

Recept imunoložky

Půl kg rozmačkané klikvy, sklenice pomletých jader vlašských ořechů, 2 – 3 neoloupaná jablka, lépe kyselý druh, půl kg cukru a půl litru vody. Promíchat, cukr se musí rozpustit. Potom přivést do varu a na mírném ohni 10 minut povařit. Možno nechat potom v ledničce. Brát 2 čl 2x denně.

Ptačí chlamydióza

Malé dítě má papouška a od té doby trpí kašlem a rýmou. Ptačí chlamydióza byla diagnóza. Kromě lékařské péče je nutno otužovat. Nožky oplachovat vodou pokojové teploty a postupně ji snižovat až do 1 – 2 stupňů. Kontrastní sprchy by měl pravidelně podstupovat rodič spolu s dítětem. Aby se po antibiotikách znormalizovala střevní mikroflóra, dávat nápoj z čajové houby a z tibetské mléčné houby.

Rady imunologa

Sledovat, aby dítě dýchalo nosem, pečovat o jeho harmonické stravování. Dostatek bílkovin pro posílení imunity. Promývat nos, aby se posílila místní imunita.

Čajová houba

Čaj z listu jahodníku, brusinky, maliny a cukr. Také trocha medu. Do třílitrové lahve nalít jeden a půl litru horké vody, možno i dva litry. 2 pl černého čaje. Kůrku poloviny pomeranče nebo celé mandarinky, 1 pl máty. Necháme stát 15 minut. Procedíme do druhé nádoby. Ochladíme na pokojovou teplotu. Až to takto vychladne, přidáme asi 200 g cukru. Do toho dát čajovou houbu, která reaguje s cukrem a netloustne se z toho, naopak, podporuje to stabilní přiměřenou váhu. Houba tam je dva až tři dny, může tam být i dva týdny. Pít třikrát denně před jídlem 1 sklenici.

Otužování

Nořit se v zimě do díry vysekané v ledu i s dětmi. Mít teplou obuv, sněhem se natírat a potom ručníkem třít do červena. Stát bosky ve sněhu. Ale potom se obout do teplých bot.

Cibule pro zvýšení imunity

250 g cibule nadrobno pokrájíme, 200 g cukru, půl litru vody, dáme na oheň a odpařujeme na cibulový sirup. Brát 1 pl před jídlem. Obzvlášť na jaře a na podzim.

Spánek, pyl a nachlazení

Častěji se prochladí lidé, kteří spí méně než 7 hodin.

Pro imunitu je velmi důležité dobře spát. Také brát pyl, který sbírají včely. Pro podporu imunity vzít polovinu balíčku tvarohu, 2 čl pylu. Pyl se prodává v granulích. Ty se nevstřebávají a nerozpouštějí vlivem žaludečních šťáv. Proto nutno rozehřát pánev, oheň vypnout, pánev odstavit a nasypat do ní pyl. Nechat hodinu stát, aby se to vysušilo. Umeleme potom na kávomlýnku. Prášek nasypeme do skleničky. Odtud odebíráme. Smícháme s tvarohem a jíme.

Pro posílení imunity a zlepšení spánku

Drobné větvičky ze smrku a kvašené zelí, přesněji šťáva z kvašeného zelí. 2 pl jehličí. Dáme je do 1 sklenice vařící vody. Pak odstavíme a procedíme. Přidáme 3 pl šťávy ze zelí. Tuto sklenici nápoje vypít během dne. Zlepšuje to spánek a imunitu.

Špatný spánek, stres a imunita

Mají přímou souvislost. Krysy a myši nelze prakticky nachladit, protože mají výbornou imunitu. Ale na pár dní dát ke kleci kočku a krysy i myši budou ve stresu a budou špatně spát. Potom velmi rychle propadnou nachlazení. Pro posílení imunity je nutno odstranit chronický stres a normalizovat kvalitu spánku. Abychom dobře spali, je třeba dobře prožít den. 4 – 5 dní v týdnu mít hodně pohybu, cvičit, chodit ostrou chůzí, zlepší se kvalita spánku i imunita.

Japonci zvyšují imunitu

Jedí hodně mořských potravin. Mořské řasy čerstvé, nebo sušené namočit. Jablko postrouháme, smícháme s řasami.

 

Přišlo emailem – Receptář lidové medicíny z východu – dali dohromady manželé Bělousovi – www.belousovi.cz